Keskiyön raastavasta pimeydestä minä tulen, Lahden Heguli, liekkinä loimuava kebab suussa, sillä te onnettomat olette linnoittautuneet lokeroihinne jotka koostuvat vain teistä itsestänne tai muutamasta muusta, ja te pelkäätte pimeää kun sähkö pettää, te pelkäätte ukkosmyrskyä, kun salamat kissojanne ja kodittomia ihmisiä viiltelevät, te vapisette vartiotornilaisen ovelle kolkuttaessa, varmaan lihakirves kädessä silläkin hörhelöllä, te pelkäätte kaikkea. Te pyyhitte joka aamu ja ilta pelkonne märkään nenäliinaanne johon olette mutisseet avunhuutonne korkeuksiin, missä ketään ei ole teitä kuulemassa, vain avaruus teille vaikenee kaikilla kielillä. Olette täysin passivisia olentoja. Sanalla sanoen, te olette uskovaisia.
Lihakirves pääsi päällä
Heguli Lahdesta
2150
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jumala säätää ja ihmiset toimivat. Luuletko, ettei Jumalan käsi yllä sinuunkin? Hän vaikuttaa meissä tahtomisen ja tekemisen, niin sinussakin. :) Uskotpahan Jumalaan tai et.
...niin vanhoilta ajoilta periytynyt tällainen riippakivi, mitä myös uskonnoksi sanotaan, tuollaisista puheista pääsisi aika nopeasti hullujenhuoneelle.