Mistä löytyisi tietoa Sosiaali- ja terveysministeriön ympärileikkauksiin liittyvästä hankkeesta. Esim. Finlexissä ei ole vireillä olevaa hallituksen esitystä asiasta, vaikka jotenkin kuvittelisi sen sieltä löytyvän: http://www.finlex.fi/fi/esitykset/he/vireilla.php?hallinnonala=STM
Ei myöskään STM:n sivuilla ollut mitään ajankohtaista, tuorein ympärileikkauksia koskeva juttu oli vuodelta 2004. Miksei ministeriö julkaise asiasta tietoa jotta kävisi ilmi täsmälleen mitä asiaa ollaan nyt ajamassa eteenpäin, ja millä perustein.
Jotenkin nurinkurista on se että ilmeisesti laki tulisi koskemaan ainoastaan poikia. Stm toitottaa muissa hankkeissaan tasa-arvoa, mutta silti on asettamassa vain poikalasten koskemattomuuden veitsenterälle sallimalla sen lailla joka olisi vastoin Suomen perustuslakia.
Onko jollain tietoa siitä mitä tuo lakialoite tulisi tarkalleen sisältämään, vai eikö stm todellakaan ole julkaissut asiasta mitään asiakirjoja?
Sekin on kumma juttu että muslimit perustelevat ympärileikkauksen tarpeen uskonnollisilla kirjoituksillaan mutta ainakaan koraanista sitä ei tietääkseni löydy, vaan jostain muusta muslimien pyhästä kirjasta. Joku Hadith tai semmoinen. Olisi kiva tietää mitä muita käytäntöjä siellä opetetaan, ja noudattavatko muslimit muita ohjeita yhtä orjallisesti kuin ympärileikkausoppia.
Ei myöskään STM:n sivuilla ollut mitään ajankohtaista, tuorein ympärileikkauksia koskeva juttu oli vuodelta 2004. Miksei ministeriö julkaise asiasta tietoa jotta kävisi ilmi täsmälleen mitä asiaa ollaan nyt ajamassa eteenpäin, ja millä perustein.
Jotenkin nurinkurista on se että ilmeisesti laki tulisi koskemaan ainoastaan poikia. Stm toitottaa muissa hankkeissaan tasa-arvoa, mutta silti on asettamassa vain poikalasten koskemattomuuden veitsenterälle sallimalla sen lailla joka olisi vastoin Suomen perustuslakia.
Onko jollain tietoa siitä mitä tuo lakialoite tulisi tarkalleen sisältämään, vai eikö stm todellakaan ole julkaissut asiasta mitään asiakirjoja?
Sekin on kumma juttu että muslimit perustelevat ympärileikkauksen tarpeen uskonnollisilla kirjoituksillaan mutta ainakaan koraanista sitä ei tietääkseni löydy, vaan jostain muusta muslimien pyhästä kirjasta. Joku Hadith tai semmoinen. Olisi kiva tietää mitä muita käytäntöjä siellä opetetaan, ja noudattavatko muslimit muita ohjeita yhtä orjallisesti kuin ympärileikkausoppia.
Vastaukset 14
Vanhimmat
juttu on vireillä, mutta en minäkään ole muuta löytänyt kuin televisiosta haastattelut.
Jospa huomenna laitan Sosiaali-ja terveysministeriön johtajalle Eija Koivurannalle tiedustelun, että missä mallissa lakiesitys on. Liisa Hyssälälle jo laitoin, mutta eipä tuo ole viitsinyt vastata.
Tuollainen lakiesitys ei sovi sivistysvaltioksi väitettävän maan lakiin. Kuten ei uskonnonopetuskaan.
Tämä muslimilääkäri Hajjar sanoi siinä yhdessä ohjelmassa, että ympärileikkaus ei perustu koraaniin, vaan profeetan määräyksiin ja niitä on noudatettava!
Siis Suomessako?
Minä en ymmärrä, että demokratiassa ei saa vastauksia kysymyksiinsä lainvalmistelusta ja siitä, mitä tämä laki pitää sisällään. Pommita sinäkin niitä tyyppejä kysymyksilläsi.
