Rahaliittoon liittyminen vastoin kansan tahtoa eristää Suomea muusta pohjolasta, joka sentään on meille ainoa luonteva viiteryhmä.
Mutta ilmeisesti alemmuudentuntoinen poliittinen eliittimme kokee olonsa kotoisammaksi EMU-Euroopassa, jota hallitsee ahdasmielinen paavinkirkko. Kaikkein ihanteellisin olisi tilanne, jossa koko pohjola olisi Unionin ulkopuolella. Sielläpä saisivat Vatikaaniin kumartavat felippet ja giovannit lahjoa toisiaan miten lystää ja laatia millaisia direktiivejä tahansa.
Mutta mutta, tää on nyt tätä, eikä voi mitään. Eiköhän tuo paska tuosta aika pian hajoa, kunhan on ensin aikansa pöhöttynyt.
Mutta ilmeisesti alemmuudentuntoinen poliittinen eliittimme kokee olonsa kotoisammaksi EMU-Euroopassa, jota hallitsee ahdasmielinen paavinkirkko. Kaikkein ihanteellisin olisi tilanne, jossa koko pohjola olisi Unionin ulkopuolella. Sielläpä saisivat Vatikaaniin kumartavat felippet ja giovannit lahjoa toisiaan miten lystää ja laatia millaisia direktiivejä tahansa.
Mutta mutta, tää on nyt tätä, eikä voi mitään. Eiköhän tuo paska tuosta aika pian hajoa, kunhan on ensin aikansa pöhöttynyt.
Vastaukset 14
Vanhimmat
määräät nykyään kansan thdon?
> Rahaliittoon liittyminen vastoin kansan tahtoa
>eristää Suomea muusta
Valitan, anomuksesi Suomen diktaattoriksi on hylätty.
Ei Suomi eristäydy, vaan Ruotsi ja Norja.
ps Tuo paavinkirkko on todella paljastava kommentti.
Nimimerk. fin kirjoitti aivan täyttä asiaa. Juuri näin se on. Suomen olisi ehdottomasti pitänyt pysyä pois EU:n jäsenyydestä.
Se ei ole tuonut kuin turhaa byrokratiaa ja kirousta maallemme. Sitäpä nämä tietämättömät poliittiset broilerit ovat tahtoneet kansan tahdosta välittämättä. Manipuloidaan äänestäjät äänestämään täysin umpimähkään. Ja nää hölmölästä kotoisin olevat kansalaiset äänestävät aivan kuin pässiä vedetään narusta laitumelle.
se paljasti?
"vain häviäjät selittävät".
Darwinia todetakseni, "jos ei sopeudu, on tuomittu katoamaan".
Kerro toki lisää miten paavin kirkko hallitsee!
Kyllä sinä tiedät miten voimakas vaikutus katolisella kirkolla on katolisissa maissa.
eikö suomessa ole kirkolla ja eri sortin lahkoilla mitään valtaa ? samaa asiaa ne kaikki paasaa, ei ole mitään järkeä ruveta tässä nyt yhtä vatikaania mollaamaan. Ongelman ydin on siinä että kun vailla omaa tahtoa olevat finskut menivät rahaliittoon ja esikuvamaa ruotsi en myöhemmin mennytkään, se aiheuttaa nyt kamalaa angstia. Paavia pelätään että se tulee ja syö . Voi mitä pimeyttä
Tämä oli ehdottomasti paras näkemäni EU:n ja EMU:n vastustajan mielipide. EMU-Eurooppaa hallitsee ahdasmielinen paavinkirkko! Aivan ylipääsemätöntä argumentointia. Mitäpä tässä enää voi sanoa. Paavihan tämän kaiken takana onkin!
Jatka samaan malliin - teillä EU:n vastustajilla menee hyvin.
Juhani
Kyllä sinun luulisi tietävän mikä vaikutus katolisella kirkolla on katolisissa Etelä-Euroopan maissa.
Kirjoituksen varsinainen substanssi oli kyllä ihan toisaalla.
... juutalaisten globaali salaliitto? Entäpä vapaamuurarit? Kennedyn murhasalaliitto? Ota hei finni pillerit aamuisin, tai purista märkä itsestäsi!
Onko Suomi ja Ruotsi erossa pohjolasta kun ne eivät kuulu NATO:on? Vai toisinpäin? Onko Norja eristäytynyt kun se ei kuulu EU:hun toisin kuin Ruotsi, Tanska ja Suomi.
Mikä nyt siis on tavoite mielestäsi? Irti EU:sta ja liittoon pohjoismaiden kanssa? Vai pitäisikö liittyä takaisin Venäjään?
voi saivarrella.
Miten voi saivarrella??
Kyllä noilla NATO-jäsenyyksillä ynnä muilla voi saivarrella, mutta vilkaiskaapa EMU-Euroopan karttaa niin ehkä se siitä valkenee.
... on auki Pohjolaan ja pysyy. Et sinä ja salaliittosi sille finni mitään voi!