Suomettumisen historian valossa, teoria uus-suomettumisesta saa lisävaloa kun Tuomioja symppaa Venäjää Georgian kriisissä.
Toki suomalainen media antaa yksipuolisen kuvan, mutta silti länsivastaisuus on liian ilmeistä.
Toki suomalainen media antaa yksipuolisen kuvan, mutta silti länsivastaisuus on liian ilmeistä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kannattaa muistaa isoäidin tempaukset.........
Tuusulan kartanossa. Tuomioja itse oli Zvidovo vuotaja, ja myöhemmin Rusi vuotaja. On siinä suku.
taakse kuuluu.
Vuonna 2001: ulkoministeri Tuomioja saa Israelin ulkoministeri Shimon Peresin raivoihinsa vertaamalla (Suomen Kuvalehti 34/24.8.) Israelin palestiinalaisten kohtelua juutalaisten
1930-luvulla osakseen saamaan kohteluun.
En ole ikinä sympatisoinut venäjää enkä neuvostoliittoa. Mutta minusta tuntuu että tällä Stalinin syntymämaalla on ollut myös paljon tekemistä tän kriisin puhkeamisen aseelliseksi konfliktiksi saakka.
Olikse toteen näyttetty että georgia vastasi muutamaan kiväärin laukaukseen tykeillä, raketinheittimillä pommareilla ym.
Suomalaiset tiedotusvälineet eivät ole antaneet oikeaa tietoa asioista. Suomalaisessa mediassa on vääristelty tapahtumia.
Lue vaikkapa länsieurooppalaisia lehtiä.
Ranskalaisia, brittiläisiä, saksalaisia.
SDP oli alunperin Neuvostoliiton vihollislistoilla. Kuten Tannerkin totesi naapureille olevansa enemmänkin menshevikki kuin bolshevikki, mitä ei sitten uonhdettukaan. Tanner toimi myös koko sotien ajan Neuvostoliittoa ja kommunisteja vastaan. Seurauksena oli sotasyyllisyyssyyte sodan jälkeisessä näytösoikeudenkäynnissä. Tuomioja edustaa sitä sukupolvea, joiden idea politiikasta on aina ollut isompien nuoleminen (Lipponen samoin, ensin Bryssel ja EU ja nyt Venäjän kaasuteollisuus), aivan kuten ikätoverinsa kokoomuksessa (EU, Nato, USA). SDP oli alunperin suomalaisten puolue, joka ajoi suomalaisten etuja. Kommunistit olivat demareitten päävihollisia vielä 1960-luvulla, mutta Sorsan ja kumppaneiden aikakaudella tilanne muuttui, ikävä kyllä. Demareista tuli samanlainen matopuolue kuin keskustasta ja muista Neukkujen apureista. Valitettavasti. Nythän kaikki ovat Brysselin juoksupoikia, eikä suomalaisten etuja aja yksikään suurpuolue.