kerron oman stoorini

sierra mies pohjoisen teiltä

Synnyin tänne kylmään pohjolaan vuonna 1973 talvella kylmimpään mahdolliseen aikaan se varmaankin vaikutti elämääni aika tavasta sillä kaikesta huolimatta olen aina jotensakin selvinnyt tilanteesta kuin tilanteesta.No itse asiaan,perus-koulun käytyäni ja ajokortin ajettuani menin valtion pakolliseen palvelukseen 11 kuukaudeksi kutsuttakoon sitä vapaaehtoiseksi pakoksi tai vain armeijaksi miten vain,armeijasta päästyäni meinas elämä mennä aikatavalla perseelleen alkoholi tuo saatanallinen juoma astui mukaan kuvioihin:( no kuitenkin päätin mennä ammattikouluun ja sen suoritin 2v dessa ja Maalariksi valmistuin juhliin aei paljoa ollut aikaa sillä rahaa tarvi tienata ja paljon! sitten lähdin Ruotsiin töihin 3v deksi Södertälje nimiseen paikkaan talvet aluksi olivat aikalailla kylmiä se asunto kun ei ollut mikään kovin lämmin sitten ruotsista päästyäni menin suoraan Saksaan jossa olin samoin 2v tta ja voin sanoa että Saksalaiset ovat tod tarkkaa porukkaa oikeata herra kansaa aluksi oli vaikeata kun ei se maan kieli oikein sujunut englantia piti yrittää sopertaa mutta sitten maan tavat ja kieli tulivat tutuiksi,ja myöhemmin jopa ystäviä löytyi:) sitten paluu Suomeen oli edessä oli se helvetillinen kokemus astua maahan jossa rangaaistaann työnteosta ja jossa ihmistä kuritetaan kaikilla mahdollislla vitsauksilla valtiovallan toimesta jos olisin tiennyt kuinka huonosti asiat suomessa olivat en ikuna olisi tänne halos landiaan jalallani astunut!

2

1850

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei työnteosta rangaista vaa...

      ...ajattelusta. Tyhmyys maailmassa kasvaa ja tiivistyy, samoin itsekkyys. Työ on hyväksi ihmiselle, tosin en tiedä montaakaan järkevää työpaikkaa nykyisessä maailmassa. Muistan toisenlaisen ajan, sellaisen, jossa ihmiset olivat vielä jotkin muuta kuin nämä nykyiset, velkaiset ylimykset, joilla ei ole aikaa mihinkään.
      Aikamme on sairas, kannattaa paeta vallitsevaa jonnekin, jossa voi tehdä työtä esim. käsillään.
      Ei kannata syyttää systeemiä, jos on vain ottamassa - systeemihän on juuri sitä, mutta antamisen kanssa sitä vasta viisautta tarvitaan!
      Voi hyvin, kaveri.

    • ääaäaj

      Ilman sarvia ja hampaita... Kyllä sä varmasti sinne saksaan pääset takaisin. Eihän täällä ole pakko olla! Samalla tavalla siskokin ajattelee, mutta eipä ole asunut enää vuosiin suomessa... Ja kun siltä tuntuu, niin ei ole pakko kärvistellä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      1446
    2. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      104
      930
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      921
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      86
      845
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      757
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      612
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      611
    8. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      579
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      577
    10. 48
      557
    Aihe