Evoissa opetetaan että sokeat kalat joissain luolissa ovat menettäneen näkönsä pimeyden takia.
Entäs sitten täällä Pohjolassa.
Kun mennään Siperiaan ja Alaskaan ja sinne niin ovat vesistöt jäässä ja lumen peitossa vähitään 10 kk vuodessa. Osa vesistöistä on lisäksi sameita ja kalat syvällä mutapohjissa. Eihän nekään siten käytännössä juuri koskaan valoa näe.
Miten ovn siis evo-opin mukaan ollenkaan mahdollista että niillä on kuitenkin silmät? Ei pitäisi olla.
Entäs sitten täällä Pohjolassa.
Kun mennään Siperiaan ja Alaskaan ja sinne niin ovat vesistöt jäässä ja lumen peitossa vähitään 10 kk vuodessa. Osa vesistöistä on lisäksi sameita ja kalat syvällä mutapohjissa. Eihän nekään siten käytännössä juuri koskaan valoa näe.
Miten ovn siis evo-opin mukaan ollenkaan mahdollista että niillä on kuitenkin silmät? Ei pitäisi olla.
Vastaukset 7
Vanhimmat
... onko NOIN vaikeeta ymmärtää, että valoisaan aikaan silmistä on hyötyä ja ne auttavat eloon jääntiä? Siitä seuraa, että silmälliset kalat jäävät paremmin eloon, josta seuraa, että silmälliset kalat lisääntyy enenmmän.
Oliko vaikeeta? Jos avaisit ne silmäs uskonnon pimennosta järjen valoon ja yrittäisit ajatella. Ihan itse.
..olikii hauska ja sattuva vertaus.
Uskovainen elää uskonnon luomassa järjen pimennossa, jossa järki turhana ominaisuutena rupeaa surkastumaan pois.
Uskovaiset pärjäävät staattisissa oloissa, jossa ei tarvita uusia innovaatioita ja järjen käyttöä. Uskovaiset jää pimeään luolaansa asumaan, missä järjen käytöstä ei ole evolutiivista hyötyä.
Me ateisitit voimme luoda teille suojelureservaatteja, koska haluamme suojella tätä ihmisen evoluution yhtä välimuotoa nostalgisista syistä.
Jokainen tietää, että te olette pieni mitätön vähemmistö reilusti alle 10% Suomen ja koko maailman väestöstä. HAH HAH!
Kyllä me uskomme, että te juuri olette tämän kaiken innovatiívisen kehityksen luoneet. PELLET!:)
...kyllä niin sanonu, että ateistit ovat kaiken innovatiívisen kehityksen luoneet. Järjen käyttö ja tieteen kehitys, niinkuin evoluutiokin on asteittainen kasautuva prosessi.
"Jokainen tietää, että te olette pieni mitätön vähemmistö reilusti alle 10% Suomen ja koko maailman väestöstä. HAH HAH! "
vrt.
"Suomi olisi maailman seitsemänneksi jumalaan uskomattomin maa." kts. loppuun.
Jossain vaiheessa historiaa kaikki selitettiin jumalilla ja mytologioilla koska tietoa ei ollut. Zeus heitteli salamoita ja silleen. Tiedon lisääntyessä jumalat ovat saaneet väistyä järjen tieltä ja joutuvat sulloutumaan yhä ahtaammiksi käyviin tiedon aukkoihin. Tämän kehityksen jatkuessa jatkuessa lopputulos on, ettei mitään selitetä pronssikautisilla mytologioilla eikä muillakaan uskomuksilla.
Eli ateisimi. Mitä ei tiedetä, jätetään selittämättä näkymättömillä mielikuvitusystävillä ja hyväksytään tiedon vajavaisuus samalla kun etsitään tieteen avulla parempia vastauksia.
Uskonnollisuuteen taipuvaiset jäävät elämään kuvitteelliseen mikämikä-maahansa, menevät uskovaisten kanssa naimmisiin ja pikku hiljaa ihmiskunta jakaantuu kahdeksi lajiksi. Uskovaiset jää odottamaan maahan maailmanloppua kun ateistit levittäytyy maailmankaikkeuteen ;)
Tämä hiukan kärjistäen. En miekään ihan noin mustavalkonen näkemyksissäni oo :P
"Kirkon tutkimuskeskus on kartoittanut kyselytutkimuksilla suomalaisten uskonnollista identiteettiä. Vuonna 2003 tehdyn Kirkkomonitor 2004 -tutkimuksen mukaan suomalaisista 12 % katsoo olevansa ateisteja. Kristittynä itseään piti 73 %, ja 74 % sanoo jollain tavoin uskovansa Jumalan olemassaoloon.[11] Näin ollen 16 % on selvästi epäuskomääritelmän mukaisia ateisteja. Kirkkomonitor 2007 -tutkimuksessa kysymyksen vastausvaihtoehtoja lisättiin, ja "ateismi" vaihtoehto muutettiin muotoon "vakaumuksellinen ateismi". Vakaumuksellisia ateisteja oli 5 % ja kristityksi itsensä koki 68 % vastaajista. Uskovana itseään piti 31 % ja uskovaisena 15 %.[12]
Kuitenkin ulkomaisten puolueettomien tutkimusten mukaan suomalaisista ateisteina, agnostikkoina tai persoonalliseen Jumalaan uskomattomina itseään piti 28-60 %.[13] Tämän mukaan Suomi olisi maailman seitsemänneksi jumalaan uskomattomin maa."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ateistien_osuus_v%C3%A4est%C3%B6st%C3%A4#Ateismi_Suomessa
niin toteanpa kuitenkin, että ihmiskunnasta vain noin 10% on tietyn kriittisen rajan ylittävä älykkyysosamäärä. Pitäisikö heidän tyytyä katselemaan muiden tunarointia ja paikoillaan polkemista sivusta?
Mitenkäs älykkään suunnittelijan teoria sitten selittää sen, että sokeille kaloille (ja joillekin muillekin eläimille) on suunniteltu silmät, joilla ei kuitenkaan näe? Luolakalathan eivät yleensä ole silmättömiä, vaan silmät ovat surkastuneet ja nahan peittämät. Samoin esimerkiksi pussimaamyyrän silmät ovat pelkät nahanpeittämät surkastuneet mykiöt.
Ja edelleen muuten hämmästyttää, miten tuo sokea ja vain maan alla liikkuva pussimaamyyrä pääsi kaivamaan tunnelinsa Nooan tulvan jälkeen Araratilta aina Astraliaan asti yli / ali vuorien, jokien, merien ja muiden esteiden.
Ei noilla sokeiksi syntyneillä kaloilla ole koskaan ollutkaan näköä.
Eivät ne siten ole sitä voineet menettääkään.