elikkäs kutsunnat tällä viikolla tulossa ja nyt kyselenkin että miten itse siviilipalvelukseen ilmottauduttaan. tai haetaan... kyselylomakkeessa ei ollut vaihtoehtoa siviilipalvelus kun kysyttiin palveluspaikkaa yms. Onko siellä jokin lomake joka täytetään vai sitten siinä lautakunnan (tms.??) haastattelussa kerrotaan halusta päästä sivariin. ja lykkäkstä haetaan erikseen sivarikeskukselta eikä? kirjallisella hakemuksella jos en väärin muista?
kutsunnat lähenee
opiskelijapoju
2246
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Helpointa kun vaan kirjoitat siihen hakemukseen mitä sattuu. Sitten kutsunnoissa sanot, että haluat sivariin ja sanot että syyt ovat eettiset. Et halua olle missään tekemississä kyseisen laitoksen kanssa. Jos he ehdottavat, että mieti lisää niin sano välittömästi, että olet miettinyt ja mielesi ei muutu niin saat asian heti etenemään.
Todennäköisesti sinulle annetaan välittömästi tarvittavat lomakkeet, jotka lähetät sitten sivarikeskukseen. Tai ne lähetetään puolestasi. Kysy kutsunnoista neuvoja. Kyllä he siellä neuvovat vaikka hammasta purren.
Ja hommaisi vapautusta, vapautus tulee kaikkineen maksamaan noin 70€ ja näinollen saat vuoden lisää työ/opiskeluaikaa?