Mikä koira meille?

Hei
Olemme päättäneet hankkia koiran, mutta haluaisin
kuulla ehdotuksia, mikä koira sopisi meille..
Asumme kerrostalossa, toinen kerros, ei hissiä
Koira olisi yksin 4-5 tuntia päivässä (arkisin)
Koiran säkä voisi olla 30-40 cm ja mielummin
vähemmän haukkuvaa sorttia...
Poikani on 10-vuotias.
Ehdotuksia koirista otetaan kiitollisena vastaan,
sekarotuiset kelpaa, sillä haluamma koiran pian.
7490
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

missään nimessä ottaa mitään pientä koiraa!tiedän kokemuksesta että esim.perhoskoirat yms. ovat niin kauheita räksyttäjiä että teillä olisi pian edessä muutto tai koirasta luopuminen.eikä niitä voi opettaa tai koko aikaa vahtia.haukkuvat pienintäkin ääntä ja sitten niillä on vielä kauhean kimakka ääni!Sitä paitsi ne ei ole kauhean lapsiystävällisiä!Ottakaa kultainennoutaja,on varmasti kiltti lapsille ja tosi mukava luonteisia!

Äänestä
  • Aivan uskomatonta yleistystä! Todellakaan eivät kaikki pienet koirat räkytä ja tasan pidä paikkansa etteikö räkyttäjiä saisi koulutettua huonosta tavasta pois! Ja kummallista kyllä, tuo todella mukavaluonteinen kultsu muistini mukaan johtaa purematilastoja. ;)

    Äänestä

  • Koiran kuin koiran saa koulutettua, jos perhoskoira tai joku muu pieni koira räkyttää, ei_vika_ole_koirassa. TIETENKIN myös pieni koira täytyy kouluttaa ja sen myös PYSTYY kouluttamaan! Kääpiökoirissa on rotuja, jotka ovat yhtä oppivaisia kuin palveluskoirarodut.

    Kultsustakin saa haukkujan jos sitä ei opeta olemaan hiljaa. Ja totta on kuten toinen kirjoittaja sanoi - kultsu on usein hammastamassa muita koiria.

    Äänestä

Bishon Frise olisi varmasti sopiva, eikä allergisoivaa sorttia. Lisäksi siitä ei lähde karvaa kuten tavallisesta koirasta. Ne ovat pieniä ja vilkkaita otuksia, mutta ai että lutuisen näköisiä!
Niin, jos vaan jaksaa joskus uhrata aikaa koiran karvan hoitoon ja leikkaamiseen, se kun kasvaa koko ajan kun sitä ei lähde pois normaalisti...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


koirahullut kirjoitti:

Hei
Olemme päättäneet hankkia koiran, mutta haluaisin
kuulla ehdotuksia, mikä koira sopisi meille..
Asumme kerrostalossa, toinen kerros, ei hissiä
Koira olisi yksin 4-5 tuntia päivässä (arkisin)
Koiran säkä voisi olla 30-40 cm ja mielummin
vähemmän haukkuvaa sorttia...
Poikani on 10-vuotias.
Ehdotuksia koirista otetaan kiitollisena vastaan,
sekarotuiset kelpaa, sillä haluamma koiran pian.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu