Suomi mukaan Eurooppalaiseen ja Pohjoismaiseen Puolustus yhteistyöhön.Samalla kehittää omaa uskottavaa iskukykyistä puolustusta. Nato yhteistyö on hyvällä mallilla. Suomi ei jää enää ikinä yksin.
Paras
Ratkaisu???
276
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mihin eurooppalaiseen tai pohjoismaalaiseen yhteistyöhön?
Ruotsi on käytännössä luopunut oman alueensa puolustamisesta ja ajanut asevoimansa alas. Norja on perinteisesti turvannu puolustuksessaan Natoon, mutta nyt sielläkin on havahduttu siihen karuun tosiasiaan, ettei Natosta pahan paikan tullen ole mitään apua.
Pohjoismainen puolustusliitto tarkoittaisi Suomen puskuriaseman virallistamista. Se tarkoittaisi myös, että saisimme sotia liki sotilaallisiksi tyhjiöiksi muodostuneiden Ruotsin ja Norjan puolesta. Tuollainen liitto varmasti sopisi muille pohjoismaille, mutta meille sen haitat nousisivat hyötyjä isommiksi.
Paras ratkaisu on pitää huoli omasta kyvystä eikä tuputtaa itseään liittoihin, joissa joutuisimme rajallisilla resursseillamme sotimaan muiden sotia!
ole tarjolla?
Emmekä me ole Naton jäseniä, maksamme vain enemmän nyt Natolle kuin jos olisimme jäseniä.