Meidän lapsella oli jo syntyjään sellainen ylimääräinen pieni reikä korvan vieressä. Lääkäri siitä jotain sanoi, mutta en muista miksi sitä kutsui... Käski seurata että alkaako mitään erittään ja putsata ihan normaalisti. Ja lääkäri myös selitti että yleensä nämä ovat tällaisia pinnallisia, mutta saattavat ulottua myös syvemmälle.
Nyt olen huomannut että reikään ilmestyy aina hieman keltaista kuivaa "jotain". Ihan siis kuin reikä hieman märkisi. Mainitsin asiasta neuvolassa mutta siellä ei asiaan kiinnitetty mitään huomiota. Onko kellään muulla kokemusta vastaavasta? Pitäisköhän ottaa taas neuvolassa puheeksi.
reikä korvan vieressä
11
8940
Vastaukset
- Tyttö vaan
Siskollani on luultavasti saman tyylinen "reikä" korvassa, se tosin on semmoinen iso patti, jonka keskellä on pieni reikä. Se erittää samaa talia (tmvs) kuin esim, korva(koru)reiät.
Lääkäri sanoi että on vaaraton, ja poistettavissa isona jos niin haluaa. Että jos kuvaa vähänkään sitä
sinun lapsesi reikää, niin ehkä oli jotain apua.. toivottavasti :) - pojalla myös
ollut "reikä" korvassa syntymästä lähtien. Juniori nyt 13 vee, ja vasta pari vuotta sitten reikä alkoi oireilla. Tulehtui ja lääkäri sitä sitten tyhjenteli. Muuten se erittää sillointällöin pahanhajuista töhnää. Mutta eipä tuo muuten vaivaa.
Lääkärit sanoneet että reikä on ontelo, jolle ei mitään tarvitse tehdä jos ei siitä ole vaivaa. Jos tulehtuu usein se kuulemma poistetaan leikkauksella.- Napa
Meidän neidillä myös pienen pieni reikä korvan edessä. on kuulemma sikiöaikainen juttu mikä ei ole mennyt kiinni niin kuin pitäisi. Meillä myös välillä tulee sieltä märkää.. ei tosin ole tulehtunut.. varsinkin kesällä märkää kertyy sinne onteloon. Meille annettiin neuvoksi elää tämän reiän kanssa ja sitten isompana voidaan leikata umpeen jos rupaa vaivaamaan
Minulla on myös ollut korvassa reikä syntymästä lähtien. ( Nyt olen 27vuotta) Reikä on siinä mihin korvalehti loppuu, ei siis siinä kohdassa missä tavallisesti on korvakoru. Vaikea selittää..
Reikä on hyvin pieni, neulanpään kokoinen, mutta ajottain siinä tuntuu ikään kuin paine, ja kutina. Välillä siitä tulee vähäisesti eritettä joka haisee, ilmeisesti mätää tms.
Nyt vanhemmiten se on alkanut vaivaamaan. Näytin sitä työterveydessä, ja hän arveli sen olevan kysta? Hieman epäilen tätä, koska tietääkseni kysta ei eritä. Koskaan se ei ole ollut tulehtunut, mutta tuo kyseinen lääkäri sanoi, että pienellä toimenpiteellä siitä pääsee eroon jos haluaa. Haluaisinkin tietää mitä tuollaisen operoiminen maksaisi..- uweehuh
Reiälle siis nimi. Fistellikanava?
- reikäkorvq
Mulla on kummankin korvan ylöosassa pienet reiät. toisesta tulee vain nestettä. toinen on luultavasti tukkeutunut. outo asia on että reiät ovat kummatkin samoissa kohdissa korvan vierttä.
- Puutarhanainen
Fisteli, fistula. Myös meidän pojalla oli sellaiset, isältä perityt, molempien korvien vieressä, ne leikattiin pojan ollessa kuusivuotias. Niiden esiintyvyys on perinnöllistä. Olen kuullut tapauksesta, kun menneinä vuosikymmeninä käytiin lapsenruokko-oikeudenkäyntiä, vaikka lapsella oli korvissaan isänsä suvun merkit. :-D
- Maria-Kata
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10154204745486636&substory_index=0&id=100000111584563
Tuli mieleen kun facebookiss tuli tollainen vastaan mahdatteko tätä tarkoittaa.- 15vee
Mul on ainaki aina ollu tollanen mikä faces :D
- Googlatkaa
Kyseessähän on preaurikulaarinen ontelo, eli jäänne sikiökehityskaudelta, kun sikiöllä on kidukset. Googlatkaa!
- Anonyymi
sisäänrakennettu lävistyshän se siinä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1301000Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli37907Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi47839Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus50741Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva143734- 54731
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e32723Ootko sä oikeasti sinkku?
Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥42676Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy187670Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0
Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali136665