Homovihkiminen LUONNOTONTA!

On maailma malliin mennyt kun pitää homoille antaa papin aamen! Eikö niitä lakioikeuksia olisi voinut hoitaa virastoissa eikä jumalan huoneessa. Moniakohan tuollainen loukkaa?

Jos meidän kirkossa vihitään homopari niin eroan kirkosta välittömästi sillä se ei voi olla minun kirkkoni enään.
8260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

alkaa väittämään, että heidän jumalansa suorastaan kehoittaa homouteen ja lesbouteen.Raamattu on niin sekava teos, että kyllä sieltä joku vihje löytyy siihen suuntaan.Onneksi en ole koko aikuisikänäni kuulunut siihen jengiin.

Äänestä

on väittää alkuasukaitten perimätietoutta Jumalan sanaksi, käyttää sitä aseena ihmisten tuomitsemiseen.
Itse ole 100% hetero, mutta järjen käyttö ei olisi kiellettyä.

Äänestä

Vihkiminen ja siunaaminen ovat kaksi eri asiaa.

Jokainen päättäköön itse mikä loukkaa hänen uskontoaan. Kirkkoon kuuluminen on vapaaehtoista, täysi-ikäinen voi erota. Syytä ei tarvitse selvittää kenellekään.

Muuten, missähän kohtaa Raamatussa puhutaan avioliittoon vihkimisesta.

Miehen makaaminen miehenpuolen kanssa, kuten maataan naisen kanssa on Raamatun mukaan kauhistus. Homoseksuaalisen miehen vanha suomalainen nimitys on miehimys.

Äänestä

Raamatun kanta homoseksuaalisuuteen on ehdottoman kielteinen. Kysymys on luonnottomuudesta, joka kaikissa muodoissaan on Jumalalle kauhistus. Homoseksuaalinen käyttäytyminen sotii selvästi Jumalan luomistyötä, Hänen käskyään, Jeesuksen sanoja ja koko Raamatun opetusta vastaan.

Jumala on sanassaan myös ankarasti varoittanut homoseksuaalisesta käyttäytymisestä. Sodoma ja Gomorra asetettiin vakavaksi varoitukseksi tulevien sukupolvien ihmisille tästä luonnottomuudesta ja jumalattomasta elämästä. Raamattu lukee homoseksualistit väärien joukkoon, jotka ilman parannuksen tekoa eivät saa periä Jumalan valtakuntaa. Asiayhteydessään homoseksuaalinen käyttäytyminen rinnastetaan mm. ’hekumointiin’, ’epäjumalan palvelemiseen’, ’lapsiuhrien polttamiseen epäjumala Molokille’, ’varastamiseen’, ’anastamiseen’, ’juopotteluun’, ’eläimiin sekaantumiseen’ ja ’lähimmäisen vaimon kanssa makaamiseen’.

Äänestä

Suomen kirkko on pahasti eksyksissä kuin Israelin kansa monesti Vanhan Testamentin aikana. Toivottavasti Suomi palaa kuuliaiseksi Herralleen ennenkuin Suomi palaa.

Äänestä

Joka johtaa epäinhimilliseen ajatteluun ja johtopäätöksiin, toisten ihmisten kieltämiseen. Lopettakaa uskominen, alkakaa ajattelemaan omilla pienillä aivoilanne, se helppoa kun pääsee alkuun. Ette tarvitse uskontoa elämänne suojamuuriksi. Homous tai yleensä toiset ihmiset ja heidän tekemiset lakkaavat häiritsemästä teitä.

Äänestä
  • Maailman vanhin historiallinen ja Jumalallisen ilmoituksen kirja,ja jota halveksitaan vaikka oppi jota kirja opetta,tekisi maailmasta paratiisin jos kaikki ihmiset pitäisivät käskyt ja rakkauden lain.

    Joka tahtoo olla Jumalalle rakas,
    käyköön sisälle täyteen kuulijaisuuteen
    Hänen käskyjänsä kohtaan--
    ja hän on kokeva Jumalan rakkauden
    kirkkaampana kuin koskaan ennen.

    Synti on häiriötila ei uskonto.
    pankaa siis pois kaikki pahuus ja kaikki vilppi ja ulkokultaisuus ja kateus ja kaikki panettelu.
    -lakatkaa pahaa tekemästä.Oppikaa tekemään hyvää;Harrastakaa oikeutta.
    -MUTTA HAUREUTTA JA MINKÄÄNLAISTA SAASTAISUUTTA ÄLKÖÖN EDES MAINITTAKO TEIDÄN KESKUUDESSANNE.

    Äänestä

  • Usko on häiriöksi sairaalle mielelle, sillä se pyrkii tervehdyttämään mielen!

    "Järki" on perisynnin korruptoima itsekkyyteen taipuvainen oman edun etsintätyökalu.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


hetskula kirjoitti:

On maailma malliin mennyt kun pitää homoille antaa papin aamen! Eikö niitä lakioikeuksia olisi voinut hoitaa virastoissa eikä jumalan huoneessa. Moniakohan tuollainen loukkaa?

Jos meidän kirkossa vihitään homopari niin eroan kirkosta välittömästi sillä se ei voi olla minun kirkkoni enään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu