Tuijan hoito ja leikkaus apua kaivataan

MariannejaTuija

Hei!

Ostimme keväällä uuden asunnon, ihka ensimmäisen jossa on piha ja pihassahan on tietysti kasveja. Tarvitsisin apua tämän tuijan leikkauksessa ja muokkauksessa. http://www.tp.spt.fi/~peeevari/Tuija.JPG taustalla näkyy naapurin koivut, älä anna hämätä. Vielä lisää kuvia: http://www.tp.spt.fi/~peeevari/Tuija2.JPG ja loput http://www.tp.spt.fi/~peeevari/Tuija3.JPG . Onko tälle yksilölle mitään tehtävissä? Luulisin, että sitä ei ole koskaan leikattu, siinä on alle 10, mutta yli 5 runkoa. Pitäisin kovasti, että puussa olisi yksi latva, eikä latva läjää.

Olen kiitollinen kaikista neuvoista ja vinkeistä!

2

6114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuijatäti

      Koetin katsoa mikä tuija on kyseessä, koska kanadan tuijaa saa leikellä ihan miten huvittaa. Muut tuijat ovat vähän kronkelimpia, mutta tuija on ylipäätään siitä kiva että se uusiutuu muutamassa vuodessa ja sietää leikkaamista.

      Kuten jo on selvää tuijasi on tietysti harvempaa alhaalta, koska se on osin aidan varjossa ja rönsyää latvasta sitäkin enemmän.Joten tuijia voi leikata kahdella tapaa: joko saksia kylmästi siihen korkeuteen/muotoon kuin haluaa tai harventaa oksa kerrallaan. Esim. jos tahdot vain yhden latvan leikkaat kilpalatvat joko rungon tyvestä tai katsot silmämääräisesti mistä katkaiset kilpalatvat lyhyeksi ( en osaa tätä hyvin selittää, mutta tuijalla ei ole samanlaista oksaa kuten esim. kuusessa ja sen takia tuijassa voi "muokata" sen oikean leikkuukohdan mikä hyvältä näyttää).

      Jos minä saisin leikata tuijasi nappaisin siitä kylmästi latvan kokonaan pois n. 50-80 cm ja ryhtyisin joka kesä muokkaamaan sen latvaa niin että se olisi nätti.

      Tuijasi on ehkä jo ostohetkellä ollut vähän muotopuoli ja sen takia sitä saa nyt rajummin leikellä, koska sille ei ole mitään ennen tehty (?).

      Tuija kasvaa viihtyessään jopa kymmenmetriseksi, joten kannattaa pienessä (?) pihassa opettaa se muokattavaksi pian.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      138
      3169
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      2992
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      108
      1408
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      141
      1155
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1077
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1057
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      1007
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      979
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      807
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      783
    Aihe