Trooaassa:
7. Ja kun VIIKON ENSIMMÄISENÄ PÄIVÄNÄ(!!!!!!!!!!) olimme kokoontuneet murtamaan leipää, niin Paavali, joka seuraavana päivänä aikoi matkustaa pois, keskusteli heidän kanssansa ja pitkitti puhettaan puoliyöhön saakka.
Ateenassa
17. Niin hän keskusteli synagoogassa juutalaisten ja jumalaapelkääväisten kanssa ja torilla JOKA PÄIVÄ (ei vain sapattina!) niiden kanssa, joita hän siellä tapasi.
Efesossa
9. Mutta kun muutamat paaduttivat itsensä eivätkä uskoneet, vaan puhuivat pahaa Herran tiestä kansan edessä, niin hän meni pois heidän luotaan ja erotti opetuslapset heistä ja piti JOKA PÄIVÄ(!) (EI VAIN SAPATTINA!) keskusteluja Tyrannuksen koulussa.
Eipä ole kolme-enkeliä huomannut näitäkään raamatunkohtia!!!!!!!!!!!!!!!!!!
7. Ja kun VIIKON ENSIMMÄISENÄ PÄIVÄNÄ(!!!!!!!!!!) olimme kokoontuneet murtamaan leipää, niin Paavali, joka seuraavana päivänä aikoi matkustaa pois, keskusteli heidän kanssansa ja pitkitti puhettaan puoliyöhön saakka.
Ateenassa
17. Niin hän keskusteli synagoogassa juutalaisten ja jumalaapelkääväisten kanssa ja torilla JOKA PÄIVÄ (ei vain sapattina!) niiden kanssa, joita hän siellä tapasi.
Efesossa
9. Mutta kun muutamat paaduttivat itsensä eivätkä uskoneet, vaan puhuivat pahaa Herran tiestä kansan edessä, niin hän meni pois heidän luotaan ja erotti opetuslapset heistä ja piti JOKA PÄIVÄ(!) (EI VAIN SAPATTINA!) keskusteluja Tyrannuksen koulussa.
Eipä ole kolme-enkeliä huomannut näitäkään raamatunkohtia!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Niin... UT ei todista minkään päivän puolesta. Se on aivan yhtä hiljaa sekä sunnuntain että sapatin vietosta.
Minua vähän ihmetyttää, että ensin kuvataan sapatti taakkana, josta Messias ristillä kristityt vapautti, ja sitten samaan aikaan ollaan pystyttämässä toista päivää pyhitettäväksi pelkän ihmistradition perusteella, että saataisiin uusi taakka ihmisille kannettavaksi. Eikö se risti, jota Jeesus käskee uskovan kantaa, yksinään riitäkään sunnuntain pyhittämisen vaatijoille? Lisää taakkojako taas ihmisten niskaan? Ei kiitos. Minua kiinnostaa vain ristiinnaulittu Kristus eikä mitkään kirkon perinnäissäännöt.
Varsinainen antikristus! Antikristillinen ...
1. Joh. 4:3
ja yksikään henki, joka ei tunnusta Jeesusta, ei ole Jumalasta; se on antikristuksen henki, jonka olette kuulleet olevan tulossa, ja se on jo nyt maailmassa.
Ei_antikristitty
"Minua kiinnostaa vain ristiinnaulittu Kristus"
(anti-kristitty)
Niin muakin, kiinnostaa vai ristiinnaulittu Kristus.
Sillä Hän ei olisi voinut ylös nousta, ellei ensin
olisi alas mennyt.
Efes. 1:20-23
20 jonka hän vaikutti Kristuksessa, kun hän herätti hänet kuolleista ja asetti hänet oikealle puolellensa taivaissa,
21 korkeammalle kaikkea hallitusta ja valtaa ja voimaa ja herrautta ja jokaista nimeä, mikä mainitaan, ei ainoastaan tässä maailmanajassa, vaan myös tulevassa.
22 Ja kaikki hän on asettanut hänen jalkainsa alle ja antanut hänet kaiken pääksi seurakunnalle,
23 joka on hänen ruumiinsa, hänen täyteytensä, joka kaikki kaikissa täyttää.
Ef. 4:6
yksi Jumala ja kaikkien Isä, joka on yli kaikkien ja kaikkien kautta ja kaikissa.
Antti-kristitty
Vai antikristus... eipä sitä muunlaista soopaa voinutkaan odottaa. Yritä edes ymmärtää, mitä raamattu sanoo, ennenkuin alat sillä ihmisiä lyömään.
Milloin minä olen muka jättänyt Jeesuksen tunnustamatta? Häh? Luitko edes edeltävää jaetta?
(1.Joh.4:1) Rakkaat ystävät, älkää uskoko kaikkia henkiä. Koetelkaa ne, tutkikaa, ovatko ne Jumalasta, sillä maailmassa on liikkeellä monia vääriä profeettoja. (2) Tästä te tunnette Jumalan Hengen: jokainen henki, joka tunnustaa Jeesuksen Kristuksen ihmiseksi, lihaan tulleeksi, on Jumalasta. (3) Yksikään henki, joka kieltää Jeesuksen, ei ole Jumalasta. Sellainen henki on Antikristuksen henki, jonka te olette kuulleet olevan tulossa ja joka jo on maailmassa.
Minähän se kaikista eniten olen ollut täällä korostamassa Jeesuksen ihmisyyttä ja sitä, että Jeesus on Messias. Jumalaksi en Jeesusta väitä, mutta ei tuo teksti toisaalta sitä vaadikaan.
Tekstin perusteella voisi päätellä, että Johannes varoitti seurakuntaa siitä, että liikkeellä oli sellaisia opettajia, jotka väittivät, että Jeesus ei ollut ihminen. Suurin osa kristityistä nykyään väittää ja uskoo, että Jeesus on Jumala, joka tekee todella tehokkaasti mahdottomaksi sen ajatuksen, että hän olisi ollut ihminen siinä sanan samassa merkityksessä kuin me kaikki muutkin. Kuulutko sinä heihin? Oletko kieltämässä Jeesuksen sen, että Jeesus on ihminen? Jos olet, niin silloinhan juuri sinä, enkä minä, olet se antikristus tässä.
Eikö olekin suorastaan ihmeellistä, miten ihmiset täällä palstoilla haluavat jatkuvasti vain jauhaa ja jauhaa kaikesta muusta paitsi meidän ristiinnaulitusta ja ylösnousseesta Herrasta. Siis ihan oikeasti haloo, kun katsoo kuinka paljon puhutaan Jeesuksesta suhteessa muuhun, niin alkaa mietityttämään, että onko nämä ihmiset oikeasti kristittyjä? Tiedän kyllä, että he vilpittömästi uskovat, mutta silti ihmettelen sitä, kuinka pieni osa kaikesta jutustelusta liittyy Herraan. Enemmän näyttää tosiaan kiinnostavan laki, sapatti ja profetiat. Onko siis mikään ihme, että ihmiset epäilevät adventistien kristillisyyttä? Ei sillä, että tilanne olisi yhtään parempi millään muulla palstalla täällä.
Eikö ihmisiä yksinkertaisesti kiinnosta syvällisemmin keskustella yhdessä siitä, mitä raamattu sanoo Jeesuksesta? Vai onko nuo kaikki keskustelut jo käyty ja ketään ei enää kiinnosta pohtia asiaa pidemmälle? Vai eivätkö ihmiset yksinkertaisesti uskalla puhua asiasta, koska pelkäävät ajautuvansa harhaoppiin ilman pastoreiden opastusta?
Mieluummin vaikka rannalle naisia kahteloon !
Ap. t. 16:13
Ja sapatinpäivänä me menimme kaupungin portin ulkopuolelle, joen rannalle, jossa arvelimme olevan rukouspaikan, ja istuimme sinne ja puhuimme kokoontuneille naisille
Näitä alku sunnuntai kokouksia. Näet auringon laskun jälkeen lauvantaina alkoi sunnuntai. Tämaä mainittu tilaisuus oli Trooaan kokous jossa syötiin Ja Paavali piti puhetta aivan puoleen yöhön. Jonka jälkeen Torkuttiin aamun sarastukseen. Aamun sarastaessa Paavali lähti matkalle. Häneltä unohtui sunnuntaimessu pitämättä?
Joten ei tämän tarinan perusteella tämä Trooaan kokous ollut ihan oikea sunnuntai kokous. Olen kysellyt aivan turhaan näistä meille tunnetuista lauvantai illan kokouksista, Mutta kukaan ei tunnu tietävän näistä yhtään mitään?
Ainoa ja paras sapatti on "MUSTA SAPATTI" eli
Black Sabbath rokkiyhtye.
Siis se, jossa Ozzy Osbourne ja Diokin pörräsivät!
Höhöhööö! Lauantai, sunnuntai, ihan samantekevää, SENKIN HÖLMÖT! ;-D
HAHHAHAAHAHAA!!! :-D
Ystävällisin terveisin,
Ikuinen rokkimies
Ensinnäkin ehtoollinen asetettiin torstaina, joten sitä voi nauttia minä viikonpäivänä tahansa, eikä sillä perusteella voi Jumalan kymmentä käskyä muuttaa.
Toiseksi: Väitetään, että Kristuksen ylösnouseminen haudasta sunnuntaiaamuna teki siitä sapatin, Raamattu ei kuitenkaan puhu mitään tällaisesta, tämä väite tulee Raamatun ulkopuolelta. Ja sitä paitsi jos näin olisi, olisi perjantai jolloin Jeesus kuoli puolestamme, ollut tärkeämpi päivä kuin ylösnosemuspäivä. Jumalalle ei ole vaikeaa ylösnousemus kuolleista, mutta käsittämättömän suuri teko Hänen puoleltaan oli se, että Hän tuli tänne ihmiseksi kärsi ristin kidutuksen ja kuoleman meidän rikollisten puolesta.
Kumpaistakaan päivää sunnuntaita, eikä perjantaita, Raamattu käske viettää sapattina eivätkä ne kelpaa Jumalan kymmenessä käskyssä olevan sapattikäskyn korvikkeeksi.
Sunnuntain vietto tuli kristinuskoon suoraan pakanuudesta paavin välityksellä, poltinraudalla merkittynä. Joka tietoisena kaikesta tästä väärennöksestä ja Jumalan kymmenen käskyn lain velvoittavuudesta huolimatta jatkaa yhä tätä aurinkojumalalle pyhitetyn päivän viettoa, tekee tahallista syntiä.
että jos ovat niin sen ehtoollisen perään. Niin silloin pitäisivät torstain lepopäivänään ja kokoontuisivat sitten sunnuntaiaamuyöstä uudelleen murtamaan leipää ja lähtisivät matkalle.
Ylösnousemuksen riemu on uskovalla, joka päivä, mutta jos joku tarvii sitä muistella jonain erityisenä päivänä, niin ei siinä mitään. Niin, voi tehdä, kun ei sitten polje lokaan Jumalan Pyhää sapattia.
Totta on, että ei ihmisellä ole oikeuksia muuttaa Jumalan asetuksia. Lepopäivä on sapatti, lauantai, näin raamattu asian kertoo.
Sitä ei voi korvata muulla päivällä, kun muutosta ei siihen raamatusta löydy. Lain rikkomus on syntiä, josta ihmisen on tehtävä parannus ja otettava Jeesuksen sovitus vastaan, synnin Voittajan.
lauantai-illan tilaisuus, eikä sunnuntain pyhitystä.