omena+ punaiset viinimarjat??

moi..miten on..oon tekemässä kotiviiniiä..johon laitan normaalin valkkariannokset(libbis)..ja sit aattelin vielä lisätä omenaa sekä punaisii viinimarjoja..mikähän on sokerin määrä 5kg/25litraa?? ne voi laittaa kait ihan sellaisenaan kaikki samaan pusiin?? kiitoskset asiallisesta vastauksista!!
21116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Teen oman viinini - alkupanos 25 ltr - pelkästään puristetusta omenamehusta, johon laitan mukaan mausteeksi vähän pihlajanmarjoja. Perusaineet otan jostain viinipakkauksesta, mutta heitän pakkauksen muut herkut mäelle, korkeintaan saatan joskus käyttää yleensä mukana olevaa seljajauhoa kourallisen.

Punaiset viinimarjat tekevät viinistä mehua.

Sokeria käytän tuohon panokseen korkeintaan 4 kg, joskus jopa vain kolmekin riippuen omenamehun sokeripitoisuudesta - maistelemalla selviää. Mehu lähtee kyllä käymään pienemmälläkin määrällä ja sokeria voi pullotusvaiheessa lisätä, jos tuntuu aivan liian kuivalta tavaralta, mutta pois sitä ei millään enää saa.

Liika sokeri viinissä tekee siitä ällöä ja mehumaista eikä siinä maistu mikään aromi.

Kaikki kuiva-aineet voi laittaa samaan pussiin ja sulkea sinne. Käymisen loputtua voi pussia painella kevyesti, jotta saa kaikki maut irrotettua liemeen ennen kirkastusvaiheita.

Kirkastusvaiheet lappoamisineen vievät viinistä pois ainetta sen verran, että pullotettavaa jää yleensä jäljelle noin 18-20 litraa.

Äänestä
  • Selvennys edelliseen: teen sen viinin tuoremehulingolla puristamastani omenamehusta ja vedestä - en siis pelkästä omenamehusta. Perusannoksen 25 litraan tulee noin 10 litraa mehua ja 15 litraa vettä. Mehun määrä riippuu siitä millainen satokausi puillani sattuu kulloinkin olemaan eli siis omenien sokeripitoisuudesta ja mausta.

    Mitä happamammat omenat, sitä parempi viini.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


teetee.. kirjoitti:

moi..miten on..oon tekemässä kotiviiniiä..johon laitan normaalin valkkariannokset(libbis)..ja sit aattelin vielä lisätä omenaa sekä punaisii viinimarjoja..mikähän on sokerin määrä 5kg/25litraa?? ne voi laittaa kait ihan sellaisenaan kaikki samaan pusiin?? kiitoskset asiallisesta vastauksista!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu