Eräs tuttuni on ollut verrattain kiinteissä tekemisissä erään helluntaiseurakunnan kanssa teini-ikäisenä. eräässä istunnossa(tai miksi te niitä ikinä kutsuttekin) kerrottiin, että tämä tyttö olisi jonkun sortin profeetta, näkijä tms, ja että hänen pitäisi alkaa profetoida seurakunnalle. kun hän kieltäytyi tästä 'kunniasta' sanoen ettei hänestä itsestä tunnu siltä, alettiin häntä pelotella helvetillä ja kadotuksella. vainoaminen johti siihen, että tämä tyttö jätti ko. seurakunnan.
haluaisin kuulla teidän mielipiteitänne ja tuntojanne tapahtuneesta.
haluaisin kuulla teidän mielipiteitänne ja tuntojanne tapahtuneesta.
Vastaukset 4
Vanhimmat
En ihmettele: tyttö teki oikean ratkaisun.
Näkisin että Jumala "varustaa", ts. antaa jonkin armolahjan ja halun myös käyttää sitä.
Joissain seurakunnissa armolahjoista vouhkataan liiaksi. Ja varsinkin niistä kaikkein sensaatiomaisimmista. Ei se tarvitse kuin yhden vaikutusvaltaisen päällepäsmärin möykkäämään ja suggeroimaan muita samaan kuoroon. Kertomassasi tapauksessa uutta nuorta uskovaa yritettiin vielä sitouttaa tiukasti seurakuntaan. Hyvä kun tajusi lähteä.
enkä ole edes kuullut kyseisestä tapauksesta, mutta en pidä tapahtunuttta asiaa minään ns. 'tuulesta tempaistuna jutskana', koska tiedän, että monissa helluntai- ja vapaaseurakunnissa istuksii varsinaisia tuomareita, jotka oikein urakalla kyttäävät juuri uskoontulleita oman suurennuslasinsa kanssa, ja kun esille tulee esim. aloituksen kaltainen tapaus, niin heti ollaan pelottelemassa lähimmäistä ties millä helvetin tulella yms:lla hornantuutilla sensijaan, että rukoiltaisiin porukalla tuolle lähimmäiselle Jumalan viisautta ja voimaa armolahjaan..
Näin on näreet monissa seurakunnissa, että henkilöön katsotaan aika tiiviisti ja suurennuslasin läpi..