Jälleen kerran, on pikkupoika saanut muistutuksen ns, ylijalostettujen koirien leikkisyydestä.
Muualla maailmassa tehdään jotakin, näiden vuoksi.
Meillä ei mitään.
Koirat eivät ole samanlaisia, kuten eivät omistajatkaan, mutta itseään koiralla korostavien narsistien olisi syytä katsoa peiliin ja kysyä, onko tuo sen arvoista.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200809028198789_uu.shtml
Koiraan ei ole karvoihin katsomista
9
188
Vastaukset
- kamala koira
Miten voi olla, että tuollaisia koiria ei lailla kielletä.
Tuohan on aivan hirveetä!
Siis joku jalostettu koira on tärkeämpi kuin ihminen.
Mitä voisi tehdä asian eteen? Ennenkuin hyökkää itseni kimppuun! - useissa maissa
Tämä koira on monissa maissa kiellettyjen rotujen listalla.
- mitä..
..voisi tehdä asian eteen, jotta se pääsisi kiellettyjen joukkoon joskus vielä täälläkin?
- sanon
Kyllä pitäisi nyt viimeinkin alkaa tarkemmin katsoa, että otetaanko jokin iso koira perheeseen jonkin sairauden vuoksi, sillä ainahan koira otetaan johonkin puutteeseen.
Pahimpiin sairauksiin olisi turvallisempaa käyttää perinteisiä lääkkeitä, ettei sivulliset joutuisi kärsimään. Eli turvallisempaa mennä lääkäriin kuin kenneliin.
Koiria pitäisi alkaa myös pienentää, kuten autojakin.- perheen oma koira!!
Hei, luin uutisen huolimattomasti: sehän olikin oman perheen koira.
No, tässä tapauksessa vanhemmat sai mitä tilasivatkin.
Itseäni vaan hirvittää kun lähipuistoon ei voi mennä kun noita raateijakoiria on siellä..
- PETAn aktiivijäsen
Pikkupoika oli koettanut alistaa suloista koiraa!
EI ENÄÄ ELÄINTEN ALISTAMISTA!
LIHA ON MURHA!
KUOLKAA IHMISET! ELÄIMET MENEVÄT TEIDÄN ETUNNE EDELLE!
Terveisin PETAn aktiivijäsen.Ihminen on muuten eläin, vain tämän planeetan kehittynein laji. Vai onko kukaan kertonut sinulle, että polveudut apinasta?
Jokainen laji haluaa vain selviytyä ja liha on yksi ihmisen tapa selviytyä. Se on myös monen muun lajin keino selviytyä. Esim. jos tarjoat leijonalle kaalia ja kaurista nii kumman se ottaisi? Tekeekö se leijonasta murhaajan jos se haluaa selvitä?
Ja mitä tulee alistamiseen. Eikös ylempiarvoinen komenna aina alempaa? Ilman alistamista maailma olisi sekaisin. Sitä voi verrata auton vaihteistoon, jos autossa on vain 1. 2. ja 5. vaihde nii huonosti se kulkee.
Lopuksi vielä on turha toivoa, että maailma koskaan olisi vain paratiisi jossa on pinkkejä elefantteja, kukkia, niittyjä, ja kaikki lajit ovat tasaarvoisia. Kysyn teiltä ihmiset, kumman tappaisit, jos saisit valita ja olisi pakko, naudan ja tyttö- tai poikaystävän väliltä?
- ainakin.
Koiran omistaja pitäisi lisäksi tuomita lapseen kohdistuneesta pahoinpitelystä ja ruumiinvamman tuottamisesta istumaan ehdotonta muutama vuosi.
Tällaisten psykopaattien nimet ja naamat julkisuuteen, jotta tiedetään ketkä niitä lapsia pahoinpitelee. Tuonkin koiran omistaja on sellainen hyypiö että saisi itse maistaa luonnevikaisiksi pilattujen koirien purukalustoa. - purtu
No koirien puremia saavat myös aikuiset aivan syyttä ja tuossa on 50euroo saat uudet housut joo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse794578Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093813Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1643583Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.532040Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1281098
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381034- 57953
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27872