Haluaako Jyrki, että häntä odotellaan palveltavaksi mihin aikaan tahansa? Herra-luokalle tällainen sopii, kun ei itse tarvitse olla tiskin takana keräämässä rahaa työnantajalle. Veronmaksajat maksavat.
Kauppojen aukiolo
vapaasti myös yöllä
5140
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ja ylipäätään vapaamman kaupan puolesta, sillä kuluttajat siitä hyötyy. On helppo yhtyä tähän blogi kirjoitukseen joka tuota aihetta käsittelee.
http://arikahara.blogit.kauppalehti.fi/2008/08/09/hinnat-ja-valinnat/
erikseen aukioloajoista kun se pitäisi olla itsestään selvää, että kaupat voisi olla vapaammin auki. Myöskin ulkolaisten kauppojen ns. sisään laskeminen, olisi kuluttajan kannalta tervetullutta.
omia kirjotuksiasi tänne. Ihan kuin niissä olisi jotakin elämää suurempia totuuksia.
sopisi edes koettaa ymmärtää mitä tarkoittaa
Kaupan vapaa aukioloaika.
Siis kauppa saa ITSE päättää koska se haluaa asiakkaita palvella.
Jyrki Katainen tai kukaan muukaan kokoomuslainen ei halua määrätä koska kauppa on auki.
Ja onneksi PUNIKIT eivät päätä milloin kauppa saa olla auki: sillä silloin tuskin kukaan työssäkäyvä ehtisi ennen sulkemista kaupaaan.
Olis muuten joskus 1970-80 luvulla kovaa vääntöä siitä saako kauppa olla 17:oo jälkeen auki.
Punikit kun olsi sitä mieltä että se täytyy kaupan työntekijöillä olla sama työaika kuin tehtaissa.
Piikkiq
ps. sosialismi on rikos ihmiskuntaa vastaan
En minäkään ymmärrä, että miksi kauppa ei itse voi päättää aukiolostaan.
Kokonaan toinen juttu on se, millaista palkkaa saa siitä, kun työskentelee normaalin työajan ulkopuolella.