Hei!
Ostimme keväällä uuden asunnon, ihka ensimmäisen jossa on piha ja pihassahan on tietysti kasveja. Tarvitsisin apua tämän tuijan leikkauksessa ja muokkauksessa. http://www.tp.spt.fi/~peeevari/Tuija.JPG taustalla näkyy naapurin koivut, älä anna hämätä. Vielä lisää kuvia: http://www.tp.spt.fi/~peeevari/Tuija2.JPG ja loput http://www.tp.spt.fi/~peeevari/Tuija3.JPG . Onko tälle yksilölle mitään tehtävissä? Luulisin, että sitä ei ole koskaan leikattu, siinä on alle 10, mutta yli 5 runkoa. Pitäisin kovasti, että puussa olisi yksi latva, eikä latva läjää.
Olen kiitollinen kaikista neuvoista ja vinkeistä!
Tuijan hoito ja leikkaus apua kaivataan
2
5901
Vastaukset
- tuijatäti
Koetin katsoa mikä tuija on kyseessä, koska kanadan tuijaa saa leikellä ihan miten huvittaa. Muut tuijat ovat vähän kronkelimpia, mutta tuija on ylipäätään siitä kiva että se uusiutuu muutamassa vuodessa ja sietää leikkaamista.
Kuten jo on selvää tuijasi on tietysti harvempaa alhaalta, koska se on osin aidan varjossa ja rönsyää latvasta sitäkin enemmän.Joten tuijia voi leikata kahdella tapaa: joko saksia kylmästi siihen korkeuteen/muotoon kuin haluaa tai harventaa oksa kerrallaan. Esim. jos tahdot vain yhden latvan leikkaat kilpalatvat joko rungon tyvestä tai katsot silmämääräisesti mistä katkaiset kilpalatvat lyhyeksi ( en osaa tätä hyvin selittää, mutta tuijalla ei ole samanlaista oksaa kuten esim. kuusessa ja sen takia tuijassa voi "muokata" sen oikean leikkuukohdan mikä hyvältä näyttää).
Jos minä saisin leikata tuijasi nappaisin siitä kylmästi latvan kokonaan pois n. 50-80 cm ja ryhtyisin joka kesä muokkaamaan sen latvaa niin että se olisi nätti.
Tuijasi on ehkä jo ostohetkellä ollut vähän muotopuoli ja sen takia sitä saa nyt rajummin leikellä, koska sille ei ole mitään ennen tehty (?).
Tuija kasvaa viihtyessään jopa kymmenmetriseksi, joten kannattaa pienessä (?) pihassa opettaa se muokattavaksi pian. - Anonyymi
Täällä selkeät ohjeet: https://www.suomela.fi/havukasvien-leikkaus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4093437Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151571En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n851379- 1101377
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991338Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591296- 481199
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi811115Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa291007- 34913