HK on tunnetusti tietokonenero. Miten hän sattui kiinnostumaan valuuttakaupasta, ja onko hän todellakin niin hyvä siinä kuin sanotaan? Onhan mahdollista, että käytössä on ulkopuolinen trader.
KRP:n mukaan kauppaa ei ole käyty lainkaan.
KRP:n mukaan kauppaa ei ole käyty lainkaan.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Pitihän sijoittajille jotenkin selittää, mistä rahat muka tulevat.
Ei tietenkään voinut sanoa, että rahat tulevat aina vain runsastuvilta toisilta sijoittajilta.
että olet sitä mieltä, että Hannu itse on hyvä tuossa valuuttakaupassa. Ok.
KRP on kanssasi eri mieltä.
kukaan kaivamaan esiin kuinka hyvä HK oli tietokone puolella, koulutus,työpaikat, työkaverit varmaakin muistavat tällaisen neron.Nyt ei riitä se, että kuulemma joku oli kertonut tai kuullut, pakkohan siitä on löytyä faktaa, eihän hän työskennellyt Supossa tai Valpossa (kai ikä riittäisi siihenkin), joista tusikin saa mitään tietoa.
rautaruukilla on kaveri, joka muistaa hk:n erinomaisena koodaajana. soita ruukin tietotekniikkaosastolla (sille osuudelle jota ei ole ulkoistettu).
..lähinnä mieleen pissibaaripisnekset, addiktio vedonlyöntiin ja veronkiertosyytökset..
" pakkohan siitä on löytyä faktaa, eihän hän työskennellyt Supossa tai Valpossa (kai ikä riittäisi siihenkin), joista tusikin saa mitään tietoa. "
:-) Valpo lakkautettiin 40-luvun lopussa. Ei ihan taida koodaajaneromme ikä riittää Valpo-uraan. Winkkari-legendan mukaan Hannu on moneen kykenevä, mutta ei sentään työuraan 12 vuotta ennen syntymäänsä tai n. 10 vuotta ennen ensimmäistäkään tietokonetta Suomen maaperällä.
Tossa annetaan ymmärtää että HK on ollut kehittämässä Opuscapitan juttuja. Sieltä kannattaa kysästä sen jota kiinostaa.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000003&conference=4500000000000561&posting=22000000031848328
Mutta parasta pöytään Hannu on pannut valuuttakaupassa ja paras kakku on vielä syömättä.
Hannu on erittäin rehellinen ja korkean moraalin omaava henkilö, joka on raitis ja omaa älyttömän hyvän näkömuistin.Hannu ei petä!
Korkean moraalin omaava ihminen ei jättäisi ihmisiä täydelliseen epätietoisuuteen ja häviäsi itse kuin tuhka tuuleen ihmisten rahojen kanssa.
Ei, älä vastaa että kyllä Hande vielä ilmestyy... vahinko on jo tapahtunut; riitoja, syytöksiä, ongelmia, jne. Kaikesta kiitos "korkean moraalin" omaavalle Handelle.
Ja nyt kun suurimmat kimppakivat on saatu näivetettyä, niin alkaa passien skannaaminen nille, joille se alkaa.:)
Elämme mahtavia aikoja!
Hannuko kehitti wishforexin?
Moraali, hmmm... Askarruttaa se, että jos Hannun moraali on oikein korkea, niin miten hän kuitenkin oli tissibaarinpitäjä. Onko hänen moraalinsa korkea tissibaaripitäjäksi vai keskivertotallaajaksi? Oma arvaukseni on, että hänen moraalinsa on samaa luokkaa kuin lakimiehillä. Sellainen joustava.
Rehti-Hannun kannattaisi kertoa jäsenistölle nykytilanteesta, jos jotakin on kerrottavaa. Muutoin pidetään siitä kiinni, että RKP on oikeassa. Silloinhan hänen moraalinsa on...? Niin, no.
Skannailehan sinä poika passiasi :D Mitä muuten meinaat tehdä kopioilla..? Jaat ystäville? Huolivatkohan... hieman epäilen.
Oletko huomannut että Hande rahoineen on mennyt? Huhuja levitellään edelleen, se on osa suunnitelmaa! Kasva aikuiseksi ja lopeta huhjen kuuntelu. Keskity itse elämään, vai eikö sinulla ole sitä?
Jos joku on takavuosina osannut muutaman rivin cobolia on häntä voitu kutsua erinomaiseksi.
Neron titteli nyt vaatii vähän muuta.
Hannua siis tulisi mielestäsi verrata esim. Linukseen "neroudessaan" ?
Mitä hannu on kehittänyt ?
Käsittääkseni hannu osasi kopioida ei kehittää mitään uutta. Uutta se oli suomen vähäosaisille..
"...Mitä hannu on kehittänyt ?..."
WINCAPITAN!
Ja nerokas keksintö olikin! Esimerkiksi poliisista ei taida löytyä yhtään hänen älyllään varustettua, kun eivät saa häntä kiinni vaikka on useampi mies yhtä vastaan.
Alussa Handella oli pieni kiva vedonlyöntirinki, jota tuottikin ihan mukavasti. Vedonvälittäjillä vaan on sellainen ikävä tapa että alkavat rukata kertoimiaan pelaajille epäedulliseen suuntaan jos joku voittaa jatkuvasti liikaa.... Samaan aikaan rinkiin tuli lisää rahaa hyvien tuottojen houkuttelemien sijoittajien toimesta, ja johonkin ne piti sijoittaa....
Kansainvälinen valuuttakauppa tuli peliin lähinnä sattumalta, sitä voi pelailla kuten vedonlyöntiä eri alustoilla, eikä siinä ole ikäviä välittäjiä jotka rukkaavat kertoimia epäedulliseen suuntaa. Kaupaa käytiin pienessä mittakaavassa testimielessä (krp on muuten tässä kohtaa väärässä, kauppa kyllä alussa hiukan käytiin) samalla kun "konseptia" hiottiin, ja asiakkaita tuli koko ajan lisää.
Valuuttakauppa ei kuitenkaan alkanut tuotta mitään, toisin kuin demoissa joilla hommaa hiottiin, joten APM:n lopullista kytköstä alustaan ei ikinä tehty. Samalla rahaa alkoi tulla ovista ja ikkunoista joten muhkeita "voittoja" oli hyvä maksella noista, mikä taa edelleen lisäsi sisään virtaava rahaa. Yhtäkkiä valuuttakauppa kävikin kokonaan tarpeettomaksi ansaintalogiikan kannalta, rahaa tuli muutenkin koko ajan ja viime keväänä rahaa alkoikin jo olla kasassa riittävä määrä........
Hannuhan on nero! :o
Tietokone nero..
IT-kuplan takainen käsite...
Jos jokin hannu olisi oikea nero ei hänen tarvitsisi kuluttaa voimavarojaan tälläiseen..
Mutta nero termiä voitaneen käyttää ilmaisuna siitä missä joukossa ko Hannu liikkui. Uskoisin, että keskimääräinen äö liikkuu siellä 80 tietämissä. Eli jo normaalin älykkyysosamäärän omaavaa voitaneen kutsua näissä piireissä neroksi.