Inkontinenssi

Koko ikä

Olen kärsinyt tästä vaivasta oikeastaan lapsesta saakka. Lapsena varsinkin, jos nauroi niin saattoi pissat mennä housuun.
Olen oppinut välttämään tämän asian käymällä vessassa säännöllisesti ja heti, jos porukassa aletaan nauramaan. En nimittäin halua ottaa riskiä virtsankarkaamisesta.
Kuukausten aikana n. kerran kuukaudessa on sellainen kiire vessaan, eikä millään meinaa ennättää, vaikka kummoistakaan hätää ole vielä ollut. Muutaman päivän tota vaivaa keestää ja sitten se loppuu. Silti pitää muistaa nostaessa ja nauraessa varoa.
Olen kärsinyt näistä vaivoista jo niin kauan, että olen oppinut elämään niiden kanssa.Mitään suojia en ole käyttänyt, paitsi harvoin sidettä.
Onko minulla kohtalotovereita, jotka ovat lapsesta saakka kärsineet huonosta virtsan pidätys kyvystä.
Olen perheellinen, mutta en ole kertonut tästä ikinä kenellekkään, en edes lääkärille.

3

1232

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .petri..

      Mulla oli yökastelua vielä teini-iässä ja muutenkin yliaktiivinen rakko. Täytyy usein käydä vessassa kun pidättely on hankalaa jos kova hätä. Yökastelua on vieläkin kun on vaikkapa kuumeessa niin pidätyskykyyn vaikuttaa heti, samoin jos juo liian humalaan.

    • nyt hyvän sään...

      Aikana itseäs niskasta kiinni ja hoidata itsesi. Siihen löytyy apu, eikä se ainoa tie ole lääkärin veitsi. Mene ensi töikses vaikka pätevän fysioterapeutin luo ja kerro vaivasi. Heillä on olemassa erillaisia anturoita, joilla voidaan tarkistaa alavatsa lihaksien kunto. Syy on monesti huonot lihakset, jotka eivät pidätä virtsaa. Sinulle annetaan sähköimpulsseja alapäähän ja opit tietämään missä ovat lihakset joita sinun täytyy jumppauttaa. Heti nyt matkaan vaan, turhaan kärsit.( vaivaa on ollut jopa, urheilevilla tyttölapsilla, et ole ainoa, äläkä häpeä turhaan.

    • ---

      joo on mää opettelin käyttämään vaippaa kuin kyllästyin varomaan ja juoksemaan varmuuden vuoksi vessassa mulla käy vahinko kaks-kolmekertaa viikossa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      134
      847
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      619
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      558
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      533
    5. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      522
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      41
      463
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      438
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      397
    Aihe