Millaista on armeijassa

rauhanveteraani

Tässä on eräs kuvaus siitä, millaista on elämä armeijassa silloin jos on ylipainoinen, kömpelö, muottiin sopimaton:

http://www.youtube.com/watch?v=1OZS6wem7OQ


Suomessa asevelvollisuudesta johtuen myös heikot, herkät, lihavat, kömpelöt, motivoitumattomat ja muuten soveltumattomat miehet pakotetaan armeijaan, koska muut vaihtoehdot on tehty niin huonoiksi (ylipitkät palvelusajat, halveksunta ja uhkailu mm. työpaikkojen suhteen).

Kun armeijassa sitten tällaiset yksilöt eivät tietenkään pärjää, he joutuvat muiden hampaisiin. Armeija itse asiassa yllyttää siihen "yksi mokaa ja kaikkia rangaistaan"-politiikallaan.

Kuitenkaan herkkä ei muutu kovaksi, kömpelö käteväksi ja motivoitumaton kiinnostuneeksi, vaikka miten harjoitetaan simputusta ja pennalismia. Suomessa sellaista ali-ihmisen kohtelua pidetään hienona "miesten kouluna". Ja aivan kuten koulukiusaamisen kohdalla, kaikki on kiusaajien mielestä pelkästään "hauskaa huumoria".

Kyseessä ei ole pelkästään suomalainen ilmiö vaan eri maiden armeijoissa esiintyy samanlaista, mutta vain Suomessa 80 % miehistä pakotetaan armeijaan.

20

3881

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • moto huuhaa ohi on 362

      ensinnäkin tuo video on elokuva ja toiseksi jenkki paskaa ei intissä kukaan tuu huutamaan 2cm pähän ja räkimään naamaam toiseksi intissä ei saa simputtaa jos tälläista ilmenee ni skappari lentää pihalle kolme armeejassa pyritään jakaamaan paskakuntoiset ja hyväkuntoiset heti alussa itselleni tuli muutamaa viikkoa ennen palveluksen alkamisesta mihin sodanajan tehtävään halus kyseisessä lomakkeessa kysyttiin helppoja peruskuntton liittyviä asioita ja niitten perusteella nämä sit jaettiin ja onhan noita B miehiä. yks "mokaa ja kaikkia rangaistaan" ei todellakaan pidä aina paikkaansa ja yleensä asiasta on jo varoitettu aikaisemmin ja tämä joka "mokaa" sille tulee kyllä paskaa niskaan ja saa kuulla siitä vielä myöhemminkin ylipitkät palvelusajat jos 6kk on paljon mee sit sivariin ja oot varmasti sen 12kk ja muuten venäjällä on kanssa pakko mennä armeejaan palvelusaika 5-vuotta ja siellä vasta simputetaan ja loppusodissakin kuolee oikeesti porukkaa

      • älä valehtele...

        Venäjällä armeija kestää 1 vuoden. Aiemmin kesti 2 vuotta mutta on lyhennetty.

        Edes neuvostoaikana ei armeija siellä kestänyt mitään viittä vuotta.

        Toiseksi. Vapautuksen saa Venäjällä todella helposti ja vain 10 % joutuu armeijaan. Peräti yhdeksän miestä kymmenestä saa vapautuksen. Sen saa esim. terveyssyistä, opiskelun takia, perheelliset, lahjomalla... armeija ei ole käytännössä pakollinen Venäjällä.


      • joku
        älä valehtele... kirjoitti:

        Venäjällä armeija kestää 1 vuoden. Aiemmin kesti 2 vuotta mutta on lyhennetty.

        Edes neuvostoaikana ei armeija siellä kestänyt mitään viittä vuotta.

        Toiseksi. Vapautuksen saa Venäjällä todella helposti ja vain 10 % joutuu armeijaan. Peräti yhdeksän miestä kymmenestä saa vapautuksen. Sen saa esim. terveyssyistä, opiskelun takia, perheelliset, lahjomalla... armeija ei ole käytännössä pakollinen Venäjällä.

        venäjällä armeija kestää 5vuotta


      • sdfge2332
        joku kirjoitti:

        venäjällä armeija kestää 5vuotta

        vittu olet tyhmä. Eikä kestä. Ota asioista selvää äläkä vain oleta, kuten suurin osa tälläkin paskapalstalla mesoavista militanteista olettaa.


      • Ruskiparuski
        joku kirjoitti:

        venäjällä armeija kestää 5vuotta

        Venäjällä ei kohta ole asepalvelusta lainkaan, koska sielläkin on päätetty siirtymäajalla lopettaa yleinen asevelvollisuus ja perustaa ammattilaisarmeija.


      • :|:
        Ruskiparuski kirjoitti:

        Venäjällä ei kohta ole asepalvelusta lainkaan, koska sielläkin on päätetty siirtymäajalla lopettaa yleinen asevelvollisuus ja perustaa ammattilaisarmeija.

        et tajua ollenkaan mistä puhut. Asepalvelus on eri asia kuin asevelvollisuus.

        Ammattiarmeija on myös sellainen juttu, että sellainen on myös joka maassa jossa on asevelvollisuuskin. Asevelvollisuuden vaihtoehto on vapaaehtoinen asepalvelus. Armeijoilla on käytännön sanelemana joku järkevä koko miesvahvuuden suhteen. Tavallisesti se on jossain 100000 ja 200000 hujakoilla. Pienillä valtioilla ei ole varaa pitää yllä tuollaisia ammattiarmeijoita, mutta suurilla mailla se on oikeastaan ainoa järkevä tapa hoitaa aseellinen maanpuolustus. Jos vertaa vaikka Suomea ja Saksaa, niin molemmissa on ollut asevelvollisuusjärjestelmä. Armeijoiden koko sen sijaan on kuitenkin suunnilleen sama. Asevelvollisuudessa ei ole ollut mitään järkeä kummassakaan maassa ja Saksassa kai kohta on vain ammattiarmeija. Suomessa taas siirrytään lähivuosina vapaaehtoiseen asepalvelukseen, vaikka täällä vielä jotkut idiootit yrittää laittaa naisetkin siviilipalvelukseen.


    • Elokuvien perusteella ei hirveästi kannata kyllä rakentaa kuvaa siitä, mitä armeija oikeasti ja etenkin Suomessa on.

      Meillä oli intissä yksi Gomer Pyle-tyyppinen sälli. Sillä ei sinänsä ollut motivaatiossa mitään vikaa, mutta oli kertynyt jokunen kilo ylimääräistä. Pärjäsi kuitenkin mukana kaikessa fyysisessä toiminnassa. Se oli ihan symppis tyyppi, mutta todellinen vätys ja lusmuili kaikista hommista. Silti onnistui alikersantiksi pääsemään. Loppupeleissä kuitenkin lusmuilu ja velttoilu alkoi vituttaa kaikkia, niin muita varusmiehiä, kuin skappareitakin. Pikkuhiljaa sille alkoi vittuilla yksi sun toinenkin ja se meni valittamaan jollekin sossukuraattorille. Kuraattori ärähti komppanian johdolle ja komppanian johto meille. Käski meidän jättää typpi rauhaan ja kehottivat edes puhumasta koko jätkälle, ettei tule lisää sanomista. Niin se intissäkin menee, sossuilla siellä on johto, ei kapiaisilla. No meitä ei rankaistu tyypin laiskottelusta, eikä me annettu sille sukkasaippuaa. Mä olin koko intin ajan sen kanssa samoissa tai vierekkäisissä hommissa ja loppupeleissä olin varmaan ainoa, jota se voi kutsua inttikaverikseen. Jos se oli Pyle, niin mä olin Joker. Mä en katsonut tarpeelliseksi lähteä sitä syrjimään, vaikka muut niin teki.

      Se siitä sun yksi mokaa kaikkia rankaistaan politiikasta. Se on Suomessa niin, että jos yksi mokaa niin se mokaa ja muut voi vaan purra hammasta.

      "Kyseessä ei ole pelkästään suomalainen ilmiö vaan eri maiden armeijoissa esiintyy samanlaista, mutta vain Suomessa 80 % miehistä pakotetaan armeijaan."

      Sulla tuntuu olevan laaja kattaus tietoa eri armeijoiden käytännöistä. Perustuen tietysti elokuviin...

      • MikkoKipinä03

        Kyllähän se intissä on pitkälti niin, että jos yksi mokaa nii kaikki saa paskaa niskaan. En nyt väitä, että Suomen armeija olis mikään Full Metal Jacket kuten Rauhanpuolesta mutta kyllä intti voi olla raskas ja paska paikka itse kullekin. Esimerkiksi minulle...


    • tuohan on vain ameriikkalai...

      Tuolla ei ole mitään tekemistä Suomen armeijan kanssa, kannattaisi ensin ottaa selvää, ja sitten vasta laitella noita linkkejä. Eräs kuvaus, "ali-ihmisistä". vain 6kk,n palvelus armeijassa, eikä tarvitse lopun ikäänsä olla "ali-ihminen". Oletko kuullut B-joukkueesta, johon voi hakeutua esim. terveydellisestä syystä.

      • NIIMPÄNIIN!

        niin ja ovat meinanneet lyhentää sen 4kk. huonompaan suuntaan menossa. ja vielä kun noita puolustusmäärärahoja leikataan mutta onneksi Soini laittoi kapuloita rattaisiin.


      • Läski-Timpero
        NIIMPÄNIIN! kirjoitti:

        niin ja ovat meinanneet lyhentää sen 4kk. huonompaan suuntaan menossa. ja vielä kun noita puolustusmäärärahoja leikataan mutta onneksi Soini laittoi kapuloita rattaisiin.

        Soini on pelle. Minulta menetti äänen, kun valkeni tuo varustelumäärärahojen vartiointi ja isänmaallinen paasaus.


    • dfghjkl

      niin, onhan se helvetin hyvä että työttömät ja mummot heitetään pakkaseen että saadaan saatana tankkeja paikallaanpidettäviksi johonkin varikolle

    • 18

      Nämä julkkikset eivät ole käyneet Suomen armeijaa - katso mykistävä lista!

      Äskettäin varuskuntiin astui jälleen uusi palveluserä nuoria. Kaikki eivät kuitenkaan valitse armeijaa. Varsinkin taiteen parista löytyy monta sellaista julkkista, jotka eivät ole käyneet varusmiespalvelusta - ja vakaumus tai muu syy heille toki suotakoon. Ehkä tunnetuin siviilipalvelusmies on ollut ex-presidentti Martti Ahtisaaren poika, Marko Ahtisaari. Hänen sielunveljiänsä ovat laulaja Joel Hallikainen, näyttelijä Mikko Kivinen, tuottaja Pekka Ruuska, valmentaja Alpo Suhonen ja näyttelijä-muusikko Heikki Silvennoinen.

      Muita tunnettuja sivareita: laulaja Mikko Alatalo, laulaja-säveltäjä Heikki Harma (Hector), rocktoimittaja Jake Nyman, ohjaaja-kirjailija Jörn Donner, tuottajamoguli Juha Tynkkynen, filosofi Esa Saarinen, muusikko Dave Lindholm, ohjaaja Hannu Kahakorpi, elokuvaohjaaja Peter von Bagh, säveltäjä Otto Donner, muusikko Petri ”Pelle Miljoona” Tiili, ohjaaja Arto af Hällström, poliitikko ja ex-ministeri Pekka Haavisto, kansanedustaja Jaakko Laakso, kirjailija Jari Tervo, kansanedustaja Pertti ”Veltto” Virtanen, muusikko Aku Syrjä, ylilääkäri Ilkka Taipale.

