Korvaako kotivakuutus kun kissa tehnyt hienot kynnenjäljet telkkarin ruutuun... :O
Kissa naarmutti telkkarin
8
3720
Vastaukset
- ....
Ei ole annalta-arvaamaton ja äkkinäinen vahinko.
Vähän sama kun käsittääkseni jos koira kiipeää kirjahyllyyn ja pudottaa television tai muuta kallista niin korvataan, mutta jos kissa tekee saman niin ei korvata. - ei korvata
kotieläimen pureskelemalla, raapimalla tai muulla käytöksellään koti-irtaimistolle aiheutuvaa vahinkoa. Joissain vanhoissa kotivakuutuksissa ei välttämättä ole kyseistä rajoitusehtoa. Luepa oman kotivakuutuksesi ehdot.
Tiedustelin tätä Pohjolasta ja siellä sanoivat myös että kissan ja koiran tekemät muut vahingot korvataan paitsi pureskelemalla ja raapimalla tehdyt. Sehän nyt on tietysti aika ilmeistä että kissat ja koiran niitä kynsiä ja hampaita johonkin kokeilevat jossain vaiheessa.
- ...
Tiedät päästäessäsi eläimen sisälle että vahinkoja voi tulla. Ihan sama jos vaikka talutat metsästä karhun olohuoneeseen ja se pistää paikat remonttiin - mitäs päästit sen sisälle.
Aika outo raapimapuu teidän mirrillä, vai oliko telkassa menossa lintu tai hiiri ohjelma?
- _peto-
jos melkein sentin paksuista lasia pystyy "kissa" naarmuttamaan? en ole koskaan vastaavaa kuullutkaan, vai onko mirrisi timo tiikeri? :)
- ei ole
_peto- kirjoitti:
jos melkein sentin paksuista lasia pystyy "kissa" naarmuttamaan? en ole koskaan vastaavaa kuullutkaan, vai onko mirrisi timo tiikeri? :)
sentin lasia ulkopinnassa.
- on......
ei ole kirjoitti:
sentin lasia ulkopinnassa.
olen töissä suuressa kodinkoneliikkeessä ja useasti nähnyt kun joku asiakas on tuonut taulutöllön meille, mikä on ruudusta mennyt rikki. se on vielä niin kovaa tekoa, että joutuu vasaralla lyömään ja voimalla ennenkuin saat sen ruudun edes rikki. eikä se silloinkaan mene kuin samalla tavalla kuin auton tuulilasi, eli ei mee säpäleiks niinku normaali lasi. on vielä jotain erikoiskestävää materiaalia. että onpas siellä jollain ISO ja VOIMAKAS "kissa" HAHA
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi624332Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1551823Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141533Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !381297Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1681073- 58919
- 79915
Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.168843Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54821- 39791