muutos/määräaikaiskatsastus

pikkutarja

autoon asennettu turbo ja madallussarja. Katsastus kesti kaksi tuntia ja löysi erilaisia vikoja, mitä ei kuitenkaan kirjattu mihinkään ylös. Auton päästöt olivat pielessä, jos olisivat olleet kohdallaan olisi mennyt läpi. Nyt kuitenkin vaaditaan laboratoriotutkimukset. Nyt ilmoitettiinkin auton olevan vähäpäästöinen.
Aikaa tilatessa ilkmoitettiin että tarvitaan vain turbon ostokuitti ja tehomittaustodistus. Nyt tehomittaustodistus ei kelpaakaan. Näin A-katsastus toimii Helsingissä. Nyt maksettu 158 € ei mistään. Kuukauden sisällä ei ko paperia saa. Mikä neuvoksi?

7

960

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puutteellisia

      Ei noin vähäisillä taustatiedoilla kukaan täällä voi oikeita neuvoja antaa. Ei A-katsastuksestakaan osata oikeita tietoja antaa, jos auton tiedot on noin puutteellisia.

    • Katsastus

      hoitaa ongelmasi nopeasti pois.

      • suikkapää

        ei se vähäpäästöisyys asemaa vaihtamalla miksikään muutu.
        Sitä paitsi nykyinen konttori on jo laittanut viretiedot liikennetietojärjestelmään...


    • jos oikein tehdään

      jos autosi on vähäpäästöinen eli sen verran uusi, että sen pitää täyttää jokin päästötaso niin sinun täytyy se näyttää toteen.

      Eli todistus pitää olla ja niitä kirjottaa aika harva paikka ja maksaa paljon.

      lisäksi rakennemuutokset jos autosi ei ole mallisarjan tehokkain malli ja muut vaadittavat todistukset....

      auton läpimeno ei päästömittauksista ollut kiinni, koska päästömittaus ja päästötaso on eri asia.

      Neuvo on aika helppo.... Ota se ahdin pois.

    • pikkutarja

      eli clio 1.8 16v -91

    • ei mistään?

      Siis katsuri teki kaksi tuntia töitä! Ja sinäkö et maksanut mistään?

      Melko erikoinen käsitys.

    • kahden tunnin työstä

      Katsastaja teki työtä kaksi tuntia, eikä olisi saanut maksaa mitään?

      Erikoinen käsitys työn teosta...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2779
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      18
      2587
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      43
      2288
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1871
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      38
      1592
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      51
      1565
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1483
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1363
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      30
      1222
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1151
    Aihe