Kadonnut sisäkissa 27.8.2008 illalla Martinkatu 14:sta. Erittäin ihmisläheinen ja kiltti.
Harmaa-mustaraidallinen, lyhytkarvainen, sirutettu, tottelee nimeä Joonas ja Jonttu. Tassunpohjat mustat.
Kaivataan kovasti kotiin, ilmoitathan heti jos näet/kuulet jotain. Kiitos. LÖYTÖPALKKIO!!!
0408424651/Sanna Tamminen
Harmaa-mustaraidallinen, lyhytkarvainen, sirutettu, tottelee nimeä Joonas ja Jonttu. Tassunpohjat mustat.
Kaivataan kovasti kotiin, ilmoitathan heti jos näet/kuulet jotain. Kiitos. LÖYTÖPALKKIO!!!
0408424651/Sanna Tamminen
Vastaukset 15
Vanhimmat
30.8. klo 22-23 välillä luotettava näköhavainto joonaksesta. erittäin peloissaan.kaikki -epäilyttävätkin havainnot ovat kullan arvoisia.eli joonas nähty k-kauppa Ukko-Pekan ja vanhan katsastus aseman kulmilla.kiitos! t.sanna 040-8424651
En ole kissaa valitettavasti nähnyt, mutta ulkokissan omistajana tuli vain mieleen tällainen. Eli kissathan on yleensä ottaen tosi fiksuja ja osaa hyvin takaisin kotiin, vaikka uskaltautuisivatkin paikalle vasta pimeän tultua (jos piha suojaton, lähistöllä paljon lapsia). Meillä ainakin kesällä homma toimi niin, että oli pihan puoleinen pikku ikkuna auki ja sen alla kummallakin puolella penkit niin että kissa pääsi hyvin kulkemaan. Ehkä tekin voisitte kokeilla jotain samankaltaista noin väliaikaisesti?
Toivottavasti Joonas löytää tiensä kotiin!
neuvostasi.asumme suht pienessä kerrostalossa;jospa saisin luvan (blondina luvatta..)jättää vähän käytetyn takaoven raollee.ja kissanminttua...viime yönä joonas on satavarmasti nähty,ei ollut"pilven päällä".:-)
Muistakaa että Hyvinkäällä on paljon kettuja ja
ne tappaa kissoja. Omani oli viikon kadoksissa
mutta tuli terveenä kotiin.Älkää päästäkö kisujanne yksin pihalle hillumaan. Nyt yölläkin jo
alkaa olla pakasta.
-minulla on 2 kissaa- katosi olessani 2vrk matkalla,livahtamalla rappukäytävään josta joku talon asukkaista päästi kissan ulos.kotona hoitaja huomasi katoamisen vasta muutaman tunnin jälkeen.eli kerrotko miten löysit kissasi?itse käytän kaikki kuullut tai mieleen tulevat keinot.kiitos sinun,kuten myös muiden vinkeistä
Paikalliseen eläinsuojeluyhdistykseen, saatte hyviä ja toimivia neuvoja. Mutta oletan että olette sen tehneet jo?
Ilmoituksia joka paikkaan, naapureille, valopylväisiin, lähikauppaan, minne ikinä keksittekään. Ihmiset on mielettömänä apuna tälläisissä tapauksissa.
vinkeistä.valokuvalliset katoamisilmoitukset on työn alla.kauppoihin jne,on helppo laittaa,mut miten kiinnittää tolppiin?kutäjän kissatalon vak.vapaaehtoistyön tekijä on jo ennestään ystäväni.onhan kummatkin kissani kissatalosta kotoisin.koska joonas on ihmisläheinen,on se saattanut mennä avoimesta ovesta vieraaseen kotiin,jossa siihen ovat mieltyneet..katoamis hetkellä eräs talomme asukas oli nähnyt joonaksen pitkään napottavan kotioven takana.hoitaja ei ollut huomannut toisen hoidokkinsa kadonneen..1/2tunnin sisällä 2 ovikellon soittoa,mutta hoitaja ei katsonut edes ovisilmästä....se jossittelu nostaa aggreevisesti päätään.lopulta joonas oli ohjattu ulos.kierrän päivisin,aamuyöt,iltayöt,tuntuu että Pakko On Kokoajan yrittää jotain.
mutta eikös kissat yleensä kierrä kotinsa läheisyydessä,parvekkeemme on verkotettu,joten "kotikontujen haju"on muistissa.-toki lenkkini ulottuu ympäri hyvinkäätä.p.040-8424651
Minäkin yhä täällä ketjua seurailen ja katselen jos Joonas olisi löytynyt.. Onneksi ilmat ei vielä ole ihan hirveän kylmät!
Yksi mahdollisuus on muuten myös loukuttaminen eli mikäli kissan tiedetään liikkuvan tietyllä alueella niin loukkua vaan kehiin, sinne jotain herkkua ja kissa kiikkiin.
On meilläkin kissa joskus, kun on sisäänpääsy tie vahingossa jäänyt suljetuksi, kiivennyt toiseen kerrokseen parvekkeen oven taakse naukumaan. Oli siinä isäntäväelläkin ihmettelemistä :) Tsemppiä vain kyllä se Joonas vielä löytyy!
Ah ja vielä tuli mieleen.. Kannattaa ilmoittaa myös Riksun löytöeläintaloon, olisikohan nimeltään Onnen tassu. Ihan vain kun itse löysin kesällä kodittoman kissan, mutta Kytäjältä ei saanut ketään kiinni ja jouduin viemään Riihimäelle.
kiitos empatiasta.eilen iski totaalinen epätoivo,-muuten saikkuni takia käytän etsintään 24h),asumme kerrostalossa ja psoni ajoi klo 21 pintaan autokatokseen,näki hän mielestään satavarmasti joonaksen n4m päästä.oli jopa vastannut naukumalla.ja sitten areena tyhjä!mä vein samaan heinikko-kohtaan kissanminttuisen tyynyn ja ruokakupin pohjalla seitä (kyllä moni muukin elukka sein syö)koska en itse nähnyt,voin 95%uskoa että jonttu on elossa.ja toimenoide puolella,ois luokutus seuraavaksi,kunhan se edes kerran söis samoilla nurkilla :(
Voi toivottavasti kisusi tulee kotiin!!
Tsemppiä ja älä menetä toivoasi!
Asemankadun Siwan tienoilla, alikulkusillan lähellä oli kissa ja riensin kotiin katsomaan tuntomerkit. Ei ikävä kyllä ollut tämä kisu. Mutta ihmettelen, kuka IDIOOTTI antaa kissansa juosta vapaana noin? Ellei ollut karkulainen? Musta-valkoinen, aika tuhti kissa oli, antoi jopa koskea. Ei ollut pantaa kaulassa. Ihan kuin olisi hiukan ontunut jalkaansa. Mutta siis ihan hyväkuntoinen kissa, epäilen että joku antaa kissan altistua yliajolle..=(
Pitäkää ne kattinne kurissa. V***ttaa jokaikinen vapaana juokseva katti. Meidän pihalle jos tulee niin mieli tekisi rukkasiksi laittaa. Jos otatte kotikissoja, niin pitäkää ne kotona.
JIPPII!!!haluan senverran komentoida, varsinkin ketjun viimeisimpiä kommentteja,että sisäkissat -kuten esim meillä,on mm.rakennettu verkotetut parvekkeet-,eivät ole valitettavasti eliminoitu arjen monista vaaratilanteista.tässaä oli kyseessä vieras,asiallinen remonttimies. ilmoitus kotieläimestä ei oo satavarma tae,etteikö.vars. kissa säntäisi pakoon.Asiaan,tyttäreni luokse iltayöstä kipitti omalla pihalla Jonttu-poika,laihtuneena,mutta muuten "ehjänä",söi,kiipesi syliin,puski,eli oli onnesta pinkeenä.ja väsynyt.eläinlääkäri-keikka edessä,kuten myös pikkuveli Onnilla.SYDÄMELLINEN kiitos kaikille myötäeläneille,niitä on muitakin kuin palstaan osallistuneet.varsinkin tanssikallion sulle tanssikallion suuntaan halaus.hienoa,että on avarasydämisiä, eläinrakkaita ja ehkä myös muutenkin empaattisempia ihmisiä?hmm-ja sitten vielä olemassa jo mainitsemani kategoria,jossa varsinkin kissat ovat v###n harminkappaleita..Tänään on Jontun bileet!Kiitos vielä kaikille ;)
Halaa Jonttua minunkin puolesta ja laita pöytä pojalle koreaksi!
(noista tyhmistä kissanvihaajista emme piittaa!)
Hei vähän hienoo!! Nyt pistät herralle vielä lempiherkut kuppiin niin jo lähtee bileet käyntiin! Varmaan se oli jo pidempään siinä kodin laitamilla pyörinyt, mutta kun kerrostaloon nyt on tietenkin hankala takas päästä. Rapsutapa Joonasta oikein kunnolla leuan alta munkin puolesta!
Joo mä en ymmärrä minkä takia tänne piti tulla provoilemaan kissoja tai lähinnä ulkokissoja vastaan. Pitää jättää nuo tuollaiset ihan omaan arvoonsa :)
Kissanpäiviä sulle 'iso ilo' ja Joonas & Onni sekä muillekin eläinrakkaille!