Ulkomaan(Slovenia, Espanja ym. ym. Euroopan maat) matkoilla kahvi on ollut jostain syystä mun makuun huomattavasti parempaa kuin peruskahvi Suomessa, jotenkin aromi on vähän pehmeä vaikka silti vahva, osaako joku heittää vinkkiä mikä kahvi(joku erikoiskahvi?) Suomessa olisi jotain tuon suuntaista, perus suodatinkahvia tulee täällä juotua 2 kupppia päivässä, eli ei kovin paljon, ehkä enemmänkin jos se ei olis niin voimakas diureetti, mun kohdalla vessassa juokseminen(pis pis) kahvin jälkeen on jotain aivan käsittämätöntä, tämä tällaisena sivuseikkana :)
Kahvi ulkomailla
3
1404
Vastaukset
- kkkkkkkkkkkkkkkkkkk
Tässä listaa Pauligin kahveista paahtoasteen mukaan: esim. tuo 3 paahtoasteen Tumma Pressa vois sulle sopia
Vaaleimmat:Presidentti, Juhla Mokka, Paulig Mundo
Brazil, Paulig Guatemala
Presidentti Tumma Paahto, Paulig Colombia luomu,
Paulig Kenya, Paulig Ethiopia
Tummimmat: Paulig Espressot, Paulig Parisien- Mies 35v
Kiitti vinkistä, taidan kokeilla jotain tummaa, Pauligin(kuullostaa liian Suomalaiselta) taidan kuitenkin jättää aluksi väliin, periaatteesta.
- Mies 57 v.
Pakatun kahvin markkinajohtaja Suomessa on Paulig, jonka markkinaosuus lienee reilusti yli 50 %.
http://www.paulig.fi/?rf
Yhtiö on ollut vuosikymmeniä vaaleapaahtoisen kahvin puolestapuhuja. Yhtiö käyttää kertomansa mukaan korkealaatuisia raakakahveja, joiden aromit pääsevät parhaiten oikeuksiinsa kun paahtoaste jätetään vaaleaksi. Tämä väite on uponnut suomalaisiin kuluttajiin ja muokannut makutottumuksia niin että keskiverto suomalainen kahvinryystäjä todellakin uskoo tykkäävänsä vaaleapaahtoisesta kahvista. Muutkin paahtimot ovat sopeuttaneet paahtoasteensa markkinajohtajan esimerkin mukaiseksi.
Muualla Euroopassa kahvin paahtoaste on keskimäärin olennaisesti tummempi kuin meillä. Onneksi markkinajohtajalla on nykyisin jo tummempiakin vaihtoehtoja tarjolla.
Yksi Pauligin kahvinpaahtajasuvun edustaja tunnustautuu toisinajattelijaksi paahtoasteen osalta. Hän pyörittää pienpaahtimoa, jonka tuotteita myydään valikoiduissa myyntipisteissä korkeaan hintaan.
http://www.robertscoffee.com/etusivu_suomi.htm
http://www.robertpaulig.fi/
http://www.taloussanomat.fi/kauppa/2006/10/06/pauligin-kahvisuku-painii-paahtavassa-nimiriidassa/200617151/12
Olen itsekin tumma- tai tummahkopaahtoisen kahvin ystävä. En kuitenkaan koe, että minulla olisi varaa R. Pauligin erikoiskahvien hintatasoon. Juon jokapäiväisenä aamukahvinani sen ”isomman” Pauligin tummaa Presidenttiä, jota saa K-kauppojen tarjouksista usein hintaan 5 € / 2 pakettia à 500 g. Halvimmissa sisäänheittotarjouksissa sitä ei näe, vaan nuo tarjoukset kohdistuvat vaaleapaahtoisempiin juttuihin.
Päivällä täräytän yhdenmiehen-pientoimistossani itselleni espresson kerran tai kahdesti. Eniten on mennyt G. Pauligin Espresso Originalea, mutta myös Lidlin Bellarom-espresso on saanut monesti kelvata (hintasyistä). Mitään Illyn espressoa (~8 € / 250 g) en voi köyhänä kuvitellakaan ostavani.
Joka tapauksessa: uskon vakaasti, että suomalaistenkin kahvimaku on hitaasti mutta varmasti siirtymässä kansainväliseen, tummapaahtoisempaan suuntaan. Tummapaahtoinen kahvi on vatsallekin ystävällisempää kuin vaalea! Väite voi tuntua oudolta, mutta totta se on: tummassa on oleellisesti vähemmän vatsaa ärsyttävää parkkihappoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3432799SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis652266Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781939Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis651581- 1401522
- 691119
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön255936Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7918- 39800