koira+kissoja?!

Olen aina haaveillut omasta koirasta ja jonkin verran on jo kertynyt kokemusta esim.anopin koiraa hoidellessa. Nyt elämässäni olisi sopiva aika uuden ystävän hankkimiseen.Ongelmani on kuitenkin se, että pelkään uuden pennun saavan torjuvan vastaanoton kotonani. Omistan nimittäin kaksi sisäkissaa jotka eivät vielä onneksi ole aikuisia. Se saattaa helpottaa totuttamista yhteiseloon. Pliis kertokaa te joilla on kokemusta mitä kannattaa tehdä?
3168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

joo ne sun kissas voi olla aluks vähän vihasii ku niitten reviirille saapuu koira.. mut kun annat niitten rauhas tottuu toisiinsa eli ei mitää pakottamist tai mitää sellasta ni kyl ne pikkuhiljaa tottuu toisiinsa. kokemusta on.

Äänestä
  • ENSIN MEILLÄOLI REILUN VUODEN IKÄINEN KOIRA JA SITTEN TULI KISSANPENTU. SEKAROTUINEN NARTTUMME OTTI PENNUN HETI HOIVIINSA,MM IMETTI SITÄ TYHJISTÄ NISISTÄÄN JA KAIKKI SUJUI HYVIN.
    NYT KISSA ON KAKSI VUOTIAS KUN MEILLE 4 KUUKAUTTA SITTEN TULI UUSI UROSKOIRANPENTU,SEKAROTUINEN SEKIN. ALKUUN KISSA LAIHTUI REILUSTI MUTTA PIAN NÄISTÄ TULI JOPA LEIKKIKAVERIT.
    KUUKAUSI SITTEN ILMESTYIKIN HANKALAMPI ONGELMA KUN KISSA ALKOI PISSAAMAAN KOIRAN MAKUUALUSTAN. VAIKKA NIITÄ VAIHDOIMME UUSIIN, AINA SAMA ONGELMA.
    NYT KOIRA SAA TYYTYÄ LATTIALLE NIIN KISSA ON TYYTYVÄINEN. JOSKIN JOSKUS KOKO LAUMA NUKKUU SAMASSA SÄNGYSSÄ. PÄÄASIA LIENEE ETTÄ KISSA SAI KUIN SAIKIN TAHTONSA LÄPI.

    Äänestä

Mä toin Tallinan kurjasta koirakodista pikimustan rääpäleen, josta on kehittynyt todellinen kulmien
kunkku.
Mulla oli jo kaksi aikuista ottokissaa, pienikokoisia, mutta pidin arvon henkilöille heti
"pakkoesittelyn".
Kissat eivät tainneet edes tajuta heti että mikä otus on kyseessä, mutta mä tein kaikille osapuolille heti selväksi että koira on uusi jengin jäsen, ja sillä selvä.
Samalla mä selvitin koiralle, niin pentu kuin olikin että kissojen kanssa ei rähistä.
Sen täytyy tietää paikkansa laumassa, eikä pieninkään uhoilu tule kysymykseen.
Juttu on toiminnut mainiosti, niistä on tullut jopa kaveruksia - tietyllä hajuraolla.
Tietenkin on pari kertaa tapahtunut se että koira
(nyt 40 kiloinen) on yrittänyt ruveta uhoilemaan,
mutta silloin on toimittava heti! Niskasta kiinni, kovat torut ja toiseen huoneeseen häpeämään - sillä selvä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eläinhöperö kirjoitti:

Olen aina haaveillut omasta koirasta ja jonkin verran on jo kertynyt kokemusta esim.anopin koiraa hoidellessa. Nyt elämässäni olisi sopiva aika uuden ystävän hankkimiseen.Ongelmani on kuitenkin se, että pelkään uuden pennun saavan torjuvan vastaanoton kotonani. Omistan nimittäin kaksi sisäkissaa jotka eivät vielä onneksi ole aikuisia. Se saattaa helpottaa totuttamista yhteiseloon. Pliis kertokaa te joilla on kokemusta mitä kannattaa tehdä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu