Huonolla kannalla ovat asiat monella puolella maapalloa. Konkreettisena osoituksena tilanteesta ovat Afrikasta henkensä kaupalla surkeilla purtiloilla Eurooppaan pyrkivät ihmiset. Samoin mm. kiinalaisia löydetään tavan takaa jopa kuolleina ihmissalakuljettajien järjestämistä konteista ja muista liikennevälineitten kätköpaikoista.
Näin suomalaisperspektiivistä maailman menon tuumiskelu vie ajatukset yhteen ja ainoaan kysymykseen: Miksi noissa ihmisten kotimaissa oloja ei ole järjestetty sillä tavalla, että ihmisten ei tarvitsisi lainkaan lähteä Eurooppaan tai jonnekin muuanne henkensä kaupalla?
Esim. Afrikan kohdalla Euroopan vanhoilla siirtomaavaltioilla voisi kuvitella olevan suoranaisen moraalisen velvollisuuden kääriä hihat ja "hoitaa kuntoon" entisten siirtomaitten asiat! Osoittaisin vastuun asiassa nimen omaan noille siirtomaavaltioille, jotka aikanaan ovat omaksi hyödykseen rohmunneet entisistä siirtomaistaan luonnonrikkauksia kuta kuinkin ilmaiseksi. Nämä valtiot esittävät ja ylpeilevät olevansa vanhoja sivistysmaita.
Kun Afrikassa on lämmintä vuoden ympäriinsä, routa ei kääntele tienpohjia eikä rakennusten perustuksia, luonnonvaroja on edelleen runsaasti siirtomaa-aikaisesta rosvouksesta huolimatta. Elintarvikkeita voitaisiin helposti tuottaa riittävästi kaikelle kansalle. Miksi ihmeessä asioita ei saada siellä hyvään järjestykseen jopa helpommin kuin meillä täällä Suomessa?
Afrikan olojen kohennus
5
359
Vastaukset 5
- osaatko laskea kymmeneen?
erat rodut ovat sossuaanestajia. Ei ne tyohon tartu!
Jo vuosia sitten osuin ostamaan kirpikseltä erään suomalaisen naishenkilön muistelmat. Hän oli elänyt pitkät ajat Brasiliassa, aluksi suomalaissiirtokunnassa Penedossa ja päätyi aikanaan Brasilian presidentin rouvan palvelukseen. Penedon vuosinaan hän oli havainnut, että siellä nuorten suomalaispoikien keskuudesssa alkoi esiintymään ilmiötä, jolle hän antoi nimen: Lorvikatarri.
Työhön tarttumattomuus onnistuu niin meillä kuin muuallakin. Onhan meillä täällä Koti-Suomessakin sanonta: Tyhmä paljon töitä tekee, viisas pääsee vähemmällä. Henkilökohtaisesti minulla on edelleen vakaumus, jonka mukaan toimeliaisuus ja ahertaminen ei ole ihmisten ihonväriin liittyvä piirre. Samoin lorvailu on opittua käyttäytymistä ja osittain jopa "tapakasvatuksen" tulosta, jonka tuloksen aikaansaamisessa hipiän väriin katsomatta omilla vanhemmilla ja lähiyhteisöllä lienee suurin "ansio".
- Riks raks
Eurooppalaiset tunkeilivat Afrikkaan kysymättä. Kiinaankin he pakottivat tiensä Ooppiumsodan avulla. Siellä he sitten leveilivät ja tekivät tuhotöitä. Tekevät tänäänkin. Tästä syystä on oikeutettua että sikäläiset pakolaiset vapaasti saavat tulla tänne siirtolaisiksi: Ottaa maata, viljellä, pakottaa meikäläiset palkollisiksi ja kaivoksiin...
- olemassa, koska
valtioilla on rajat, jotta kaiken maailman roskasakki ei pääsis niihin. Jos rajan luvatta ylittää niin siitä on rangaistava ankarimman mukaan. Niin Kiina tulee tekemään.
- Ei tänne rakkaudesta tulla
olemassa, koska kirjoitti:
valtioilla on rajat, jotta kaiken maailman roskasakki ei pääsis niihin. Jos rajan luvatta ylittää niin siitä on rangaistava ankarimman mukaan. Niin Kiina tulee tekemään.
Valtiot ja niiden rajat kuuluvat länsimaiden diktatoorisen kansanoikeuden piiriin. Kolonialismin pelisäännöt he myös asettivat omaehtoisesti. Täällä on tilaa, he sanovat. Kun he sitten ulkopuolisina jakoivat maailman "valtioihin" oltiin jo hyvin kyseenalaisessa toiminnassa missä eurooppalainen kolonialismi voi kieltää samaan heimoon kuuluvat afrikalaiset liikkumaan keinotekoisen rajan yli, ja estää Irakin ja Syyrian arabit olemasta yhtä heimoa mikäli näin on. "Valtio" ei päde universaalisesti. Se on apuväline maailman tuhoamiselle. Sen sisällä linnoittautuvat ahneet riistäjät. Sanotaan että siirtolaisuus tässä historiallisessa vaiheessa ei voida estää. "Rooman valtakunnan" eli länsimaiden on tultava toimeen siirtolaisuuden kanssa, hyväksyttävä sharia-lait ( eräiden brittien ehdotus), jne. Ihmistulvaan emme mahda mitään. Emme ole yhtä kuin Jumalan laki. Emme voi pitää poissa ja samanaikaisesti lähteä sinne! Jääkäämme siis kotiin jos emme huoli tänne tänne ketään. Muutenkin paras vaihtoehto.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va581646Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3651162- 136938
Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu14764Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63622- 41598
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa90558- 45529
- 45498
- 47475
