Todistaminen

datter

Mulle selkeni, oliskohan ollu viikko sitte, ettei tartte olla mitenkää erikoonen tai miettii kauheesti jos haluaa (esim. elämällään) todistaa Jeesuksesta. Kyllä niitä todistamis tilanteita tuloo yllättävän helposti. Esim. koulumatkalla joku saattaa kysyy jotain mistä keskustelu saattaa siirtyä aiheeseen missä joudut todistamaan uskostasi, turha sitä on jännitää... Ittelläni on tullu semmosia keskusteluja oikeestaan useammanki kerran, enkä oo viälä kertaakaan tajunnu siinä tilanteessa, että oon saanu todistaa uskostani. Sitte on myös näitä toisen laasia tapoja "kertoa", eli esim. pitää raamattua yöpöydällä, joku taulu, krusifiksi (seinällä tai pöydällä) tai vaikka ostaa joku ns. Jeesus-paita ;D Paras tapa valmistautua todistamiseen on luottaa Jumalaan ja siihen että Hän pitää kyllä huolen.

2

738

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kempiläinen

      Todistamisessa kannattaa muistaa, että Jumalan valtakunnassa ei ole mitään pakkoa. Ei ole pakko todistaa (vaikka seurakunnassa annettaisiin ymmärtää toisin) eikä kenenkään ole pakko kuunnella.

      Teot puhuvat enemmän kuin sanat. Jos pyrit toteuttamaan tärkeintä rakkauden kaksoiskäskyä eli pyrit olemaan olet ystävällinen, myötätuntoinen ja avulias kaikille tapaamillesi ihmisille, niin myös sanomasi otetaan helpommin vastaan. Toisin sanoen, yritä joka päivä osoittaa rakkautta ihmisille, mutta todista vain silloin, kun kuulijasi on kiinnostunut. Muista myös tuhlaajapoikavertaus: vaikka ihminen olisi kuinka eksyksissä ja kaukana Jumalasta, hän ei silti ole Jumalalle vähemmän rakas kuin sinä itse.

      • riittalisa

        välillä uskosta puhuminen on niin luontevaa esim. työpaikalla mut päivät vaihtelee. Sit taas olen yksi heistä jutuissani. Ja taas on huono omatunto. Rukouselämä pitää olla säännöllinen, siitä tulee ryhtiä päivään ja juttuihin. Työpaikallani on ainakin yksi ns. vahva tyyppi jonka seurassa olen "pakotettu" olemaan tavallinen tallaaja. Siis juttujen on pysyttävä tässä hetkessä ja maassa. Eli en ole vahva uskova johon seura ei vaikuttaisi. Vaikka totuuden tunnenkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      160
      1522
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      129
      1190
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      879
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      65
      801
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      717
    6. 52
      690
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      685
    8. 76
      586
    9. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      582
    10. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      568
    Aihe