PARATIISI ?

Ajatellaanpa, että kaikki suomalaiset olisivat
Jehovan todistajia, siis 100%:sti kaikki.

Miten maa makaisi ?

Kuka hoitaisi preidentin virkaa ?
Entäpä ulkopolitiikkaa ?
Sisäpolitiikkaa ?

Kuka hoitaisi maanpuolustuksen ?

Kuka köyhäin avun ?

jne ...

Hui !
5423
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ajatellaampa, että kaikki olisivat Jeesuksen aikaisia kristittyjä.

”Kaiken saatavissa olevan tiedon huolellinen tutkiminen osoittaa, että Marcus Aureliuksen [Rooman keisarina v. 161–180] aikaan mennessä ei yhdestäkään kristitystä tullut sotilasta, eikä yksikään sotilas kristityksi tultuaan jäänyt sotapalvelukseen.” (E. W. Barnes, The Rise of Christianity, Lontoo 1947, s. 333.


”Kristityt asennoituivat usein kielteisesti valtioelämään, he pysyttelivät poissa viroista ja julkisista toimista, joihin näet aina liittyi pakanallisia uskonnollisia menoja; he välttivät sotapalvelusta – samasta syystä, mutta myös siksi, että he eivät halunneet osallistua sotaan; – – sanottiin, että he olivat ’hyödyttömiä julkisessa elämässä’; heidän kansallisuutensa ei ollut maan päällä vaan taivaassa.” (Hal Koch, Apostoleista atomiaikaan – kristillisen kirkon historia, Pieksämäki 1966, s. 58.)

”Valtioon nähden kristityt olivat lojaaleja, mutta ollen ennen kaikkea Jumalan valtakunnan kansalaisia, pitäen ensisijaisena, ainoana kestävänä arvona Kristuksen pian lähestyvää herrautta, he olivat välinpitämättömiä päivän poliittisiin kysymyksiin nähden.” (Matti A. Mustonen, Varhaiskirkon apologeettien ja kirkon isien käsitys valtiosta ja esivallasta I, Helsinki 1948, s. 137.)

Äänestä
  • Sinussa olisi selvästi ainesta poliitikoksi.

    Poliitikot ei koskaan vastaa siihen, mitä heiltä
    kysytään.

    Äänestä

Niinpä:) Taitaisi Suomi kuulua Venäjään ennen kuin kukaan kerkeisi huomatakkaan.. Kauhistuttaakin ajatus että kaikki suomalaiset olisivat Jehovantodistajia..
Ei ole oikeen loppuun mietittyä tuo heidän "touhunsa". Ja kuolleisuus olisi aika korkealla heidän "verisääntönsä" takia..

Äänestä

muita *****väki sakkia.

Kyllä kaikenlaisten vähemmistöjen kelpaa kun on meikäläisiä tavallisia ihmisiä, jotka pyörittävät maan taloutta.

Äänestä

Entäpä ulkopolitiikkaa ?
Sisäpolitiikkaa ?

>>>>>>>>>>Putin

Kuka hoitaisi maanpuolustuksen ?

http://www.mil.ru/eng/1862/index.shtml

Kuka köyhäin avun ?

>>>>>>>>>>>>Ei kukaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Repe-Pekka kirjoitti:

Ajatellaanpa, että kaikki suomalaiset olisivat
Jehovan todistajia, siis 100%:sti kaikki.

Miten maa makaisi ?

Kuka hoitaisi preidentin virkaa ?
Entäpä ulkopolitiikkaa ?
Sisäpolitiikkaa ?

Kuka hoitaisi maanpuolustuksen ?

Kuka köyhäin avun ?

jne ...

Hui !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu