(Onkohan tämä oikea alue?)
Eli, onko kannattavaa ostaa asunto mikäli korko ynnä omavastuu ovat enemmän kuin nykyisen asunnon vuokra?
Entä jos asunnon arvon nousu vs. pankin maksamaan säästötilikorkoon otetaan huomioon tai jätetään huomioimatta?
Korko + omavastuu VS vuokra
1
931
Vastaukset
- d.-
yleensä asunnon osto kannatta, mutta ei nyt, kun kauppa on jämähtänyt ja ei ole arvonnousua odotettavissa, vaan laskua.
niin yleensä kannattaa, jos osaat ostaa, eli olet katsellut kymemniä ja yli vuoden, eli opetellut aivan uudelle alalle.
Alle vuoden katsellet tetevät aina liian hätäisiä pääöksiä.
sekä jos tiedät asuinseutusi on vakityö tai yli 3-4 v koulutuspaikak.
harvoin kannattaa kun kaiki huomioi, ostaa 2-3 v ajaksi, vaikka aika oliai hyvä'kin.
NYT ei kannata ainakaan vuoteen ostaa, hinnat laskevat ja myyntiajat pitenevät,
vaikka välittäjät toisin sanovatkin,
jotta uusia saavat myyntiin,
meidänkin lähiseudula ja työkavereilla on ollut myymättä ja tyhjänä 4-8 kk ajan sellaisia jotka menivät kuukaudessa vuosi takaperin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381319
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä38889Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad30623Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597- 14590
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26568Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30536Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17533- 24531
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .16502