Vieraita

Tänään sain etelästä vieraita, jotka halusivat Simpsiön "huipulle". Vein tietenkin ja taas sain kuunnella samaa valitusta siitä, että kuinka näin hieno ja täällä lakeudella erikoinen paikka on päästetty niin huonoon kuntoon.
9710
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

kuntoon sehän on ihan normi kunnos

Äänestä
  • lumi..

    Äänestä

  • On ilmeisesti kysymys lapualaisista normeista, joita eteläsuomalaiset eivät ymmärrä.

    :D :D :D

    Äänestä

  • puuttuu kirjoitti:

    lumi..

    huonoon kuntoo ei ole päästetty vaan saatettu. Sinne on rakennettu hissit, ravintolat, mökkikylät ja muut vermeet. Jos se olis niinku hyvässä kunnossa niin sinne ei ois koskaan tehty mitään!

    Äänestä

  • heh! kirjoitti:

    On ilmeisesti kysymys lapualaisista normeista, joita eteläsuomalaiset eivät ymmärrä.

    :D :D :D

    se on kyllä kamalaa kun aina moititahan josei itte niin viarahat.Tätä ny lukoo muukkin kun lapualaaset.Kehuttaas komia Lapuaa vaihteeksi , kaikki ulukokuntaaset uskoo jota täälon sotatila tai ollahan hukkumas paskahan, eihän se ny niin oo.Komiaa ja kivaahan meillon aina.

    Äänestä

Että laskettelurinne & kahvio rakennettiin aikoinaan vaan peittämään Simpsiön vanha kaatopaikka jossa kummittelee ties mitä ympäristö pommeja :)

Mikähän on loppulasku kun joskus ympäristönormien tiukentuessa sekin joudutaan vielä kaivamaan auki. Ainoo joo sehän on peräti pohjavesi aluetta. On sitä siis ennenkin osattu huonoja päätöksiä "peitellä", kirjaimellisesti.

Äänestä
  • Vanha kaatopaikka pohjavesiin valuvine ympäristömyrkkyineen sijaitsee kyllä Karhunmäentien pohjoispuolella.

    Äänestä

Vierailijani kertoo matkastaan blogissaan. Tässä lainaus eilisestä Lapuan visiitistä:

"Tarkoitus oli nyt suunnata Seinäjoelta kohti rannikkoa, mutta päätin kuitenkin käydä katsastamassa Lapuan, koska omassa päässäni Pohjanmaa tuo mieleen nimenomaan Lapuan . . . Lapualle saavuttuani ajattelin käydä ABC:llä syömässä lounasta, mutta päätin kuitenkin ajaa kaupungin keskustan läpi ensiksi ja katsoa vastaako Lapua kuvitelmiani. Eipä vastannut. Melko sekasotkuisen oloinen kaupunki rakennustyyliltään ja kaipaamani pohjalaistalot loistivat poissaolollaan. Nuorisotalossa oli sentään jotakin hohtoa . . . Hieman pettyneenä Lapuaan, ABC:llä syödyn hernekeittolounaan jälkeen kiersimme Lapuan lakeudet, jotka erosivat Ilmajoen lakeuksista ainakin latojen määrässä - Lapualla niitä oli enemmän. Upeita maisemia nämäkin ja kierroksen varrella pettymykseni Lapuasta muuttui tyytyväisyyden tunteeksi. Täällä oli sittenkin Pohjalaistaloja ja perinteistä talonpoikaiselämää. Hämmästyttävintä kierroksessa oli käynti Simpsiön vuoren laella. Vaikka se oli aika sotkuisessa kunnossa sieltä näki kaksi eri maailmaa. Pohjoisessa olivat Pohjanmaalle sopivat suuret lakeudet, mutta lounaan suunnassa oli silmänkantamattomiin pelkää metsää!!! Käsittämätöntä!"

Äänestä
  • ja ymmärrykseen kannattaisi yleensäkin suhtautua vakavammin kuin täkäläiset kehittäjät ylimielisyydessään tekevät. Vierailijoitten mielipiteet tulevat paljon puhtaammalta pöydältä kuin täällä sokeutuneitten ja omia asemiaan puolustavien suusta tai päästä.

    Ilkassa tänään valtiopäiväneuvos Markus Aaltonen kirjoittaa sellaisia, mitä ei ole Seinäjoella pahenmmin kuultu. Ja Lapualla nyt ei virallisesti varsinkaan - paitsi tällä sivulla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eteläsuomesta. kirjoitti:

Tänään sain etelästä vieraita, jotka halusivat Simpsiön "huipulle". Vein tietenkin ja taas sain kuunnella samaa valitusta siitä, että kuinka näin hieno ja täällä lakeudella erikoinen paikka on päästetty niin huonoon kuntoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu