koskaan. Olisikohan kannattanut valakiakätisten käydä metsässä ennen hölynlöysäystä. Mikä on nyt virsi, kun venäjältä tuoni loppuu ? Ottaako veli V nyt tehtaat itselleen ja tuo kans itselleen puut venäjältä. Omille tehtailleen. Maitahan heillä omistuksessa maassamme jo paljon - ja kansalaisiaan. Vastatkaa viisaammat. Terv. oppiarvolla : metsässä liikunut itseajatteleva kiertokoulun käynyt.
Vai oli suomessa
puuta enemmän kuin
484
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Suomalaiset ovat kauan tehneet venäläisestä puusta venäläisellä energialla paperia saksalaisilla. Sentään jätteet jävät tänne. Rahoilla sitten rakennetaankin sellutehtaita Etelä-Amerikkaan.
Kyllä ihan kiertokoulupohjallakin voi päätellä, että puunkasvu aukoissa on aika vähäistä. Optimipuumääristä metsissämme tuskin luotettavaa tietoa löytyy, mutta on se metsä ollut tietynlaisena turvana ennen häkäpönttöaikaa ja on varmasti tulevaisuudessakin.
niillä aukkopaikoilla. Joko kannattaa sijoittaminen aloittaa ?
Sahoilla on nytkin pulaa kunnollisesta tukkipuusta. Jos sellunkeittäjille annetaan valta, ne vievät nämä tukintaimet jo keskenkasvuisina. Paitsi, että nämä sellupuut voisivat vielä paljon kasvaa, niin niiden kuutiohintakin nousee.
Hyvin hoidettu metsä kasvaa eniten kuutioita vuodessa. Tätä ei voi mikään tutkimus kumota. Tukinkasvatuksen harvennushakkuissa tulee tietty määrä poltto- ja sellupuutakin. On tietenkin järkevää jalostaa tätäkin oheistuotetta, mutta tukintaimia siihen ei kannata uhrata.
Terveisin : sotakorvaus savotoilla ollut pokasaha ja kirves kourassa.