Yksinäisen

Paljonko lasketaan kuluvan yksinäisellä elämiseen? Paljonko siinä on laskettu ruoan osuudeksi?
Mulla on tällanen vanha laskelma 2007 keväältä jossa
ravinto 178€
vaatemenot 33€
terveys 11€
informaatio 45€
muut; liikenne, puhtaus, kodin ylläpito, harrastus 104€
säästöönkin jää vielä 65€
Yhteensä 440€ ja :D
8755
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ruokapuolella hintojen nousu on ollut kaikkein nopeinta, kymmenen prosentin luokkaa vuodessa. Sen puolesta voit surutta nostaa tuon ruokasumman kahteensataan. Minulta menee kolmekin, mutta sillä alalla en pihistele enkä ennätä itse paljon kokkailemaan.

Muuten nuo summat eivät ole omasta kulutuksestani kaukana. Tosin auton pitäminen maksaa paljon, mutta se mahdollistaa töissä käymisen ja tuottaa sitä kautta enemmän kuin vie.

Äänestä

Riippuu aivan miten elää ja/tai on varaa..

Nykyisin perheellinen mut sanoisin et voisin jopa elää noinkin "vähillä" menoilla ,mut varmaan menis ruokaa ja juomiin paljonkin enemmän ja tietenkin auto vie jo pelkästään n.500€/kk.

Muistan kun vaimoni muutti kanssani asumaan menot triplaantu samantien.Nykyisin suurimman menoerän muodostaa talo ja sen laina ja hoitokulut.

Mut meitä on joka lähtöön.Voisin kertoa kahdesta kaveristani jotka kuluttavat aivan eri tavalla.

Tämä toinen oli osa-aikaisena myyjänä(palkka varmaan alle kaupan myyjän) töissä ja oli uusi auto ja m-pyörä ,uudet tv:t yms. vehkeet viimosen päälle ja ulkomaillakin kävi kerran vuodessa.

Toinen oli paremmissa hankkeissa eikä koskaan ollut rahaa mihinkään.Kaikki rahat menivät vanhoihin autoihin ja bensaan ja dokaamiseen ja aina laskut rästissä.Mitään ei ollut kuin yksiö vuokralla jostain vähän kauempaa kuin keskusta eli halpa ja aina joku vanha auto.


Mut kyllähän sen kaikessa muussa näki miten myyjä mies eli ruokaan varmaan meni korkeintaan 20€/viikko.Baarissa korkeintaa yksi paukku autolla ei raaskinut ajaa ,kahvilla ei raaskinut käydä ei soittaa puhelimella eli rahaa ei käytetty mihinkään muuhun kuin ulkoiseen näyttämiseen.

Kerran olin "ryyppäämässä" hänen kanssa ja siellä oikein grillattiin ja sain jopa yhden makkaran (halvinta sorttia tietenkin ja ale lappu päällä)ja muutaman lohkoperunan.

Niin olihan tällä kaverilla oma talokin ja vaimo joka oli oppisopimuksella myyjänä eli ei kummonen palkka voinut olla.

Äänestä

Mites asumismenot?

Äänestä
  • sillan alla on edullista

    Äänestä

  • ei kannata. kirjoitti:

    sillan alla on edullista

    vaan sossun laskelmien mukaan pitäisi näillä menoilla pärjätä. Tällaiset lakselmat sain käteeni kun yritin päästä velkasaneeraukseen -enkä silloin päässyt kun tuloja käteen jäi vielä näiden laskelmien perusteella muka jotain

    Äänestä

  • ei kannata. kirjoitti:

    sillan alla on edullista

    paljonko yksinäisellä oikeasti menee, vaan että sossun laskelmien mukaan pitäisi näillä menoilla pärjätä. Tällaiset lakselmat sain käteeni kun yritin päästä velkasaneeraukseen -enkä silloin päässyt kun tuloja käteen jäi vielä näiden laskelmien perusteella muka jotain

    Äänestä

  • en tarkoittanut kirjoitti:

    paljonko yksinäisellä oikeasti menee, vaan että sossun laskelmien mukaan pitäisi näillä menoilla pärjätä. Tällaiset lakselmat sain käteeni kun yritin päästä velkasaneeraukseen -enkä silloin päässyt kun tuloja käteen jäi vielä näiden laskelmien perusteella muka jotain

    Jos on oikeasti hankkinut rahat ne voi käyttää ,mut tolla summalla kyllä pärjää jos pitää elää pummimalla.

    Työstä pitää jädä ,mut omista mokista tai työttömällä tilanne on jo se et ei tarviikkaan jäädä ns. ylimääräistä ,koska monet tekemällä oikeita töitä ei saa enempää rahaa käteen.

    Äänestä

"Perustoimeentulotukeen sisältyy perusosa, jolla pitää lain mukaan kattaa ravintomenot, vaatemenot, vähäiset terveydenhuoltomenot, henkilökohtaisen puhtauden ja kodin puhtauden menot, paikallisliikenteen maksut, lehtitilaukset, televisioluvat ja puhelimen käyttö. Perusosa on yksin asuvalla ja yksinhuoltajalla 399,10 euroa kuukaudessa vuonna 2008."

http://www.stm.fi/Resource.phx/vastt/sospa/shtoi/index.htx

Äänestä

Kommentoi aloitusta


perusmenot? kirjoitti:

Paljonko lasketaan kuluvan yksinäisellä elämiseen? Paljonko siinä on laskettu ruoan osuudeksi?
Mulla on tällanen vanha laskelma 2007 keväältä jossa
ravinto 178€
vaatemenot 33€
terveys 11€
informaatio 45€
muut; liikenne, puhtaus, kodin ylläpito, harrastus 104€
säästöönkin jää vielä 65€
Yhteensä 440€ ja :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu