Olin eilen tuttavapariskunnan ensimmäisen jälkeläisen ristiäisissä kirkossa. Menin, koska kutsuivat, mutta toimitus itsessään puistatti. En olisi halunnut olla siellä, mutta kunnioituksesta ystäviäni kohtaan olin läsnä, vaikka en heidän tapaansa hyväksykään. Mutta totisesti kylmäsi, kun pappi kertoi iloisesti että nyt tämä 2 kk vanha lapsi on kristitty, mutta hän ei vielä itse tiedä sitä, siksi hänelle pitää se opettaa. Ja siitähän se alkaa, aivopesu. Lapseen istutetaan vanhempien voimakas kristillinen usko ilman mitään mahdollisuutta saada puolueetonta tietoa muista uskonnoista, tai uskonnottomuudesta.
En minä sitä hyväksy, mutta en voi puuttuakaan asiaan, koska ei se minulle kuulu. Toisaalta en edes halua puuttua asiaan, koska suvaitsevaisuuteeni kuuluu se etten hylkää ystäviäni sen vuoksi että he ovat uskonnollisen kasvatuksen uhreja siinä missä heidän lapsensakin nyt on. Mutta millä tuo manipuloinnin noidankehä katkaistaan? Ehkä ympäröivän maailman sekularisoituminen helpottaa sitä että aikuisiällä uskosta päästään helpommin eroon, ja lakkataan siirtämästä sitä perinnettä omille lapsille. Mutta siinä kestää niin valitettavan kauan.
En minä sitä hyväksy, mutta en voi puuttuakaan asiaan, koska ei se minulle kuulu. Toisaalta en edes halua puuttua asiaan, koska suvaitsevaisuuteeni kuuluu se etten hylkää ystäviäni sen vuoksi että he ovat uskonnollisen kasvatuksen uhreja siinä missä heidän lapsensakin nyt on. Mutta millä tuo manipuloinnin noidankehä katkaistaan? Ehkä ympäröivän maailman sekularisoituminen helpottaa sitä että aikuisiällä uskosta päästään helpommin eroon, ja lakkataan siirtämästä sitä perinnettä omille lapsille. Mutta siinä kestää niin valitettavan kauan.
Vastaukset 12
Vanhimmat
>>>Ehkä ympäröivän maailman sekularisoituminen helpottaa sitä että aikuisiällä uskosta päästään helpommin eroon, ja lakkataan siirtämästä sitä perinnettä omille lapsille. Mutta siinä kestää niin valitettavan kauan. >>>
Nähdäkseni se ainoa kestävän kehityksen periaatteita noudattava keino. Asiat eivät aina tuppaa tapahtumaan niin nopeasti kuin me itse haluaisimme.
mullakin on samanlaisia kokemuksia.
Kaiken lisäksi on kokemuksia siitäkin että minut olisi haluttu lapsen varaturvaksi eli kummiksi niin siihen en sitten ollut vanhempien mielestä kelvollinen kun heille valkeni etten ole jäsenenä kirkossa.
Tiesin kyllä että kirkolle ei käy ateisti kummiksi muutoinkaan.
niin jopa ihmisarvo,tasaarvo,ihmisten kivitys,ym oikeidet toteutuvat.eiköhän näiden valtakunnan vihollisten ihannemaa ja paratiisi ole neuvostoliitto
ei enää ole. Kamaan, tervetuloa nykyaikaan:-D))))))
jos lukee palstaa, niin on. Räyhääjät ja pilkun nussijat älywapaat nurkkaan ahdistetut ateistikommarit kuunnelkaa: Neuvostoliitto elää ja voi hyvin.
Kim BINGbang kertoo totuuden
ja mistään ei saa enää luottoa kaljan ostamiseen? Vai onko diapamit vähissä? Rahoitu, kyllä ne laskut pitää kestää:-D)))))))))))
jonka olen kokenut omassa elämässäni monesti. Toisen puoliskon suku vilisee arvostettuja kirkonmiehiä aina arkkipiispasta alkaen. Omassa suvussani on näitä vähemmän, mutta liikaa silti. Miten pidän yhteyttä muuten niin rakkaisiin sukulaisiini, kun osallistumalla heidän seremoinoihinsa?
Pidän kirkoista rakennuksina, koska suurin osa niistä on vanhoja ja kertovat ajastansa paljon, mutta en mitenkään voi jakaa heidän levittämäänsä sanomaa tai ottaa osaa sen jakamiseen. Saatanan hankalaa, kun ei raaski sanoa, että paskaa puhutte koko sakki!
tuossa kertomuksesshan paljastui papin himmeät kannanotot, eivät lapsen vanhemmat välttämättä noin yössä kulje, saattavat olla tapakrisuja.
Kyllä muksu voi hyvinkin ihmisarvoisen elämän itselleen saada.
Valitettavasti tässä on sellainen juttu että vanhemmatkin ovat melkoisen hurahtaneita, eli lapsi tulee varmasti saamaan tuputuskasvatuksen...
että lapsesta tulee keskimääräistä älykkäämpi ja että hän jaksaa opiskella.
Se saattaa tappaa taikauskon, ainakin merkittävästi laimentaa.
Toivottavasti hänen hihhulismista saamat vammat jäävät minimiin.
ajatuskin siitä, että pieni ihminen ympärileikataan uskonnollisessa riitissä.
ollut kastejuhlassa ja kyllä minä silmiäni sitä katsellessa pyörittelin.
Kaikki olivat hölmön harras ilme naamalla taatusti tajuamatta mistään mitään.