Anteeksi nyt vain...

Jehovan todistajien uskot muuttuvat aina kun heidän joukolleen tulee uusi johtaja.
Se on aika inhottavaa kun meille kristityille ja muille tullaan tyrkyttämään mikä on oikea uskonto ja mikä on todistettu.
Ja se on aika aiheeton juttu kun verta ei voi vastaanottaa kuin muulta Jehovan todistajalta.
Minun mielestä kristillysyys on vapain uskonto maailmassa, Tai ainakin tunnen sen tavat hyvin siis kristillisyyden.
Se onkin vain minun mielipiteeni.
7286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

JT:ien usko ei ole yksilöistä riippuvainen. Jokin asia tutkitaan ja hyväksytään, kun sen raamatullinen oikeellisuus on todettu. Mutta myöhemmät tosiasiat, joita aikaisemmin ei ole otettu huomioon, saattavat muuttaa käsitystä. Käsitys voi JT:illä muuttua, koska käsitykset eivät ole uskontunnustuksin muuttamattomiksi naulittuja kuten monilla muilla.

Ilmoittamalla paikallisen JT-seurakunnan vanhimmille puhelimitse, ettei JT:ien tarvitse käydä (hakusana: JT:t), pääsee kotikäynneistä vuodeksi pariksi eroon. Mielen muutos tarkistetaan parin vuoden kuluttua, koska ihmisten mieli voi tunnetusti muuttua.

Siteeraaja

Äänestä
  • Jos kerta jehovat haluavat että ihmiset avaavat silmänsä heidän uskonnolleen,miksi eivät päästä jokaista osallistumaan rientoihinsa???

    Äänestä

Meillä ei ole muuta johtajaa kuin Jeesus Kristus. Kenellekään ei tyrkytetä vaan tarjotaan tilaisuus alkaa tutkia Raamattua. Jos sunnuntaina tulee jumalanpalvelus tv:stä niin en koe että sitä tyrkytetään vaan voin halutessani laittaa tv:n kiinni.Mistähän moinen luulo että jt ottavat vastaan toisten jt verta? Kristillisyys josta sinä puhut on tosiaan vapaata -saa tehdä mitä lystää ja uskoa mihin ja millä lailla haluaa.

Äänestä

Totta.

Äänestä
  • Siis mikä tuossa oli totta? Ei osunut ainutkaan kohta oikein... Kerro "irene"!

    Äänestä

Kun olin yhdellä seurakunnan leirillä niin se leirinjohtaja kertoin kuinka eräs Jehovan todistaja oli laittanut lappusen veitsellä kiinni oveen, Kun sille ei oltu avattu ovea.
Niinhän kuten sanoin niin eihän ne Jehovan todistajat ota verta kun toiselta Jehovan todistajalta.
Ne kuolevat mielummin veren hukkaan kuin ottavat "epäuskoisten verta"
Siis epäuskoisilla he tarkoittavat niitä jotka eivät ole Jehovan todistajia kuten hyvin tiedättekin.

Äänestä
  • Jehovan todistajat eivät ota verta toisiltaan, sillä heiltä on kielletty myös verenluovutus. "Maailmallisten" verta he voivat ottaa esim. lääkkeissä tai rokotteissa pieninä määrinä pilkottuna. Mutta noiden pienien määrien saamiseksi täytyykin sitten siilata litrakaupalla verta. Logiikka? Veriasiassa Jehovan todistajilla ei ole koskaan ollut minkäänlaista logiikkaa.

    Veretöntä hoitoa on jonkin verran. Mutta äkkitilanteissa tai esim. synnytyskomplikaatioissa he eivät ota verta ja kuolevat siksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lapezu kirjoitti:

Jehovan todistajien uskot muuttuvat aina kun heidän joukolleen tulee uusi johtaja.
Se on aika inhottavaa kun meille kristityille ja muille tullaan tyrkyttämään mikä on oikea uskonto ja mikä on todistettu.
Ja se on aika aiheeton juttu kun verta ei voi vastaanottaa kuin muulta Jehovan todistajalta.
Minun mielestä kristillysyys on vapain uskonto maailmassa, Tai ainakin tunnen sen tavat hyvin siis kristillisyyden.
Se onkin vain minun mielipiteeni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu