tode´ valehtelee

Miksi tode´ valehtelee? Eikö kristityn pitäisi puhua totta myös "maallisissa" asioissa?
7244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

* Miksi hän valaehtelisi? Ja mitä muka olisi valehdellut? Sanoppa sekin, kun kerran syytät valehtelijaksi, se on aika paha syytös, jota tosin täällä harrasteaan liiankin löysin perustein, toisen leimaamista valhettelijaksi!

Äänestä
  • Toden valehteluun en ota kantaa - en ole seuraillut niin tiiviisti. Mohikaani, joka on VARMA taas kerran, puolestaan on valehdellut useita kertoja ja jäänyt valheistaan kiinnikin. Ei hän kuitenkaan nöyrry koskaan myöntämään, että ketkuilee.

    Semmoinen uskossa oleva ja "uudesti syntynyt"...

    Kun hellarin valheen kohteeksi joutuu, on turha odotella anteeksipyyntöä tai katumusta. Hellari kun pahimmillaan ajattelee kuin mOhikaani: KAIKKIA sääntöjä saa uskis rikkoa, Jumalahan antaa "omaisuuskansalleen" Israelillekin kaiken tappamisen ja vihan anteeksi. Jos valtio saa tappaa, uskis saa valehdella ja uhata tappamisella.

    Äänestä

  • Tode´ väittää naisen euron olevan 80 senttiä, mutta kun pyytää perusteluja, niin luikkii sienimetsälle korit heiluen.

    Äänestä

  • poikalapsi kirjoitti:

    Toden valehteluun en ota kantaa - en ole seuraillut niin tiiviisti. Mohikaani, joka on VARMA taas kerran, puolestaan on valehdellut useita kertoja ja jäänyt valheistaan kiinnikin. Ei hän kuitenkaan nöyrry koskaan myöntämään, että ketkuilee.

    Semmoinen uskossa oleva ja "uudesti syntynyt"...

    Kun hellarin valheen kohteeksi joutuu, on turha odotella anteeksipyyntöä tai katumusta. Hellari kun pahimmillaan ajattelee kuin mOhikaani: KAIKKIA sääntöjä saa uskis rikkoa, Jumalahan antaa "omaisuuskansalleen" Israelillekin kaiken tappamisen ja vihan anteeksi. Jos valtio saa tappaa, uskis saa valehdella ja uhata tappamisella.

    Joko homogeeni on löydetty?

    Äänestä

  • Rehti-1 kirjoitti:

    Tode´ väittää naisen euron olevan 80 senttiä, mutta kun pyytää perusteluja, niin luikkii sienimetsälle korit heiluen.

    jos ajatellaan näin, että R-kioskilla on asiakkaina mies ja nainen. Molemmat ostavat 80 sentin tavaran ja maksavat yhden euron ja molemmat saavat takaisin
    20 senttiä, se on tasa-arvoa.

    Äänestä

kampanja menossa sisar todéa vastaan.
Mites se raamattu opettaakaan: älä sano väärää todistusta lähimmäisestäsi tai muuten olet itse syypää siihen, tuo on maallisenkin tuomarin edessä järkeenkäypää tekstiä.

Äänestä

vierailevat tyypit ja lyylit hairahdumme joskus puhumaan puutaheinää ja murjaisemaan ns. hätävalheenkin, vaikka emme itse sitä edes valheeksi mielläkään..

Ja erehdymmehän me puheissammekin vähän väliä tuolla arjenharmaudessa vaeltaessamme, kun jutskaamme asioista lähimmäistemme kesken..

Kalasaaliit ovat aina S U U R I A ja saaliiksi saamamme metsähanhet P Ä R E K O R I N kokoisia.. ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rehti-1 kirjoitti:

Miksi tode´ valehtelee? Eikö kristityn pitäisi puhua totta myös "maallisissa" asioissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu