Olen seurannut nyt jonkin aikaa tätä keskustelua ja ihmettelen miksi palstan valvoja Mover osallistuu koko ajan keskusteluun? Eikö hänen pitäisi vain valvoa, ettei esim. rasismiin yllyttäviä kirjoituksia täällä julkaistaisi. Nyt hän ei mielestäni ole puolueeton, koska hän toimii jatkuvasti vastaväittäjänä kaikkia esim. maahanmuuttoon kriittisesti suhtautuvia kirjoittajia vastaan. Tosi outoa...
Tämä on
ihmeteltävää
5294
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
täällä kauan keiku! Se on kai varma.
jos se minusta riippuu...
Sheriffi on yksi kirjoittajista, jonka kyvyistä ymmärtää sääntöjä tasasapuolisen moderoinnin toteuttamiseksi on ylläpito vakuuttunut siinä määrin, että on hänet tehtävään valinnut.
Tuo "tasapuolisuuden" puutteen kritiikki, jonka minulle annat, voidaan siis kuvitella pitkälle heijastuvan myös Eniron käsitykseen hyväksyttävästä ja tuomittavasta - ja edelleen Suomen lakiin, jota Eniro joutuu suuren verkkoyhteisön ylläpitäjänä mahdollisimman tarkasti noudattamaan.
Olen itsekin miettinyt tuota sinänsä selkeää kaksoisrooliani. Poistaminen ei mielestäni ole kivaa. Kivampaa oli aikaisempi reagointini useisiin nyt poistettavaksi katsottuihin viesteihin - kun kirjoitin niihin vastineen.
Tuolloin - siis ennen sefu-aikaani - omista viesteistäni poistettiin varmaan puolet! Ja kuvittelen sen siis enimmältään johtuneen enimmäkseen noista poistetuiksi sittemmin tulleista aloituksista ja kommenteista, joihin vastasin.
Myös yksi oma aloitukseni aikanaan poistettiin - joka käsitteli yhden täällä kirjoittavan rekkaamattoman nimimerkin "kuviteltua elämää".
Nyt siis "joudun" poistamaan ne viestit, joihin aikaisemmin "sain" kuitattua joskus mielestäni ihan kohtuullisia kommentteja.
Jos olenkin puolueellinen, en ole saanut siitä vielä ensimmäistäkään konkreettista osoitusta sähköpostiini - jota kautta tarkistaa linjaani. Muutama avaus asiaa koskien on tullut ja niihin olen vastannut parhaan kykyni mukaan.
Usein "palautealoituksiinkaan" ei ole liitetty kopiota alkuperäisestä viestistä, jolloin evääni poiston perusteluun ovat vähäiset.
Joten edelleen - jos haluat palautetta kirjoituksesi poistosta - ota viestisi talteen sen postaamisen yhteydessä.
On totta, että oma roolini palstalla keskustelijana on ollut kommenttimäärän mukaan arvioituna keskeinen. Kaikki eivät ehkä muista, että se oli sitä jo ennen sefu-aikaani?
Olen siis yksi keskustelijoista - eikä puheenvuorojen rajoittaminen niiden määrän mukaan - kenenkään suhteen - ole mielestäni vapaan maan verkkokeskustelupalstan tarkoituksen mukaista, vaan edelleenkin - ainoastaan normatiivisen hyväksyttävyyden.
Ehkä ilouutisena sinulle voin kertoa, että lähitulevaisuudessa henkilökohtaiset mahdollisuuteni sekä moderoida että kirjoittaa vähenevät. En ole kuitenkaan ollenkaan varma, pystytkö sanomaan, milloin se tapahtuu.
Jonka vastauksiin voi luottaa,hän on vain palstan valvoja.
vastauksiin?