onko syntikäsite uskovaisille lupa vihata? Onko viha se, mikä pitää uskiksen liikkeessä? Tämmöisen löysin luterilaispalstalta ja kummastuttaa todella.
Aivan kuin tämä heppu olisi täysin hukassa, jos ei ole ketään ketä voisi syntiseksi sanoa.
"Onko mikään enää syntiä?
Kirjoittanut: Seurakuntalainen S 3.9.2008 klo 10.23
Homoseksuaalisuus on himo, kuten lesbouskin. Jossain elämänvaiheessa himo on tullut niin voimakkaaksi, että kiintyy samaan sukupuoleen.
Siitä kaiketi on kysymys ja se luokitellaan raamatun mukaan vakavaksi synniksi, ellei siitä luovu. Siksi se on saarnattava synniksi. Mutta mitä tekevät papit? He jopa siunauttavat itsensä syntiin, kuten parisuhteensa rekisteröineet papit.
Nyt he ovat kuulemani mukaan hyvin masentuneita, etteivät uskalla tulla ihmisten ilmoille.
Jotain outoahan siinä on kun eivät uskalla rehellisesti tulla esiin, vaikka heidän pitäisi olla ihmisten palvelijoita."
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000100&posting=22000000037636284
Aivan kuin tämä heppu olisi täysin hukassa, jos ei ole ketään ketä voisi syntiseksi sanoa.
"Onko mikään enää syntiä?
Kirjoittanut: Seurakuntalainen S 3.9.2008 klo 10.23
Homoseksuaalisuus on himo, kuten lesbouskin. Jossain elämänvaiheessa himo on tullut niin voimakkaaksi, että kiintyy samaan sukupuoleen.
Siitä kaiketi on kysymys ja se luokitellaan raamatun mukaan vakavaksi synniksi, ellei siitä luovu. Siksi se on saarnattava synniksi. Mutta mitä tekevät papit? He jopa siunauttavat itsensä syntiin, kuten parisuhteensa rekisteröineet papit.
Nyt he ovat kuulemani mukaan hyvin masentuneita, etteivät uskalla tulla ihmisten ilmoille.
Jotain outoahan siinä on kun eivät uskalla rehellisesti tulla esiin, vaikka heidän pitäisi olla ihmisten palvelijoita."
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000100&posting=22000000037636284
Vastaukset 20
Vanhimmat
muutenkin.
Kerran jollakin uskispalstalla kysyin, että mitä he tekevät siellä jumalanpalveluksessa? Palvelevatko he jumalaa?
Sain vihaisia vastauksia että sinne mennään että jumala saa palvella heitä.
voihan pelsepuupi sentään...:D
Hyvin ovat uskikset itse itsensä korottaneet, kun itse jumala ja hänen pappinsa palvelevat näitä punaniskoja.
Ei voi kuin nauraa :D:D:D
Sitä on uskovaisen pakko mennä kirkkoon. Siellä palkattu pappi avaa yhteyden yläilmoihin.
Urut toimivat varmasti soittoäänenä ja kirkonkellot kertoo jumalalle, että viestiä pukkaa.
Jumala jakaantuu näihin miljooniin kirkkoihin sunnuntaina saman aikaisesti.
Sitten rukoillaan ankarasti, palkattu pappi haukkuu seurakuntalaiset ja kaikki on taas mukavasti.
Palvelemisesta on voimassa normaalit palvelumaksut: palkasta maksat osan, mutta sitten jos rukoilet jotain extraa, siitä menee eri maksu alv.
... tässä kirkkokännykässä voisivat olla seuraavat vaihtoehdot:
- mummomallisia alushousuja liehumassa tuulessa pyykkinarulla
- taivaan linnut tai kukat kedolla
- lasten enkelikulkue, joka toisella tukka tulessa
- rakkauden aallot syleilemässä heterojen hiekkarantaa jne. Keksikää lisää!
Värinähälytys olisikin sitten jo Richterin asteikolla aika korkealla, ja taivaanvahvuudet järkkyisivät joka kerta, kun kännykkä soi tai viestiä pukkaa.
Arkkienkeli Gabriel kun tekstaa serafi Mikaelille illan sulkapallomatsin ajasta, niin siinä kustokset kostuisivat monella. Huh!
"Nysse maailmanloppu vissiin rupee taas tuleen", toteaisi hämäläismummo kirkonpenkissä.
Hehheeeehhhheeee... toi oli todella hauskaa, oli mennä kahvit näytölle. hehhhheeee.. tohon ei voi lisätä mitään hehhheeeee... Toi mummo juttu oli huippu. ;-D
On turha puhua ateistin kanssa MISTÄÄN synnistä, koska ateisti ei mielestään ole syntinen.
Ensin tulee ymmärtää synti-käsitteen merkitys, ennen kuin voi keskustella tasapuolisesti synnistä.
Yksikään ihminen ei voi ymmärtää mitä synti on, ellei ole uudestisyntynyt (tullut uskoon).
Jokainen uudestisyntynyt kristitty kyllä ymmärtää ateistin käsityksen synnistä, onhan hän ennen uskoontuloaan itsekin ollut syntinen.
Muuten, miksi raamatulliset termit kiinnostaa ateistia?
termeillä te lyötte ihmisiä.
Teidän harhojenne takia joutuvat ihmiset kärsimään.
Eikö yhtään kolkuta omaatuntoa tuollainen homojen ja naispappien solvaaminen, jota te tälläkin palstalla harrastatte?
Onko nyt pipo kireällä, vai kiristääkö sädekehä?
Kyllä meillä on syntisen tuhmat alusvaatteet.
Miksi tulet tänne palstalle? Kiinnostaako ruveta ateistiksi. Ristit roskiksen ja irstailemaan.
Tervetuloa mukaan.
-"Jokainen uudestisyntynyt kristitty kyllä ymmärtää ateistin käsityksen synnistä, onhan hän ennen uskoontuloaan itsekin ollut syntinen."-
Kyllä minun mielestäni ihminen on uudestisyntymisen jälkeenkin syntinen. Tosin armahdettu.
Ei harmita. Jos homoilla ja naispapeilla (ei mitään vastaan) on oikeus tulkita raamattua mielensä mukaisesti, niin se oikeus tulee olla muillakin.
Millä perusteella raamatun tulkinnat täytyy tehdä homojen, naispappien näkökulmasta?
Tai millä perusteella ateisti ottaa oikeuden tulkita raamattua, vieläpä täysin kaikesta ulkopuolisena?
Naispappeus ja homoliittojen siunaukset eivät ole tasa-arvo kysymyksiä, ainakaan raamattua tuntevien tulkinnan mukaan.
Tasa-arvo kysymyksen siitä tekevät läähinnä ateistit ja homot, joita ei luulisi tipan vertaa kiinnostavan mitä raamatussa lukee.
Kiitos, tätä kyllä tarkoitin. Jäi vain kiireessä tarkentamatta.
Te tuomitsette kaikki homot riippumatta siitä, ovatko he uskovia vai ei.
Te vaikutatte (ikävä kyllä) tässä yhteiskunnassa ja tuollaisten solvausten heitto on todella iljettävää. Miten se sinulta on pois, joku homopari elää yhdessä? Puututko sinä samalla tehokkuudella heterojen yksityiselämään?
Pidä sinä sitten ne mölinät mahassasi, jos ei kerran ateisteille kuulu raamatun paskapuheet. Mitäs tänne tulet ihmisiä arvostelemaan. Hus hus takaisin hihhulipalstalle.
luonteestasi ja moraalistasi jotain?
Laitan vielä tarkennukseksi (mielestäni) terveen näkemyksen asiasta.(Jos se ehkä jotakuta kiinnostaa?)
Pasi Turuselta:
http://www.uskonpuolesta.fi/sanastapoimittua/syntisistasuurin.htm
tulkita raamattua? Eikö se olekaan herran selkeää sanaa, jota tulee noudattaa? Miten surkea maan matonen voi muuntaa maailmankaikkeuden täydellisimmän olennon sanaa mielensä mukaan? Onko se sana kenties puutteellinen? Vai oletteko mielestänne täydellisempiä kuin jumalanne ja siksi te voitte muuttaa tekstin paremmaksi? Vai onko jumalanne antanut teille luvan käsittää ehdottoman sanansa miten haluatte? Onko se itse kertonut, mitkä kohdat saatte tulkita ja mitkä ovat niinkuin ne ovat? Ensi sunnuntaina kivet kouraan jumalanpalvelukseen ja noudatatte herranne sanaa pyhänä työtä tekevistä. Vai painaako Suomen lainsäädäntö enemmän kuin herranne sana? Sehän kertookin paljon uskostanne? Raamatussa on kumminkin selkeä käsky, mitä te ette noudata. Toisin niinkuin homojen kohdalla. Missään ei sanota selkeästi, että homoja pitäisi kohdella niinkuin te kohtelette. Eikä missään myöskään käsketä kivittämään homoja, toisin niinkuin pyhänä työtä tekeviä. Kumpikohan on jumalanne mielestä siis pahempi asia? Ja kumpaan te takerrutte? Eikä mitään lässytyksiä sapattikäskyn kuulumisesta vanhaan testamenttiin, koska te jauhatte muutenkin kymmenestä käskystä ja luomistarinasta ynnä muusta vanhaan liittoon kuuluvasta, vaikka homman nimi on nykyään uusi liitto. Ja uusi liittokin on vaan päivitys, eli herran sana ei ollutkaan kelvollinen ja siksi tämä piti muuttaa sopivammaksi. Eli mitä virkaa on raamatulla, jos sitä pystyy muuttelemaan ja tulkitsemaan mielensä mukaan? Sama kuin rupeaisi tulkitsemaan Suomen lakikirjaa itselleen sopivalla tavalla. Eli tuollaisella opuksella ei tee mitään. Ehkä perseensä pyyhkii sivuihin, jos ei välitä liata pyllyään moisella.
Sulla taitaa olla kyselyikä
Vastaa, ole hyvä.
tosiaan tuntuu oikein himoitsevan sitä, että saa vihata "synnintekijöitä".
"Homoseksuaalisuus on himo, kuten lesbouskin. Jossain elämänvaiheessa himo on tullut niin voimakkaaksi, että kiintyy samaan sukupuoleen."
- Eihän tuossa ole järjenhäivää. Missä vaiheessa se himo sitten tulee niin suureksi, että kiintyy vastakkaiseen sukupuoleen?
Ja sitten hän haluaa homseksuaalit julkisuuteen! Tuota en tajua millään. Jokaisella on oikeus yksityisyyteen, eikä joutua hihhulien kivittämiksi. Noilla uskiksilla viiraa päässä tosi pahasti.
Noin se menee.
Kai se on jotain seksuaalista kiihoketta uskisarjen harmauteen, kun saa kuvitella kaikkea mahdollista kärsimystä, mikä homoseksuaaleja kohtaa, jos nämä "herran valitut" pääsevät toteuttamaan fantasioitaan.
Jos se oman siipan kanssa lakanoissa pyöriskely on alkanut tuntua vastenmieliseltä, niin ehkä noista kuvitelmista sitten saa uutta potkua omaan seksielämäänsä.
uskovaisen arvomaailmasta, kun et siitä mitään ymmärrä!!!!!
arvomaailma on tullut vallan hyvin esille.
Teidän mielestänne homot eivät saisi elää parisuhteessa. Jos olen väärässä, niin korjaa toki. Mutta näin te itse sanotte.