Presidentin valtaa on kritisoitu Suomessa jopa kyseenalaistamalla demokratian sen nojalla.
Presidentin valta on kuitenkin Suomessa paljon vähäisempi kuin esim. USA:ssa.
Joka siis sanoo, että Suomi ei ole demokratia presidentin nykyisen vallan vuoksi, määrittelee USA:n vielä vähemmän demokraattiseksi maaksi. Tämä taitaa tuoda melkoisen ristiriidan monille vähemmän vapaasti ja puolueettomasti ajatteleville ihmisille.
Presidentin valta on kuitenkin Suomessa paljon vähäisempi kuin esim. USA:ssa.
Joka siis sanoo, että Suomi ei ole demokratia presidentin nykyisen vallan vuoksi, määrittelee USA:n vielä vähemmän demokraattiseksi maaksi. Tämä taitaa tuoda melkoisen ristiriidan monille vähemmän vapaasti ja puolueettomasti ajatteleville ihmisille.
Vastaukset 7
Vanhimmat
halosen kaltaista presidenttiä, halonen ei ole saanut suomalaisten keskuudessa aikaan muuta kuin eripuraa ja kahtiajakoa!
Sitäpaitsi tulee valtavan kalliiksi, nytkin lähti Pekinkiin yksityiskoneella hoveineen viikoksi, odotettavissa taas satojen tuhansien eurojen matkalasku!
Halosen turhan ja kalliin viran voisi laittaa loppukaudeksi jäihin tulisi mittavat säästöt, rahat voisi käyttää esim koululaisten ruokailuun, kirjoihin ja pätevien opettajien palkkaamiseen.
demokraattisessa isänmaassamme oikeus omaan mielipiteeseen, niin sinullakin, kuitenkin Suomi tarvitsee Halosen kaltaisen presidentin, se on kaksi kertaa vaaleilla todistettu vaikka oikeisto on marssittanut parhaat miehensä Haloselle kilpakumppaneiksi, näin se samainen demokratia joka takaa sinulle oikeuden mielipiteeseesi, toimii.
USA:ssa on samanlainenn tilanne kuin Suomessa pääministerin kanssa. Siellä ei ole pääministeriä vaan presidentti valitaan pääministeriksi.
Sama Suomessa. Vaalit ovat pääminisrerivaalit. Lisäksi turha ja asioita vaikeuttava presidentti.
Suomen tasavallan presidentillä on perustuslain takaama valtion
korkeimpien virkamiesten nimitysoikeus.
Puolustusvoimien ylipäällikkönä presidentti nimittää myös
puolustusvoimien komentajan.
Paikki korkeat virat, asevoimien ylipäällikkö ja ulkosuhteet tulisi olla hallituksen tai eduskunnan asia. Ei kenenkään diktaattorin kuin nyt Tarjan.
ku kökkäleet ja kepulit.
halonen.
Joka toimii varoittavana esimerkkinä siitä mitä seuraa kun presidenttinä on täysi nolla.
Siksi koko virka on lopetettava.