      ”Psyykkisistä” syistä vapautettuja: juontaja Pertti Salovaara, laulaja Kirill ”Kirka” Babitzin, kulttibändi Neljän Ruusun kaikki jäsenet Ilkka Alangosta alkaen, säveltäjä, ”Katan mies” Jouni Turpeinen alias Johnny Lee Michaels (myös fyysinen syy), ratsuttaja Marko Björs, multitaiteilija Juice Leskinen, muusikko Sami Hurmerinta, taiteilija Rele Kosunen, muusikko Tero ”Mamba” Vaara, radiotoimittaja Ari Peltonen eli Anssi.

      ”Fyysisistä” syistä vapautettuja: laulaja Rainer Friman, juontaja Markus Kajo.

      Vapautettuja, eivät kerro syytä: muusikko Ile Kallio, taiteilija Jorma Uotinen, kirjailija Arto Melleri, muusikko Sakari Kuosmanen, muusikko Antti ”Andy McCoy” Hulkko.

      http://www.hymy.fi/tasta-puhutaan/nama-julkkikset-eivat-ole-kayneet-suomen-armeijaa-katso-mykistava-lista

    • Väärällä polulla

      Ei asevelvollisuutta: mm. Yhdysvallat, Iso-Britannia, Ranska, Saksa, Ruotsi, Japani, Italia, Espanja
      Asevelvollisuus: mm. Suomi, Venäjä, Somalia, Etälä-Korea, Uzbekistan, Iran, Vietnam, Sudan
      Kummankohan listan valtioissa on ihmisillä pidempi elinikä ja parempi elintaso (keskimäärin)? Kummat ovat taloudellisesti merkittävämpiä? Kumman listan valtioissa haluaisit mielummin asua (jos et asuisi Suomessa)?
      Kuka vielä kannattaa nykyistä epätasa-arvoista asevelvollisuutta?

      • :|:

        Saksassa on vieläkin asevelvollisuus.

        Suurissa maissa asevelvollisuus on vielä järjettömämpää kuin pienissä. Kysehän on siitä millä tavalla armeijaan värvätään tappajia. Armeijoiden koko ei todellakaan ole missään yhteydessä maan väkilukuun. Suomen armeija on noin 100000 tappajaa. Siihen riittäisi 5000 vapaaehtoisen kouluttaminen vuosittain.

        Vertailusi ovat ihan perseestä, koska et tajua mistään mitään, sääli että asevelvollisuuden vastustajat ovat noin tyhmiä.


      • VP
        :|: kirjoitti:

        Saksassa on vieläkin asevelvollisuus.

        Suurissa maissa asevelvollisuus on vielä järjettömämpää kuin pienissä. Kysehän on siitä millä tavalla armeijaan värvätään tappajia. Armeijoiden koko ei todellakaan ole missään yhteydessä maan väkilukuun. Suomen armeija on noin 100000 tappajaa. Siihen riittäisi 5000 vapaaehtoisen kouluttaminen vuosittain.

        Vertailusi ovat ihan perseestä, koska et tajua mistään mitään, sääli että asevelvollisuuden vastustajat ovat noin tyhmiä.

        Monissa pienissäkin valtioissa on luovuttu asevelvollisuudesta: esim. Belgiassa, Irlannissa, Latviassa ja Liettuassa. Hyvin niillä menee siitä huolimatta.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ennen opetettiin: taakse poistu!!!! Pitäs eteen poistumista opettaaa, eikä viholliselle kääntää selkää.

      • Anonyymi

        Poistu omaan munaas


    • Anonyymi

      vtuttaa kun en käynyt armeijaa vaikka sillon mietin sitä. ois ollu niin mun paikka.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3083
    2. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      65
      646
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      593
    4. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      551
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      34
      519
    6. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      479
    7. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      475
    8. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      471
    9. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      17
      465
    10. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      460
    Aihe