minkälainen se teidän uskonto on jehovan todistajat? pääsettäkö te taivaaseen.. mihin te uskotte? miks teidän ei saa syödä veriruokia? pelastuttakote täältä maailmasta maailman lopun tultua? mitä te teettä sielläteidän salilla... rukoiletteko te koskaan? onko teillä sisäistä rauhaa? saattakote uskoa synnit anteeksi? miksi te jaatte mainoksia toisille, kierätte talosta taloo? Onko kaikki muut uskonnot teidän mielestä väärin? mitä te ajattelette Jumalasta?
Toivottavasti joku viitsii vastata näihin kysymyksiin...
Toivottavasti joku viitsii vastata näihin kysymyksiin...
Vastaukset 7
Vanhimmat
Suurimpaan osaan kysymyksiäsi, ellei kaikkiinkin, näet vastaukset etsimällä JT:ien nettisivuilta yllä mainitun kohdan, jossa on perusasioita JT:ista.
http://www.jehovantodistajat.fi
Kaikki JT:ien pääopit näet listattuina saman sivun otsikkokohdassa
"Jehovan todistajat - keitä he ovat - mitä he uskovat",
josta etsit jälleen lisäkohdan
"Mitä he uskovat?"
ja menet sen loppuun asti.
Siteeraaja
Miksi jehovan todistajat uskovat niin vakaasti Johanneksen ilmestyksessä olevaan lukuun 144 000, jotka pääsevät taivaaseen. Eikö luotettavampi tieto ole se kun Jeesus moneen kertaa sanoo , että hän kuoli sovittaakseen ihmisten synnit, ettei yksikään joka häneen uskoo joutuisi kadotukseen,
vaan saisi iänkaikkisen elämän. Ja kun te uskotte siihen lukuun 144 000,jotka pääsevät taivaaseen, ettehän te kuitenkaan ole niiden joukossa.
En halua arvostella, kiinnostaa vaan tietää...
Ja vielä, mistä sana jehova tulee. Lukeeko se muka Raamatussa?
Minulla on se käsitys, että sana jehova on vain virheellinen tulkinta sanasta jahve, joka mainitaan Raamatussa Jumalan nimenä.
><
Se että ei mene taivaaseen ei tarkoita sitä, että toinen vaihtoehto olisi kadotus.
Raamatussa vakuutetaan..
Psalmit 37:29 Vanhurskaat perivät maan ja asuvat siinä iankaikkisesti.
Myös Jeesus viittasi tähän samaan mahdollisuuteen
Matteus 5:5 Autuaita ovat hiljaiset, sillä he saavat maan periä.
Tässä oleva sana "hiljaiset" on käännetty yleensä "lempeämieliset"
><
Oikea asenne
><
Kirkkoraamtussa vuodelta 38 ei lue Jumalan nimeä vaan se on jätetty pois niistä kaiskita lähes 7000 kohdasta jossa se kuuluisi esiintyä.
Alun peri Raamatussa on vain kirjaimet JHWH, koska hebreankielessä ei siihen aikaan vokaaleja kirjoitettu vaikka niitä puhekielessä käytettiinkin. Joten tarkkaa lasumistapaa ei tunneta, nimi Jehova on tunnetuin lausumistapa ja esiintyy minissa kirkkokäänöksissä kuten venäjän viron ja joissakin englanninkielisissä Raamatuissa.
Tärkeintä ei kuitenkaan ole nimen lausumistapa vaan, että nimi on käytössä. Kukaan ei tarkalleen tiedä miten nimi alunperin lausuttiin ja nykäänkin on lausuntatavassa eroja vaikka käytettäisiin samaa muotoa, esin. Englantilaiset kirjoittavat yehovah.
Myöskään Jeesuksen nimen tarkaa lasusuntapaa ei tiedetä, ainoa mikä varmuudella tiedetään, että Jeesuksen nimeä ei alkuseurakunnan aikoihin ole lausuttu samalla tavalla kuten nyt.
><
Laita googleen hakusanaksi yehovah, niin huomaat, että myös monet ei Jehovan todistajat pitävät tätä muotoa Jumalan nimenä. Varmaan käsityksesi muuttuu, kun lukaiset hakutulokset.
"Laita googleen hakusanaksi yehovah, niin huomaat, että myös monet ei Jehovan todistajat pitävät tätä muotoa Jumalan nimenä. Varmaan käsityksesi muuttuu, kun lukaiset hakutulokset."
Muuttui käsitys tai ei, niin asian voi myös tarkistaa jehnujen omasta oppaasta:
"The first recorded use of this form [Jehovah] dates from the 13th century C.E. Raymundus Martini, a Spanish monk of the Dominican order, used it in his book Pugio Fidei of the year 1270. Hebrew scholars generally favor ‘Yahweh’ as the most likely pronounciation" (Aid to Bible Understanding pp. 884-885).
Joo, kiitos vaan fiksuista vastauksista, näiden perusteella uskontonne kuulostaa aika hyvältä, mutta en voisi olla jehovantodistaja, koska tehän ette ole kristittyjä, siis ette usko Jeesukseen jumalallisuuteen, miksi näin on? Mitä mieltä olette Jeesuksesta?
En myöskään pidä siitä, että tulkitsette Raamattua niin fundamentalisesti, ei Raamattu voi olla mitenkään sanasta sanaan totta, täytyy osata erottaa vertaukset todesta.
..juuri sellaisena kuin hän oli, Jumalan poikana! Sellaisena minä hän itse piti itseään:
Johannes 5:30 "minä en kysy omaa tahtoani, vaan hänen tahtoaan, joka on minut lähettänyt"
Johannes 6:38 "Sillä minä olen tullut taivaasta, en tekemään omaa tahtoani, vaan hänen tahtonsa, joka on minut lähettänyt."
Johannes 15:10 "Jos te pidätte minun käskyni, niin te pysytte minun rakkaudessani, niinkuin minä olen pitänyt Isäni käskyt ja pysyn hänen rakkaudessaan."
Jeesus ei milloinkaan sanonut olevansa Jumalan vertainen vaan toistamiseen sanoi: "Isä on minua suurempi".
Kuka sitten on kristitty? Eikö se joka seuraa ja tottelee Kristusta? (Matteus 28:19,20) Jeesus sanoi myös: "Siitä teidät tunnetaan minun opetuslapsikseni jos teillä on rakkaus keskuudessanne".
On hieman vaikea ymmärtää mitä tarkoitat tuolla vertauksien todesta ottamisella. Ymmärrykseni mukaan JT nimenomaan pitää vertaukset vertauksina toisin kuin useimmat muut uskontokunnat. (esimerkiksi vertaukset lampaista ja vuohista tai rikkaasta miehestä ja Lasaruksesta)
Kohtaa Raamatusta löydät jakeen jossa Jeesus Kristus sanoo itse: Minä olen Jumala? Itse en ole mistään Raamatusta sellaista löytänyt. Raamatussa Jeesus sanoo toistuvasti" Älkää minua palvelko vaan Jumalaa joka minut on lähettänyt". ja "minä olen Jumalan poika". Siis miksi toiset sinnikkäästi väittää Jeesus olisi Jumala?