"Georgian tapahtumista vastuun kantaa länsimaat on todennut brittiläinen Kaukasus-asiantuntija"
"Mihail Saakashvili nousi valtaan USA:n myötävaikutuksella. Kaikki seuraavat vuodet ne ovat katselleet sormiensa läpi Saakashvilin edesottamuksia, mukaan lukien parlamenttivaalien tulosten vääristelyn ja Georgian opposition esiintymisien tukahduttamisen voimakeinoin. USA varusti Georgian armeijan ja muodosti edellytykset sen hyökkäykselle Etelä-Ossetiaa vastaan. Tämän seurauksena kuoli joukkomäärin siviilikansalaisia ja asutuskeskukset raunioituivat."
"Los Angeles Times puolestaan pitää pääsyyllisenä presidentti George Bushia. Hänen Venäjän vastaisen toimintansa pyrkimyksenä on mahdollisimman pikaisesti hyväksyä Georgia Natoon ja sijoittaa Puolaan ja Tshekkiin USA:n ohjuspuolustusjärjestelmän osia"
Tuolta se totuus kuuluu ja vaikka sivusto onkin venäläinen, niin monet kirjoitukset ja mielipiteet ovat peräisin lännestä, kuten nuokin just esitetyt.
Kaukasuskonflikti lännen syytä
6
288
Vastaukset
- plaa plaa plaa
syömään!
- kertoo vain lähinnä
sen mikä on heidän toimilleen siellä jossain edullisinta, siten että imago olisi perin kirkas meidän lukijoiden silmissä..
Mistä sen voi tietää??
Eikös jokainen taho ole aina perin kärkäs pitämään omaa kiiltokuvaansa puhtaana, jolla peitetään suurta tahraa etupuolessa(ent julkisivu. Etupuoli on parempi sana, koska imago todella liittyy etuun ;)) - Mies 42
että konfliktit syntyvät siksi, ettei Venäjän anneta tehdä mitä haluaa. Sitäkö tarkoitat?
Ja Saakasvilin auttamisessa valtaan ei ole todellakaan mitään hävettävää. Hän korvasi Eduard Verisen, Moskovasta toimitetun nukkehallitsijan, länsimaisella demokratialla.
Kannattaa myös muistaa, että Saakasvili on valitttu presidentiksi vapailla demokraattisilla vaaleilla. Samaa tuskin voi nauramatta sanoa Putinista tai Medjevistä.- von Münchausen
...tuo on!
Sakashvili on kunnostautunut heittämällä toisinajattelijat vankilaan, estämällä kriittisten toimittajien työn ja nyt viimeksi USA:n suostuttelemana hyökännyt osseettien kimppuun.
Ai niin hän on myös tunnettu kravatinsyönnistään.
Kyllä tuo mies on yhtä demokraattinen kuin marionettimestarinsa Valkoisessa talossa.
- Georgian tapauksesta
Edellisellä sivulla on nmimimerkki geopolitiikon kirjoitus linkkeineen. Pitkä mutta selventävä, kanadalaisten kirjoittama.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on636783- 686772
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1465434Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist504473En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204089Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53640- 373218
- 283143
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris712758Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta402259