Taivas kanssamme

Uskis meni madellen etuovesta ja tuli madellen takaovesta uskoen (uskis kun oli) saapuvansa taivaaseen.

Edessä aukenivat Niemenmäen Mäntybaarin auvoiset näkymät esktaattisine siipiasiakkaineen. "Aah ja ooh", kommentoi uskis ja otti taas.
3157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat
  • Ensimmäisinä taivaassa kävivät Laika-koira (1957), Able ja Baker nimiset apinat (1959) ja Ham-niminen simpanssi eli simpanautti (1961).

    Valitettavati Laika ei päässyt takaisin maan pinnalle, vaan menehtyi sinne taivaaseen, joten taivas oli siis ilmeisen vaarallinen paikka.

    Able ja Baker -apinat selvisivät matkastaan hengissä, mutta koska ne eivät osaneet puhua, jäi edelleen epäselväksi millaista siellä taivaassa oikeasti onkaan.

    Myös simpanautti Ham pääsi takaisin, mutta valitettavasti sekään ei osannut puhua (olisi luullut tiedemiesten tämän jo edellisestä oppineen, mutta ei), joten jäi edelleenkin epäselväksi mitä siellä taivaassa oikein on.

    Niinpä taivaaseen piti vielä lähettää Hamin lähisukulainen nimeltään Juri Gagarin, joka palattuaan kertoi, ettei taivaassa näkynyt jumalia eikä oikeastaan mitään muutakaan, vaan ihan hemmetin paljon tyhjyyttä joka suuntaan.

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Luokka:Avaruudessa_käyneet_eläimet

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Reiska. kirjoitti:

Uskis meni madellen etuovesta ja tuli madellen takaovesta uskoen (uskis kun oli) saapuvansa taivaaseen.

Edessä aukenivat Niemenmäen Mäntybaarin auvoiset näkymät esktaattisine siipiasiakkaineen. "Aah ja ooh", kommentoi uskis ja otti taas.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu