Voiko olla niin, että kahdesta slaavikansasta serbit ovat älykkäämpiä kuin venäläiset?
Nythän serbit lähestyvät vinhaa vauhtia länttä, EU:ta ja Natoa luovuttamalla etsintäkuulutettuja sotarikollisia Haagiin, mutta venäläiset ryntäävät kuin raivoavat jalopeurat ympäriinsä, sotien pieniä naapureitaan vastaan ja uhkailemalla muilla tavoin koko muuta maailmaa.
Miksi Venäjä ajaa itseään tieten tahtoen hylkiövaltion asemaan?
Nythän serbit lähestyvät vinhaa vauhtia länttä, EU:ta ja Natoa luovuttamalla etsintäkuulutettuja sotarikollisia Haagiin, mutta venäläiset ryntäävät kuin raivoavat jalopeurat ympäriinsä, sotien pieniä naapureitaan vastaan ja uhkailemalla muilla tavoin koko muuta maailmaa.
Miksi Venäjä ajaa itseään tieten tahtoen hylkiövaltion asemaan?
Vastaukset 37
Vanhimmat
Länsimainen demokratia on tuhon tie. Kaikissa länsimaissa talous polkee paikoillaan tai on jo supistumassa, mutta Venäjällä, Kiinassa ja Vietnamissa talouskasvu on 8-10%!
..niin pienikin kohoaminen on saavutus, joten Venäjän, Kiinan ja Vietnamin nousu tapahtuu valitettavasti vain rikkaiden joukossa, mutta köyhät ovat siellä maaorjiakin surkeammassa asemassa!
sotaan!
Venäjää yritetään koko länsimaisen propagandakoneiston voimalla leimata syylliseksi!
Länsimaat paljastavat vain tyhmyytensä syyttämällä Venäjää!
Jaa, sinä olet varmaan myös sitä, mieltä, että Suomi pakotti Talvisodassa venäläiset sotaan?
Olivatko venäläiset siis mielestäsi syyllisiä edes Talvisotaan?
talvisotakin käytiin kohta Georgiassa!
Hyökkäsikö Venäjä Georgiaan?
Entä hyökkäsikö Georgia Venäjälle?
Pohdi vähän aikaa sitä..
Hetken jo taannoin luulin, että olisit tervehtymässä sairaudestasi, mutta turhaan.
Talvisodallahan ei mitään tekemistä Georgian aloittaman sodan kanssa ole, ellei nyt sitten Saakashvilia ala verrata Staliniin.
Georgia hyökkäsi Etelä-Ossetiaan, rikkoen keskinäisiä sopimuksia, tappaen ETYJin tarkkailun alaisia rauhanturvaajia. Koskahan tämä menee teille vasemmistoliittolaisille kalloon? Jopa USAn entinen Moskovan suurlähettiläskin, nykyisin Bulgariassa diplomaattina, totesi Venäjän reaktion olleen oikeutettu.
Sinähän kyllä aikanaan puolustelit ja hyväksyit YKn rauhanturvaajienkin tappamisen.
Vanhan kunnon ruskij saapui kehiin!
Georgia hyökkäsi omalla alueellaan sijaitsevan Etelä-Ossetian rosvojoukkoja vastaan.
Venäjä hyökkäsi suvereenin valtion alueelle.
Tajuatko tekojen eron?
Venäjän, Etelä-Ossetian ja Georgian yhteisen sopimuksen mukaisesti ETYJin tarkkailun alaisena Etelä-Ossetiassa rauhaa turvanneita (tehtävä, joka oli helppo Saakashvilin valtaantuloon saakka, Georgian presidenttihän on vuodesta 2004 yrittänyt sotaa lietsoa) joukkoja kutsut nyt sitten rosvojoukoksi.
Kylläpä teillä vasemmistoliittolaisilla on vaikeaa ymmärtää, kumpi osapuoli tuon vuoden 1992 sopimuksen rikkoi.
Ruskij? Heh. Olen täysiverinen suomalainen.
Tutkippa vähän enemmän nuija! georgia aloitti raketti-iskut etelä-ossetiaan!
Tajuatko sinä nuija, että georgia pommitti raketeilla etelä-ossetian pääkaupunkia, eli siiviili kohteita, mutta sinulle kai kaikki etelä-ossetialaiset on "rosvojoukkoja"!!!
perehdy asiohin ensiksi!
Kai Georgia sentään saa panna kuriin omalla maaperällään meuhkaavia rosvoja?
serbeistä. Putinin ja medevedin toiminta ei ole tältä planeetalta, venäjän kansa kärsii näistä kahdesta tyhmästä, mutta onhan venäjällä ollut lähes aina tyhmä johtaja.
anna tulla lisää vaan järkeviä mielipiteitä.
Tää on niin totta. Venäjä on maailman 3 korruptoitunein maa. Niin korruptoitunut, että eivät enää itsekään tajua sitä.
USA on maailman mätäpaska!
Kosovon tunnustaminen itsenäiseksi on kansainvälisen lain vastainen. Serbian on köyhänä oltava nöyrä ja yritettävä päästä EU:n jäseneksi.
Etelä-Ossetialla ja Abhasialla on sama oikeus itsenäisyyteen kuin Kosovolla jos enemmistö on sitä mieltä. Koskee myös Tsetseniaa.
Kenenkähän keksintö se Georgian hyökkäys oli? Mistä saivat NATO:n tunnuksin varustetut autot ja varusteet?. Miksi USA vaatii takaisin myös georgialaisilta kaapattuja tunnuksettomia autoja. Lainasiko USA kaluston hyökkäystä varten ja yllytti siihen?
USA:n on täytynyt olla etukäteen tietoinen georgialaisten aikomuksesta hyökätä. Ei edes puoliksikaan normaalia ihmistä saa uskomaan että georgialaiset ottivat kaluston käyttöönsä ilman USA:n suostumusta.
Kosovon tunnustaminen itsenäiseksi on kansainvälisen lain vastainen.
Anna tulla perusteluja vaan. Voinhan minäkin ladella vaikka mitä sontaa tässä ilman faktoja.
Etelä-Ossetialla ja Abhasialla on sama oikeus itsenäisyyteen kuin Kosovolla jos enemmistö on sitä mieltä. Koskee myös Tsetseniaa.
Joo-o. Enpä ole vastaan en. Todellakin koskee myös tsetseniaa. Venäjäpä ei anna tsetsenian itsenäistyä. Siinäpä se.
Kenenkähän keksintö se Georgian hyökkäys oli?
Saapasvilin.
Lainasiko USA kaluston hyökkäystä varten ja yllytti siihen?
Jep. Eipä olis eka kerta.
Kosovon itsenäisyyden ovat tunnustaneet lähes kaikki tervehenkiset valtiot.
Vastaan olivat kai vain Venäjä, Serbia ja P-Korea.
Siitä voi jo päätellä jotain.
Kosovon tunnustuksen olisi pitänyt tapahtua
Serbian suostumuksella ja YK;n turvallisuusneuvoston suostumuksella.
Länsimaat vetosivat siihen että se on poikkeus kansainvälisistä säännöistä.
Kaikki EU maat eivät ole tunnustaneet Kosovoa.
Lue Yk: pääsihteerin tulkinta asiasta, löytyy googlesta.
koska laki on ihmisen kirjoittamaa.
Oikeudenmukaisuutta ei voita mikään laki.
Oikeudenmukaisuuteen kuuluu tasapuolisuus. Kaikille samat säännöt.
Muistisi pätkii hihhulipelle! Koita muistella mikä maa ALOITTI hyökäämisen pommitukset ja siviilien tappamiset. Se maa EI OLLUT Venäjä. Venäjä tuli, lopetti tappamiset. Sekö sinua nyt vituttaa?
Jos muistisi pätkii edelleenkin, niin lue kerrankin jotain muuta kuin Aku Ankkaa.
Olisit vaan käyttänyt rekattua nikkiäsi...
Georgialla on oikeus pitää paikallisia huligaaneja rajojensa sisällä kurissa, mutta Venäjällä ei ole minkäänlaista oikeutta hyökätä itsenäisen valtion alueellista koskemattomuutta vastaan.
Yritä iiro ymmärtää tuo yksinkertainen totuus.
Naiset ja lapsetko "paikallisia huligaaneja" joita Georgian armeija ryhtyi lahtaamaan?
Venäläiset sotilaathan katselivat sivusta, kun heidän palkkaamansa osseettihuligaanit ryöstivät, raiskasivat ja tappoivat paikallisia georgialaisia.
Piti kai Georgian jotenkin alkaa puolustaa omiaan, vai etkö olisi sitäkään heille sallinut?
Miksi taas jankutat samaa? Esitä nyt se palkkakuitti, josta näkee venäläissotilaiden palkanneen tappajia ym.
Georgia sen sodan nyt aloitti siviiliväestöön kohdistuvalla hyökkäyksellä ja siitä et pääse mihinkään.
Oletko sinä ainoa ihminen Länsi-Euroopassa, joka ei myönnä osseettien olevan Venäjän talutusnuorassa?
Miksi sinun on niin vaikeaa olla objektiivinen?
Esitä nyt ne todisteet, äläkä lässytä älyttömyyksiäs totena täällä. Tšetšeniankin haluaisit itsenäistää, vaikka valtaosa heistä ei itse sitä halua. "Yli 70 prosenttia Tšetšenian asukkaista kannattaa pysymistä osana Venäjän federaatiota, myös Venäjää arvostelevien tahojen järjestämissä kyselyissä."
Georgiastahan se yksi sotarikollinen presidentti pitäisi Haagiin kiikuttaa.
Koko maailma tuomitsee nyt Venäjän kaksoisjohtajat, joiden kuuluisi monen mielestä joutua Haagiin vastaamaan sotarikoksistaan.
Milloinkahan arvojohtajattaremme tuomitsee Venäjän laittomuudet?
Tuskinpa koko maailma ja siviilien joukkoteurastaja Saakashvili pitäisi sinne Haagiin saatella.
Kuten Mannerheim oli Suomen kansan pelastaja, on Saakashvili georgialaisten pelastaja.
Venäjä joutuu vielä kompastumaan omiin ansalankoihinsa..
...ei minkään muun.
Itsekkäitä kaikki ihmiset ovat, niin sinäkin..
os Georgian johto luuli ryhtyvänsä siistiin pikku sotaan liittääkseen kapinamaakunnan takaisin itseensä, se erehtyi pahoin. Todennäköisesti maa pakotetaan aiempaan status quoon, ja painostajina ovat sekä Venäjä että kansainväliset välittäjät.
Tilanne ei silti palaudu samaksi kuin se oli ennen sotaa.
Ensinnäkin Saakašvilin hallinto saa sanoa hyvästit haaveille, että Georgian suvereenisuus palautettaisiin Etelä-Ossetiassa ja Abhasiassa. Nykyjohto menetti Tshinvalin verilöylyssä kaiken uskottavuutensa osseettien ja abhaasien silmissä.
Georgian arvostus väheni myös lännessä, sillä länsimaiden johtajien on vaikea ymmärtää väkivaltaista hyökkäystä Tshinvaliin etenkin, kun Saakašvili on esiintynyt aseellisen konfliktin vankkumattomana vastustajana.
Georgian yritykset vetää länsivallat mukaan sotaan herättelemällä kylmän sodan haamuja ja vetoamalla "sivistynyttä maailmaa väijyvään Venäjän uhkaan" ovat vain haitaksi, vaarallisia ja naiivejakin.
Venäjän imbesilli hyökkäys itsenäistä Georgian valtiota ja kansaa vastaan on aiheuttanut ennennäkemättömän myötätunnon aallon Georgiaa kohtaan -ja antipatian aallon Venäjää vastaan.
Monen puolisokeat silmät ovat nyt avautuneet, mutta ehkä iiromielisten silmiä ei enää mikään saa aukenemaan..
Saakashvili ja kumppanit olivat sisäpoliittisessa liemessä, joten yhtenäisen georgialaisen hengen nostattamiseksi oli aloitettava sota separatisteja vastaan.
Oli se hyvä, että Venäjä oli valppaana ja riensi auttamaan osseetteja.