Riettaus saanut suuren vallan.
Veljemme Lars Levi Lestadius saarnasi huoruutta vastahan - hän oli oikeassa. Kirkon tila on nykyisin
kamala - eroa puolisostaan voi vaatia koska tahansa.
Aviouskollisuudesta ei kohta saa puhua ollenkaan.
Kuten havaitsemme perkele ei ole lakossa.
Veljemme Lars Levi Lestadius saarnasi huoruutta vastahan - hän oli oikeassa. Kirkon tila on nykyisin
kamala - eroa puolisostaan voi vaatia koska tahansa.
Aviouskollisuudesta ei kohta saa puhua ollenkaan.
Kuten havaitsemme perkele ei ole lakossa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kun maamme kaupungistui ja ihmisille löytyi muutakin työtä kuin maanviljely, ja samalla tuli aivan uudenlainen elämäntapa, jossa henkilökohtaista onnea alettiin tavoitella kiivaammin kuin maatalousyhteiskunnassa. Ennen ei ehkä käytännössä oltu sen hurskaampia, vaikka käytännön pakosta oltiinkin tiukasti sidoksissa tilaan ja perheeseen. Silloin esim. pahoinpideltiin puolisoa, kohdeltiin huutolaislapsia huonosti, petettiin puolisoa muiden kanssa... mutta ei erottu, kun ei voitu.
Älkääkä käsittäkö väärin, en ole saatana enkä puolustele julmaa käytöstä ja turhia eroja, yritän vain muistuttaa että kullakin ajalla on oman tyyppisensä ongelmat, ja siksi ei aikakausia voi vertailla niin että joku olisi kristillisempi kuin toinen.
Niin silloin ei erottu, mutta kylän raiteille kokoonnuttiin riaamaan, juomaan ja naimaan. Oli siellä kylän raiteilla tappeluitakin, joissa puukot heilui ja tapettiin toisia. Puukkojukkareita, joista laulujakin on. Tiedä häntä, oliko ne sen husrkaampia kuin nykyiset kaupunkilaiset, mutta erottu ei, ei erottu, vaan käytiin vieraissa ja piikojen aitoissa, ja tapeltiin raiteilla viinaa juoden. Sitten mentiin sunnuntaisin kirkkoon ja maanantaina taas kylän raitille ja illalla piian aittaan...
Sinulla ei taida oikein olla historian tuntemusta.
Puukkojunkkareita oli vain Pohjanmaalla, eivätkä naineet miehet käyneet raitilla tappelemassa ja riehumassa. Se oli poikamiesten touhua.
Siihen aikaan oli kansa varsin hurskasta. Heränneet Savossa ja Pohjanmaalla ja Karjalassa. Länsi-Suomessa rukoilevaisuus, Pohjoisessa lestadiolaisuus.
niilläkin oli, vaikka herätysliikkeet toki alunperin olivatkin raikkaita ilmiöitä ja vastaiskuja muun kansan "turmeltuneisuudelle". Rukoilevaiset tosin vaan taitavat olla edelleenkin poikkeuksellisen järkevää ja sydämellistä väkeä, eli he eivät sorru tekopyhyyteen ja ilkeyteen samalla tavalla kuin esim. lestadiolaiset.
minun oli tarkoitus kehaista, eikä rukoilevaisia. Pahoittelut.
Onko hän ottanut muotosi, kun et päästä vaimoasi siitä helvetistä jossa häntä sanoilasi ja teoillasi vainoat.
hyi hyi hyi nyt nurkkaan miettimään.
Eikä syntiä voi puolustella sillä että joku toinen on jo tehnyt jotain.
Papit eivät eivätkä piispatkaan saarnaa parannusta, kuten pitäisi, taitaa olla "liian vanhanaikaista" - jospa syntiä ei enää olekaan,,
siveät homot... rehelliset varkaat...
Ehkä ei kannata nyt yksin Perkelettä syyttää, sillä ihmiset itse tällä kirjoittavat ja teoistaan tilin tekevät sekä ikuset tuomiot kärsivät.(elleivät tee parannusta,kun Jumala sitä ehkä vielä tarjoaa) Kannattaisi tehdä edes niitä parannuksen soveliaita tekoja, niin Jumalakin näkisi, että joku on tosissaan.