Hei,
olisiko neuvoja tai kokemuksia seuraavaan. Talomme (uudehko) yläpuoliseen rinteeseen on rakennettu kaksikerroksinen talo,josta suora näköyhtyes pihallemme.
Ovat istuttaneet pensasaidan ylös rinteen päälle, ja niiden taakse meiltäpäin muutaman puun. Mietimme kuitenkin, että riittääkö se vai kannattaako meidän istuttaa tonttimme takaosaan,omalle puolellemme kuitenkin, puita. Jos ne ovat alempman kuin heidän, auttaisivatko nopeammin antaman meille suojaa? Mitkä olisivat halpoja,helppoja ja nopeakasvuisia ja antaisivat kaipaamaamme yskityisyyttä?
Lupa oli aikoinaan talolle pakko antaa,kun ei muuta kehdannut,ja nyt kaduttaa kun talon kaikki isot ikkunat ovat suoraan pihallemme. Mahtaa heitäkin harmittaa...Neuvotella ei voi enää esim. puuaidasta,ja meidän puolellemmekaan laitettuna ei auta,sillä jäisi n.2 m liuskan alas ja peittäisi vain rinteen,ei näkyvyyttä.
Olisiko muilta "alas jääneiltä" vinkkejä, kiitos!
Neuvoja näkösuojaksi rinnepihaan
4
1291
Vastaukset
- Ihan pihalla
Meillä sama juttu, ratkaistiin sillä tavalla, että lähelle rajaa istutettiin koivuja, pihlajia, syreenejä, lännenheisiangervoja puistikoksi. Ei tehty mitään suoraviivaisia istutuksia vaan ryhmiin luonnonmukaisesti. Lisäksi sinne tänne myös kuusien taimia, jotta suojaa olisi tarjolla myös talvella. Miten olette ratkaisseet ylänaapurin hulevesiongelman? Tai siis ongelmahan on teillä... Me yhdessä naapurin kanssa sovimme, että kaivetaan rajalle niskaoja, jotta heidän vetensä eivät rasittaisi meidän pihaa. Taitaa olla ihan rakennuslaissa mainittu, ettei hulevesiä saa johtaa naapurin riesaksi.
- TuulaK
Kiitos vinkeistä. Jokin tuollainen kävisi, tuota koivua vaan mietin, että sehän vie hurjasti vettä muilta kasveilta, eli olisi jätettävä reilu väli. Lisäksi aika korkea, eli varjoa jopa liikaa tänne. Tulisi kyllä suojaakin! ;)
Hulevesien ongelman ratkaisija on ollut vaatimaton niskaoja, joka ei tosin vedä, sillä kaupungin yleisille alueille mennessään veden pitäisi kiivetä ylöspäin. Tulee siis meidän tontin toista sivua alaspäin sillä. Toiselta puolelta tontti rajoittuukin yleiseen puistoalueeseen, joten sillä puolella ei ole ongelmaa. Meillä on myös kaivoja ja salaojia.Kuitenkin olisi hyvä olla veden tulon pysäyttäviä kasveja pitkin matkaa.
Tuo lännenheisiangervo, eikös tule 4-5 m korkeaksi? Lähdenpä tutkimaan sitä.Tuo puistikko-idea on hyvä,jotta ei olisi ihan monotonista pitkää kasviseinämää, vaan vaihtelua.
- naapurin aatoksia
...eli vastaava tilanne kuin teillä, mutta päinvastoin.
Istutitpa miten korkeita puita tai puskia tahansa et saa haluamaasi suojaa, vaan olet kuin tarjottimella enimmiltä osin . Siksi olen miettinyt omia naapureitani mikseivät he rakenna perkolaa tmv, johon voi kasvattaa köynnöstä sunmuuta suojakasvia ja silloin sitä näkösuojaa syntyy paremmin? Lisäksi piha kannattaisi suunnitella paperille ensin ja pohtia voisiko ryhmäistutuksilla saada tiettyihin ilmansuuntiin näkösuojia, koska löytyy roikkuvaoksaisia pikkupuita, alaspäin taipuvia puskia yms.
Korkea puu suojaa lintuperskektiivistä katsottuna, mutta oletan naapuriesi "katsovan" teille 50-75 asteen kulmasta, jolloin voit paperilla hahmottaa minkä korkuinen kasvi on paras suojaamaan kuin alkaa kasvattamaan puita jotka vievät runsaasti kasvuenergiaa muilta pihan pikkukasveilta.
Taimistoissa on monenlaisia matalakasvuisia pikkupuita, puumaisia pensaita, puskia ja korkeaksi kasvavia perennoja. Jos kaipaat nopeaa kasvua, niin koristeelliset pajulajikkeet, jasmike yms tuottavat tulosta lähivuosina. Monet aidannepuskat ovat erinomaisia saadessaan kasvaa vapaasti kuten orapihjala (tai ruusuorapihlaja, joka on perin soma kukkiessaan) tai tuhkapensas, aronia jne.
Korkeita perennoja on kultapallosta marskinliljaan yms. Perennaoppaat vaan esille ja kaivele sieltä n. kaksimetriseksi kasvavat. Niissä on tuuhealehtistä, isolehtistä jne.- kasvaa
koivu kyllä antaa muillekkin eintilaa, jos istutat ne yhtäaikaa. eli kun muut sopeutuvat alusta asti koivuun, niin pärjäävät siinä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2712370Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä2991279- 1081201
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831191Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581135Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi811096- 44952
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67887Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa21848- 33757