Mitähän arvoja presidentti

kansliapäällikkönimityksessään? Sosialisminko arvoja? Vai...
9285
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

hyvä demarisisar-arvoja nimityspolitiikassaan. Kun on viisi vuotta ollut demarinimitettynä naiskiintiönä, on pätevin ja kyvykkäin seuraavat viisi vuottakin. Ja sitä seuraavat.

Äänestä

Oikea päätös!
Viljanen jatkaa kansliapäällikkönä. Upseerin valinta olisi ollut onneton ratkaisu. Ei sellaisella koulutuksella voi hallita työelämässä, jossa on tultava toimeen alaisten kanssa. Sotilaan ei tarvitse muuta kuin käskeä, ei tarvitse osata johtaa siviilityötä.
Kenraaleista johtajina siviilifirmoissa on erittäin huonoja kokemuksia. Ei sellaisilla johtamistaidoilla pärjää nykyisessä työelämässä.

Äänestä
  • johatmistaitoa luonnehdittu tulikivenkatkuisin arvosanoin. Jos ja kun ei osaa itse hyvin johtaa, kuinka voi arvioida toisten johtamistaitoa muuten kuin tietysti sukupuolen ja jäsenkirjan värin perusteella? Ei mitenkään muuten.

    Äänestä

  • on johonkin Viljaseen verrattuna aivan ylivertaiset kyvyt toimia ihmisten ja myös asioiden johtajana. Hänen saamaansa johtamiskoulutusta ja kokemusta ihmisten kanssa yhdessä työskentelystä ei voi verrata samana kesänä maisterin koulutuksessa saataviin mahdollisten johtamisoppien murusiin. Kenraali oli suomalainen, joka valittiin tiukan väännön jälkeen EU:n rajavalvontatoimiston johtoon. Tämä kenraali nähdään demareiden pettymykseksi vielä Viljasen paikkaa korkeammissa tehtävissä Suomessa.

    Äänestä

  • Tällä kenraalilla kirjoitti:

    on johonkin Viljaseen verrattuna aivan ylivertaiset kyvyt toimia ihmisten ja myös asioiden johtajana. Hänen saamaansa johtamiskoulutusta ja kokemusta ihmisten kanssa yhdessä työskentelystä ei voi verrata samana kesänä maisterin koulutuksessa saataviin mahdollisten johtamisoppien murusiin. Kenraali oli suomalainen, joka valittiin tiukan väännön jälkeen EU:n rajavalvontatoimiston johtoon. Tämä kenraali nähdään demareiden pettymykseksi vielä Viljasen paikkaa korkeammissa tehtävissä Suomessa.

    varmasti ihan ok. Mutta kuten itsekkin kirjoitit: "Kenraali oli suomalainen, joka valittiin tiukan väännön jälkeen EU:n rajavalvontatoimiston johtoon."

    Miksi luopua Suomen AINOASTA EU viraston pääjohtajuudesta?

    Äänestä

Laitinen pitää EU:n rajavalvonnan
johtajan paikan, joka on tärkeää.
Ja sis.ministeriö sai pätevän,
tosin valitettavasti ei kokoomuslaista,
joka tietysti on niin väärin, niin väärin.

Äänestä
  • ollut kokoomuslainen. Voi vahinko, myyttyyn meni sekin yrityksesi!

    Äänestä

  • nimittäjä että nimitetty, luopuvat tehtävistään ennen virkakautensa loppua, sillä he törmäävät työympäristössään niin merkittävään vastustukseen. Kumpikohan tekee sen ensin?

    Äänestä

  • kyseinen kenraali ei kirjoitti:

    ollut kokoomuslainen. Voi vahinko, myyttyyn meni sekin yrityksesi!

    Kaikki kenut on porvareita, vaikkeivät ole virallisesti puoluesiin liittyneetkään. Armeija kun ei salli puoluepukarointia, ei ainakaan vähänkään vasemmallr kallistuvaa! Et ihan "oikeaan" osunut sinäkään.

    Aremeijan harkkareissa vastustajat tulee aina idästä!

    Sitäpaitsi kysymys lienee ollut enempikin natoilusta, joka on kenujen mielipuuhaa.

    Kokkarit perusteli juuri rajavahtiosaamisella ehdokastaan. Asiantuntijat ovat jo useaan kertaan julkisuudessa todenneet, ettei kyseisellä viralla ole mitään tekemistä rajavalvonnan kaa! Siis tuulesta temmattu koko pääperuste!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


noudatti kirjoitti:

kansliapäällikkönimityksessään? Sosialisminko arvoja? Vai...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu