Inkontinenssi

Koko ikä

Olen kärsinyt tästä vaivasta oikeastaan lapsesta saakka. Lapsena varsinkin, jos nauroi niin saattoi pissat mennä housuun.
Olen oppinut välttämään tämän asian käymällä vessassa säännöllisesti ja heti, jos porukassa aletaan nauramaan. En nimittäin halua ottaa riskiä virtsankarkaamisesta.
Kuukausten aikana n. kerran kuukaudessa on sellainen kiire vessaan, eikä millään meinaa ennättää, vaikka kummoistakaan hätää ole vielä ollut. Muutaman päivän tota vaivaa keestää ja sitten se loppuu. Silti pitää muistaa nostaessa ja nauraessa varoa.
Olen kärsinyt näistä vaivoista jo niin kauan, että olen oppinut elämään niiden kanssa.Mitään suojia en ole käyttänyt, paitsi harvoin sidettä.
Onko minulla kohtalotovereita, jotka ovat lapsesta saakka kärsineet huonosta virtsan pidätys kyvystä.
Olen perheellinen, mutta en ole kertonut tästä ikinä kenellekkään, en edes lääkärille.

3

1217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .petri..

      Mulla oli yökastelua vielä teini-iässä ja muutenkin yliaktiivinen rakko. Täytyy usein käydä vessassa kun pidättely on hankalaa jos kova hätä. Yökastelua on vieläkin kun on vaikkapa kuumeessa niin pidätyskykyyn vaikuttaa heti, samoin jos juo liian humalaan.

    • nyt hyvän sään...

      Aikana itseäs niskasta kiinni ja hoidata itsesi. Siihen löytyy apu, eikä se ainoa tie ole lääkärin veitsi. Mene ensi töikses vaikka pätevän fysioterapeutin luo ja kerro vaivasi. Heillä on olemassa erillaisia anturoita, joilla voidaan tarkistaa alavatsa lihaksien kunto. Syy on monesti huonot lihakset, jotka eivät pidätä virtsaa. Sinulle annetaan sähköimpulsseja alapäähän ja opit tietämään missä ovat lihakset joita sinun täytyy jumppauttaa. Heti nyt matkaan vaan, turhaan kärsit.( vaivaa on ollut jopa, urheilevilla tyttölapsilla, et ole ainoa, äläkä häpeä turhaan.

    • ---

      joo on mää opettelin käyttämään vaippaa kuin kyllästyin varomaan ja juoksemaan varmuuden vuoksi vessassa mulla käy vahinko kaks-kolmekertaa viikossa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      57
      2326
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2007
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      112
      1681
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1232
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe