Mitä lakia rikon, jos otan tuulilasinpyyhkimen alle pujotetun pysäköintivirhemaksukehoituksen taskuuni?
En omista tai hallinnoi tai muutoinkaan liity millään tavalla ko. autoon josta lapun poistan.
Minulla on nimittäin tapana napata "pikavoittoja" taskuuni aika usein. Sakotettu (termi sallittaneen) autoilija (sen haltija/omistaja) joutuu nimittäin maksamaan korotetun (20 euroa) maksun, koska ei tietenkään voi virhemaksua ajoissa maksaa, jos lappu on poissa.
Nappaan lappuja mukaani vain öky-autoista, en koskaan köyhemmännäköisistä kaaroista, koska ne voivat olla jonkun opiskelijan, työttömän tai muuten jo (raha)vaikeuksissa olevan autoja.
Rikonko mitään asetusta tai lakia jos vien luvatta tuulilasista tuon lapun? En koske autoon millään tavoin, en edes niihin pyyhkimiin.
Mitä lakia rikon?
9
674
Vastaukset
voiko joku hemmo olla oikeasti noin sekaisin ja kuitenkin pistää kerjaimia peräkkäin niin että niistä selvää......ellei tämä sitten ole provo
- yhtä lakia
Ainakin syyllistyt varkauteen. Tai paremminkin näpistykseen, koska tavaran arvo on vähäinen.
- varkauteen
Kuka sen pysäköintivirhemaksulapun omistaa?
Sehän ei ole kirje, koska se on osoitettu autolle rekisterinumeron perusteella. Ei auto voi omistaa mitään???
Minusta se lappu on roska ikkunassa, jonka kuka tahansa voi sanktioitta poimia.
- Vahingonteko
Vahingonteko
Joka oikeudettomasti hävittää tai vahingoittaa toisen omaisuutta, on tuomittava vahingonteosta sakkoon tai vankeuteen enintään yhdeksi vuodeksi.
Vahingonteosta tuomitaan myös se, joka toista vahingoittaakseen oikeudettomasti hävittää, turmelee, kätkee tai salaa tietovälineelle tallennetun tiedon tai muun tallennuksen.
Edellä 2 momentissa tarkoitetun vahingonteon yritys on rangaistava. (11.5.2007/540)- Jaa että silleen
Milenkintonen heitto lakitekstiin. Ei taida kyllä millään tavalla sopia "lappuvarkaan" tapaukseen. Nooh, täällä yleensäkin vedotaan enimmäkseen vääriin lainkohtiin, joten menköön toikin.
Kyllä laki tuntee ihan oikeankin kohdan tommosen tapauksen käsittelyyn. Koitas ettiä... - omistaja lapulle?
Jaa että silleen kirjoitti:
Milenkintonen heitto lakitekstiin. Ei taida kyllä millään tavalla sopia "lappuvarkaan" tapaukseen. Nooh, täällä yleensäkin vedotaan enimmäkseen vääriin lainkohtiin, joten menköön toikin.
Kyllä laki tuntee ihan oikeankin kohdan tommosen tapauksen käsittelyyn. Koitas ettiä...Kuka sen lapun omistaa?
Auton haltija, auton omistaja, pysäköintivalvontaviranomainen?
Auto sitä lappua ei omista, eikä se ole autoon kuuluva osa tms. - ...
omistaja lapulle? kirjoitti:
Kuka sen lapun omistaa?
Auton haltija, auton omistaja, pysäköintivalvontaviranomainen?
Auto sitä lappua ei omista, eikä se ole autoon kuuluva osa tms.En osaa sanoa muuta kuin sen, että JOKU sen lapun omistaa, mutta se joku et ole sinä.
- ei oo tiedon väärtti
... kirjoitti:
En osaa sanoa muuta kuin sen, että JOKU sen lapun omistaa, mutta se joku et ole sinä.
Minäpä väitän, että laki ei tunne tällaista vaihtoehtoa. Eli lapun napannutta ei voida tuomita mistään, koska lapulla ei ole tosiasiallista omistajaa, se ei ole kirje kirjesalaisuuden piirissä, sitä ei koske mikään toimitussopimus tms.
- luulo ei TOD tiedon väärti
ei oo tiedon väärtti kirjoitti:
Minäpä väitän, että laki ei tunne tällaista vaihtoehtoa. Eli lapun napannutta ei voida tuomita mistään, koska lapulla ei ole tosiasiallista omistajaa, se ei ole kirje kirjesalaisuuden piirissä, sitä ei koske mikään toimitussopimus tms.
Lapun anastamisesta tuomitaan tietenkin tuon kakkosmomentin mukaan. Eli virhemaksu on tietenkin tietovälineelle tallennettua tietoa tai "muu tallennus", jonka oikeudeton hävittäminen/kätkeminen vahingontekotarkoituksessa täyttää vahingonteon tunnusmerkistön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271306
- 99987
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89934Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede25907Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat297789- 95758
- 109656
- 34648
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.50591Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet140589