>>> Minä en ymmärrä, että demokratiassa ei saa vastauksia kysymyksiinsä lainvalmistelusta ja siitä, mitä tämä laki pitää sisällään. Pommita sinäkin niitä tyyppejä kysymyksilläsi.
tällaisen viestin Sosiaali-ja terveysministeriön johtajalle Eija Koivurannalle.
"Hei
Haluaisin tietää, missä vaiheessa tämä lakiehdotus uskonnollisin syin tehtävistä poikien ympärileikkauksista on. Milloin se tulee eduskunnan käsittelyyn? Eikä tämä laki riko Suomen perustuslakia, joten miten sellaista lakia voidaan edes valmistella, ilman että perustuslakia muutetaan? Vai voidaanko tuosta vaan kävellä perustuslain yli?
Yritin hakea sivustoltanne tietoa tästä valmisteilla olevasta lakimuutoksesta, mutta ei siellä ollut mitään mainintaa. Miksi ei? Eikö demokratiaan kuulu avoimuus? Kansalaisilla on oikeus saada tietää, kuka on koko hankkeen takana ja missä nyt mennään."
- Saas nähdä vaivautuuko vastaamaan.
Pistin STM:n nettisivujen kautta tiedustelun asiasta. Sain jo vastauksen että tiedusteluni on välitetty asiasta vastaavalle henkilölle ja jään odottelemaan mitä tuleman pitää.
Keneltä on muuten mitään pois mikäli muslimi Suomessa niin halutessaan ympärileikkauttaisi itsensä 18 vuotta täytettyään, vapaaehtoisesti ja täysivaltaisena? Naimisiin ei voi mennä alaikäisenä kuitenkaan ja lapsena se on yks'hailee onko uskonnon mukaisesti silvottu vai ei. Tuli tällainen looginen ajatustenkulku mieleen perusteluksi miksi lasten silpomista ei tulisi sallia ja miten se voitaisiin estää sitä kuuluisaa "uskonnonvapautta" loukkaamatta.
Muslimien ympärileikkaus tulisi oppiensa mukaan kaiketi tehdä ennen teini-ikään tulemista (sopivasti ennen sitä ikää kun oppivat runk.. ajattelemaan) ja juutalaisille 8 päivän ikäisinä.
Olen täysin samaa mieltä että nuo hihhulit voisivat periaatteissaan tulla edes sen verran vastaan että jos ympärileikattava on, niin täysi-ikäisenä sitten. Eli ensisijaisesti opetettaisiin niille että ympärileikata saatte, mutta vasta kun potilas on aikuinen ja suostuu siihen itse. Miksei niille voisi nyt vähän edes maan tapoja opettaa ja odottaa heiltä hieman joustavuutta paikallista lainsäädäntöä kohtaan edes sen verran että eivät rikkoisi sitä. Voitaisiinko kuvitella että maahanmuuttajilel vaikka tehtäisiin ennen oleskeluluvan myöntämistä selväksi mikä paikallinen lainsäädäntö asian suhteen on, ja mitä seuraa lapsen pahoinpitelystä.
ettei yhteiskunta kustanna rituaalileikkauksia eikä niistä mahdollisesti seuraavien komplikaatioiden hoitoa.
Menee jo politiikan puolelle tämä vastaukseni mutta väliäkös sillä ;D
Nykyinen hallitus joka myötäilee parin aiemman hallituksen linjaa, tekee tämän kaltaiset asiat varsin salassa ja ne tuodaan julkisuuteen vasta vähän ennen kuin päätökset astuvat voimaan.
Varmaankin menee pari kuukautta kun yllättäen saamme kuulla että tuo laki on jo voimassa, tai ainakin sen läpimeno vaikuttaa varmalta.
Siinä vaiheessa on turha pullikoida enää koska vastauksena kuullaan "miksi lakia valmistellessa ei kukaan kritisoinut?".
Mutta on tätä julkisesti kritisoitukin. Televisiossa ja myös lehdissä.
Tuota lakia käsitellään ensin eduskunnan täysisunnossa ja olisi suotavaa, että se televisioitaisiin.
Kumma juttu, että ne eivät vastaa, vaikka sähköpostitse heidän kantaansa kysyy.
juttua näistä ympärileikkauksista ja niiden oikeusratkaisuista. Aivan käsittämätöntä paskaa, että jos jokin asia on rikos, niin hovioikeus sitten päättääkin, että rikosta ei ole sattunut!
"Lopuksi hovioikeus toistaa käräjäoikeudessa esitettyjä perusteluja siitä, että poikien ympärileikkaus on ollut käytännössä vaikka ei lain kirjaimen mukaan sallittua Suomessa. Loppupäätelmässä vielä viitataan siihen, että käsiteltävänä olevassa jutussa ympärileikkauksen on ilmeisesti tehnyt lääkäri:"
- Minkälaisia tuomareita nuo oikein ovat! Miksi ne siellä yleensä lakikirjaa plaraavat, jos kerran lain voi kiertää tuolla tavalla?
http://uskonnonvapaus.fi/2006/ymparileikkaus.html
Tämä on ollut sen verran kovassa kommentoinnissa julkisuudessa asti, että jos stm tekee myönteisen päätöksen, edes osittain, niin lähtee aivan taatusti useita kansanliikkeitä protestoimaan vastaan. Minä muiden mukana.
Suomi menee yli kaikkien rajojen jos sen lain hyväksyy edes osittain...en tiedä mitä tehdä silloin, mutta jotain radikaalimpaa kuitenkin kuin pelkkä nettikirjoittelu ja ministereiden/kansanedustajien pommittaminen sähköposteilla.
Asia nyt on kuitenkin niin, että kansanedustajat tästä laista päättävät ja kyllä heillä on mielestäni velvollisuus kertoa miten aikovat äänestää.
Täälläkin on paljon puhuttu siitä, että miten se nyt muka poikavauvaa vahingoittaa yms. mutta eihän kyse olekaan vain siitä, vaan myös siitä, että erioikeuksia seuraavaksi ollaan vaatimassa.
Ei voida lähteä sille linjalle, että on olemassa eri lakeja eri ihmisryhmille.
Huomenna on Turussa tilaisuus, jossa on paikalla 16 kansanedustajaa. Haluavat ilmoituksen mukaan että ihmiset kysyvät heiltä asioista. Tämän jutun otan sitten siellä esille. Haluan vastauksen kaikilta yhteisesti ja jokaiselta erikseen. Täytyy oikein ruutuvihkoon kirjoittaa nimet ja vastaukset.
>>> Ei voida lähteä sille linjalle, että on olemassa eri lakeja eri ihmisryhmille.
Olen tässä väsännyt lyhyttä ja ytimekästä kysymystä aiheesta. Tuosta samasta asiasta Heikki Sariola Lastensuojelun keskusliitosta sanoi televisiossa.
Ja kun väitetään ympärileikkauksen kuuluvan muhammedin määräyksiin ja siten perustuvan islaminuskoon, niin samalla tavalla se ukkeli puhui tyttöjen ympärileikkauksista, kivitystuomioista sun muista. Mikä on seuraavaksi vaatimuslistalla, jos tämän annetaan mennä läpi?
Muslimit ovat saaneet läpi yhtä sun toista, mistä ei ole suuremmin haloota nostettu. Omat uimahallivuorot, erityisvalmius sairaaloihin siltä varalta, että sinne tulee muslimnainen koipeaan kipasuttamaan. Ihan totta, luin tästä viime syksynä uutisen. Joissain sairaaloissa ollaan menty siihen, että siellä pitää kaiken varalta olla naislääkäri musliminaista varten!
Olen kyllä todella pettynyt suomalaisiin poliitikkoihin, jos tälle tielle lähtevät.
Tasa-arvosta vielä sen verran, että lakiesityksen mukaanhan tämä koskisi ainoastaan muslimeja ja juutalaisia. Muitten ympärileikkaukset olisivat edelleen rikoksia. Joku täällä esitti, että jenkeissä leikataan myös näihin kahteen uskontokuntaan kuulumattomien vanhempien poikavauvoja. Hygieniasyistä, kuinkas muuten. No sitä ei sitten Suomessa kuitenkaan sallittaisi.