Tuuli on kääntymässä

Talebanin suosio Afghanistanissa senkun vain kasvaa...

http://news.yahoo.com/s/ap/20080905/ap_on_re_as/angry_afghans

ja nyt jenkit sitten menivät laajentamaan sotaa vielä entisestään! Näemmä haluavat lopettaa sodan "isolla pamauksella" Tosin siinä menee myös omat joukot samalla. Nolo loppu "Maailman pelastus operaatiolle"

http://news.yahoo.com/s/afp/20080905/wl_sthasia_afp/pakistanafghanistanunrestmissile_080905161109
6356
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

nuo afgaanit kun uskovat amerikkalaisia. Tämän takia amerikkalaisilla on mielestäni moraalinen velvollisuus tappaa heidät...

Äänestä

Miksi tämä on täällä? Turha vinkua "no mutkun jenkit johtaa kaikkia nato maita" tai muuta roskaa. Jenkkien hommat on niitten omia hommia.

Sitä paitsi Suomi on jo tuollakin operaatiossa ilman, että edes kuulumme Natoon. Eli miten tilanne muuttuisi liittymisen myötä?

Äänestä

USA miehittää maan ja pommittaisi jatkuvasti Suomessa vastarintataistelijoita hehtaaripyssyllä ja kymmeniä viattomia suomalaisia kuolisi päivittäin niin olisitko tyytyväinen USA:n toimintaan?

Äänestä
  • ..jos ei natuti painaa lipasintan niin ei jenkkikään enää nauti. :)

    Äänestä

kärsinyt, kuin Talibanin hallitessa. Ihmettelen, millainen ihminen puolustaa Talibaneja!
WIKI:
Elämä Talibanien Afganistanissa

Afganistanista tuli ainoa maa, jossa oli käytössä puhtaasti islamilainen laki (šaria). Maalliset huvit, musiikki, televisio, radio, lähetystyö ja säänennustus oli kielletty. Murhaajat ja prostituoidut teloitettiin käyttämättömäksi jääneellä urheilustadionilla Kabulissa. Myös uskottomuudesta ja homoseksuaalisuudesta rankaistiin kuolemalla.

Taliban kielsi oopiumin viljelyn 2000 uskonnollisista syistä, ja tuotanto putosi 4000 tonnista vuonna 2000 (70% maailman tuotannosta) 82 tonniin 2001, josta suurin osa viljeltiin Pohjoisen liiton hallitsemilla alueilla.

Naisten asemaa Afganistanissa pidettiin erityisen huonona, naisten työssäkäynti kodin ulkopuolella (lukuun ottamatta terveydenhuoltoa) oli kielletty, ja monet perheet, joiden miehet olivat kuolleet sodassa, menettivät toimeentulonsa. Kasvojen paljastaminen ulkopuolisille tiesi ruoskintaa, ja talojen ikkunat oli peitettävä, jotta ulkopuoliset eivät nähneet sisään. Tosin ainakin osa julkisuuteen annetuista tiedoista oli vääriä, ruotsalaisen tutkimuksen mukaan 85% tytöistä kävi kaupungeissa koulua ja kouluissa oli myös naisopettajia. Naisille oli myös järjestetty terveydenhuolto ja työssä oli naislääkäreitä.

Maaliskuussa 2001 Taliban määräsi tuhottavaksi kaksi Buddha-patsasta Bamiyanissa. Kallioseinään kaiverretuista patsaista toinen oli 38 m pitkä ja 1800 vuoden ikäinen ja toinen 53 m pitkä ja 1500-vuotias. Teon tuomitsivat UNESCO:n lisäksi monet maat, myös Iran.

Kuitenkin vielä 17. toukokuuta 2001 Yhdysvaltain presidentti George W. Bushin hallinto myönsi Afganistanille 43 miljoonaa dollaria lisää apua palkkiona maan tilanteen paranemisesta. Toisen version mukaan kysymys tosin oli humanitaarisille järjestöille annetusta elintarvikeavusta, jonka Taliban-hallinto takavarikoi.

Äänestä

USA:n imperiumi on tuhottu tai ainakin katumassa!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 19 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Toinen Tuleminen kirjoitti:

Talebanin suosio Afghanistanissa senkun vain kasvaa...

http://news.yahoo.com/s/ap/20080905/ap_on_re_as/angry_afghans

ja nyt jenkit sitten menivät laajentamaan sotaa vielä entisestään! Näemmä haluavat lopettaa sodan "isolla pamauksella" Tosin siinä menee myös omat joukot samalla. Nolo loppu "Maailman pelastus operaatiolle"

http://news.yahoo.com/s/afp/20080905/wl_sthasia_afp/pakistanafghanistanunrestmissile_080905161109

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu