kansliapäällikkönimityksessään? Sosialisminko arvoja? Vai...
Mitähän arvoja presidentti
noudatti
9285
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
hyvä demarisisar-arvoja nimityspolitiikassaan. Kun on viisi vuotta ollut demarinimitettynä naiskiintiönä, on pätevin ja kyvykkäin seuraavat viisi vuottakin. Ja sitä seuraavat.
Oikea päätös!
Viljanen jatkaa kansliapäällikkönä. Upseerin valinta olisi ollut onneton ratkaisu. Ei sellaisella koulutuksella voi hallita työelämässä, jossa on tultava toimeen alaisten kanssa. Sotilaan ei tarvitse muuta kuin käskeä, ei tarvitse osata johtaa siviilityötä.
Kenraaleista johtajina siviilifirmoissa on erittäin huonoja kokemuksia. Ei sellaisilla johtamistaidoilla pärjää nykyisessä työelämässä.
johatmistaitoa luonnehdittu tulikivenkatkuisin arvosanoin. Jos ja kun ei osaa itse hyvin johtaa, kuinka voi arvioida toisten johtamistaitoa muuten kuin tietysti sukupuolen ja jäsenkirjan värin perusteella? Ei mitenkään muuten.
on johonkin Viljaseen verrattuna aivan ylivertaiset kyvyt toimia ihmisten ja myös asioiden johtajana. Hänen saamaansa johtamiskoulutusta ja kokemusta ihmisten kanssa yhdessä työskentelystä ei voi verrata samana kesänä maisterin koulutuksessa saataviin mahdollisten johtamisoppien murusiin. Kenraali oli suomalainen, joka valittiin tiukan väännön jälkeen EU:n rajavalvontatoimiston johtoon. Tämä kenraali nähdään demareiden pettymykseksi vielä Viljasen paikkaa korkeammissa tehtävissä Suomessa.
varmasti ihan ok. Mutta kuten itsekkin kirjoitit: "Kenraali oli suomalainen, joka valittiin tiukan väännön jälkeen EU:n rajavalvontatoimiston johtoon."
Miksi luopua Suomen AINOASTA EU viraston pääjohtajuudesta?
Laitinen pitää EU:n rajavalvonnan
johtajan paikan, joka on tärkeää.
Ja sis.ministeriö sai pätevän,
tosin valitettavasti ei kokoomuslaista,
joka tietysti on niin väärin, niin väärin.
ollut kokoomuslainen. Voi vahinko, myyttyyn meni sekin yrityksesi!
nimittäjä että nimitetty, luopuvat tehtävistään ennen virkakautensa loppua, sillä he törmäävät työympäristössään niin merkittävään vastustukseen. Kumpikohan tekee sen ensin?
Kaikki kenut on porvareita, vaikkeivät ole virallisesti puoluesiin liittyneetkään. Armeija kun ei salli puoluepukarointia, ei ainakaan vähänkään vasemmallr kallistuvaa! Et ihan "oikeaan" osunut sinäkään.
Aremeijan harkkareissa vastustajat tulee aina idästä!
Sitäpaitsi kysymys lienee ollut enempikin natoilusta, joka on kenujen mielipuuhaa.
Kokkarit perusteli juuri rajavahtiosaamisella ehdokastaan. Asiantuntijat ovat jo useaan kertaan julkisuudessa todenneet, ettei kyseisellä viralla ole mitään tekemistä rajavalvonnan kaa! Siis tuulesta temmattu koko pääperuste!