lapsesi jota olet varjellut kaikelta "pahalta" jopa Jeesukselta, joutuisikin huonoon seuraan vetäisi hasista ja jäisi koukkuun.
Sitten täytettyään 17 v kokeilisi kovia huumeita ja jäisi koukkuun, rahottaisi huumeittensa käytön varastelemalla jopa kotoaan (hopeasi ja kultasi).
Joutuisi vankilakierteeseen joutuisit häpeämään omaa lastasi jota rakastat, mutta saisit elää pelossa milloin tulee puhelu sairaalasta milloin poliisista.
Sitten saisit kuulla lapsesi tuli uskoon vankilassa ja vapautui huumeista, Jeesus teki sen mikä oli ihmisille mahdotonta.
Vieläkö vastustaisit Jeesusta?
Tämä tarina on tosielämästä, kysy Kari KK Korhoselta jos et usko.
Sitten täytettyään 17 v kokeilisi kovia huumeita ja jäisi koukkuun, rahottaisi huumeittensa käytön varastelemalla jopa kotoaan (hopeasi ja kultasi).
Joutuisi vankilakierteeseen joutuisit häpeämään omaa lastasi jota rakastat, mutta saisit elää pelossa milloin tulee puhelu sairaalasta milloin poliisista.
Sitten saisit kuulla lapsesi tuli uskoon vankilassa ja vapautui huumeista, Jeesus teki sen mikä oli ihmisille mahdotonta.
Vieläkö vastustaisit Jeesusta?
Tämä tarina on tosielämästä, kysy Kari KK Korhoselta jos et usko.
Vastaukset 18
Vanhimmat
tunnetustihan juuri narkkarit rikolliseen mielenlaatuun taipuvaiset hihhuloituvat.
Tarinan opetus oli siis että miten pitäisi tukea näitä vähäosaisia jotta he eivät koukuttuisi erilaisiin huumeisiin, ml. hihhulismiin.
"varjellut" lastani Jeesukselta, vaan hän on tehnyt omat päätöksensä uskomisensa suhteen kuultuaan tosiasiat molemmilta "puolilta".
Jos lapseni joutuisi huumekoukkuun ja selviäisi siitä uskoon tulemalla, niin kiittäisin siitä vain lastani itseään ja hänen lujaa tahdonvoimaansa.
Jos kristinusko (tai joku muu?) toimi siinä välissä kannustimena tai ns. placebona, niin ihan sama.
loi maailmaan kaikenmaailman kokaiinipensaita, nikotiinipuskia ja kärpässieniä.
Tai eihän niitä jumala ole luonu vaan saatana,niinhän?
Lapsesi jota olet varjellut kaikelta "pahalta" jopa saatanalta, joutuisikin huonoon seuraa vetäisi vain vettä ja ei jäisi koukkuun.
Sitten täytettyään 18 v kokeilisi elämistä jonkun kultin kanssa ja hänet aivopestäisiin, antaisi kaikki rahansa kultille (sinun antamat hopeat ja kullat). Joutuisi kultin pauloihin, eikä omin avuin pääsisi pois kun kultti perustuisi Jeesuksen "oikeaan" sanomaan. Hui kamalaa ensimmäisenä mieleesi tulisi häpeä ja sitten pyytäisit apua jumalaltasi. Sitä apua ei sitten kuitenkaan tulisi. Saisit elää pelossa milloin tulee puhelu poliisista tai mielisairaalasta.
Sitten saisit kuulla lapsesi tulleen ateistiksi ja hän vapautuisi kultista kun ymmärtäisi että häntä on aivopesty uskon varjolla. Ateismi siis tekisi sen mihin rukouskaan ei pystynyt, pelastaisi lapsesi.
Vieläkö vastustaisit Jeesusta?
Tämä tarina on toistonut monesti. Jenkkilässä on Jeesuskseen uskovia kultteja joissa näitetaan 12 - 14 vuotiaita tyttöjä raamatun varjolla vanhojen äijien kanssa. Älä elä uutispimennossa.
voi korjata niitä sisäisiä vammoja/traumoja jotka Jeesus voi korjata. Jeesus parantaa nekin asiat mihin ateismi ei kyennyt.
sellainenkin yhdistys, kuin Uskontojen Uhrien Tuki Ry. ???
Tietääkseni Ateistien Uhrien Tukea ei kukaan ole kaivannutkaan.
ja henkiset kärsimykset semmosilta uhmisiltä jotka joku jeesus porukka on aiheuttanu.
On aika paljon ihmisiä jotka on menettäny koko omaisuutensa jollekkin hihhuli porukalle.
Saatu peloteltua helvetillä että jos et anna rahaa,tavaroitas,persettäs jne...
työtään tekeytyen valkeuden enkeliksi, sanot mistä erotta oiken ja väärän "Jeesuksen".
Jumalansanan tunteminen ainut varma keino pysyä oikealla tiellä:
Ps. 119:105
Sinun sanasi on minun jalkaini lamppu ja valkeus minun tielläni.
Matt. 22:29
Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Te eksytte, koska te ette tunne kirjoituksia ettekä Jumalan voimaa.
ei ainakaan minulta ole viety penniäkään, painvastoin olen saanut apua.
varmaan tulee lasku perässä vielä ja suoritustapa avoin.
...tunteminen on varma keino pysyä oikealla tiellä", niin mikähän uskontosuunta tai lahko tuntee sen jumalan sanan oikein ja osaa olla sillä oikealla tiellä?
Annas kun arvaan - se uskonsuunta, jota sinä edustat.... eikös juu?
Muut uskonsuunnat eivät siis tunne jumalan sanaa?
koska hän alkaa ateksi lopettaa tällaisen:
http://mindprod.com/politics/iraqwarpix.html#IRAQWARPIX
...Huokaisi Jumala.
Jos Jeesus sallii seuraavan: lapsesi jota olet varjellut kaikelta "pahalta" jopa Jeesukselta, joutuisikin huonoon seuraan vetäisi hasista ja jäisi koukkuun.
Sitten täytettyään 17 v kokeilisi kovia huumeita ja jäisi koukkuun, rahottaisi huumeittensa käytön varastelemalla jopa kotoaan (hopeasi ja kultasi).
Joutuisi vankilakierteeseen joutuisit häpeämään omaa lastasi jota rakastat, mutta saisit elää
pelossa milloin tulee puhelu sairaalasta milloin poliisista.
Jos Jeesus salli kaikivoipana tuon, uskositko enää tuohon mulkk,,,n?
Tämä ei millään tapaa todista että kristinusko olisi totta.
Tottakai olisin onnellinen hänen puolestaan että hän on päässyt irti huumeista ja toivottavisti myös jatkossa pysyy erossa niistä ja rikollisuudesta.
Jos jonkun tarvitsee uskotella itselleen että jokin satu on totta parantuakseen niin siitä vaan.
Se että hän on päässyt irti huumeista on kuitenkin hänen oma ansionsa vaikka hän yrittäisi sitä kuinka ansioittaa jonkin uskonnollisen mytölokia hahmon aikaansaannoksi.
Mitä sitten tulee kristilliseen Jeesukseen niin kyllä hänellä oli joitakin ihan käyttökelpoisiakin ajatuksia ja aatteita joita itsekkin arvostan.
Hän oli, mikäli oli olemassa, aikansa filosofi, edistyksellinen ja karismaattinen persoona joka sai ajatuksilleen kannatusta.
Mitään jumalallista hänen sanoissaan ei kuitenkaan ole.
Huumausaineiden käytön jälkeinen uskoontuleminen on eräänlainen psykologinen pakkopaita. Kun juurrutetaan narkkarijoukon päihin vähän jeesusta saadaan aikaan joukkoharha ja hurmoshenki joka saattaa auttaa pääsyä ulos huumekierteestä. On eri asia voiko puhua täysipainoisesta elämästä jos korvataan riippuvuus yhdenlaisesta todellisuuspaosta toisella.
Yhteiskunnan kannalta on kuitenkin pienempi paha jos narkkari vaihtaa kemikaalit jeesukseen.
Se että jeesus saattaa "pelastaa" huumeriippuvuudesta on erittäin hyvä syy olla ryhtymättä alkoholistiksi ja olla käyttämättä huumeita. Eikö niin?
onko tuo lapsensa häpeäminen jotain hihhuleiden juttuja?
en missään tilanteessa koskaan häpeä lapsiani. olivatpa he tehneet mitä tahansa.
en myöskään kiellä heiltä mielikuvitusotuksia jos he niihin haluavat uskoa, joskus sitten. se on heidän asiansa.
jeesus ei ole tehnyt mitään 2000 vuoteen jos teki silloinkaan yhtään mitään. mitään näyttöä kun sen olemassaolosta ei ole.
Mulla ei ole lapsia, mutta hyväksyn kaikki uskovaiset, jotka eivät painosta tai yritä levittäystä minun reviirilleni.
Eräs tositapaus minun sukulaisesta, naisesta, jonka tytär tuli helluntalaisuskoon. Tytär alkoi painostaa äitiään ja muita sukulaisiaan. Sukulaiset alkoivat karttaa tytärtä, ja tämän äitikin sanoi lopulta, että hänellä on omat käsityksensä maailmasta ja jumalasta, eikä tytär pysty niitä muuttamaan. Äiti sanoi myös, että tyttären lapset ovat aina tervetulleita hänen luokseen, mutta jos tytär haluaa olla missään tekemisissä äitinsä kanssa, niin uskonasioita ei saa tyrkyttää. Tytär lopetti tyrkytyksen ja lopulta myös tuttavien ja sukulaisten painostamisen uskolla.