Itse en yleensä tälläistä yleistystä ja provosointia harjoita koska varsinainen asiasisältö katoaa eikä tällä varsinaisesti ole mitään tekemistä yksilöllisen uskonnollisuden kanssa. Kuitenkin saa jatkuvati lukea kuinka natsit ja kommarit olivat hirvittäviä uskontoja hävittäviä ateisteja, joten tässä vataus. Olkaa hyvä.
Natsi- Saksaa ja Neuvostoliittoa yhdistää kristilliseen uskoon yllättävän monikin seikka vaikkei näin aluksi ensin luulisikaan. Varsinkin kun Neuvostoliitto pyrki hävittämään uskonnolliset järjestöt totaalisesti.
Ideologiset yhtäläisyydet tosin ovat varsin huomattavia kun tarkastellaan sitä mihin natsismi, kommonistinen Neuvostoliitti ja kristinusko lopulta pyrkivät.
Natsi- Saksalla tiedetään olleen varsin merkittävät suhteen Vatikaaniin, tämä on historiallinen tosiasia. Italien liittymistä Hitlerin koalitioon voidaan ainankin osittain pitää uskonnollisvaikutteisena. Kuten varmasti monet tietävät Italia on varsin uskonnollinen maa.
Wikipedia
>>Italian suurin uskontokunta on katolisuus, johon kuului 87,8 % väestöstä vuonna 2006
Natsi- Saksaa ja Neuvostoliittoa yhdistää kristilliseen uskoon yllättävän monikin seikka vaikkei näin aluksi ensin luulisikaan. Varsinkin kun Neuvostoliitto pyrki hävittämään uskonnolliset järjestöt totaalisesti.
Ideologiset yhtäläisyydet tosin ovat varsin huomattavia kun tarkastellaan sitä mihin natsismi, kommonistinen Neuvostoliitti ja kristinusko lopulta pyrkivät.
Natsi- Saksalla tiedetään olleen varsin merkittävät suhteen Vatikaaniin, tämä on historiallinen tosiasia. Italien liittymistä Hitlerin koalitioon voidaan ainankin osittain pitää uskonnollisvaikutteisena. Kuten varmasti monet tietävät Italia on varsin uskonnollinen maa.
Wikipedia
>>Italian suurin uskontokunta on katolisuus, johon kuului 87,8 % väestöstä vuonna 2006
Vastaukset 5
Vanhimmat
Yhteistä näissä ovat ainakin tekniikat joilla mielet hajoitetaan tottelemaan auktoriteetteja.
Jos ollaan tarkkoja,kasvatuksessakin harjoitetaan julmaa aivo-pesua lapsille, ainakin niissä perheissä, joissa ei ymmärretä perus-periaatteita terveeseen lapsuuteen ja elämään.
Yksinkertaistaen voisi sanoa, että aivopesu-systeemi perustuu mielen hajoittamiseen niin, että ensin luvataan kymmenen hyvää ja yksitoista kaunista ja tämän jälkeen kohdistetaan samaan aivo-pestävään mieleen ehtoja,peloitteita ja näin mieli saadaan hajoitettua ja haltuun.
Yleisin aivo-pesu-systeemi on kiusaaminen,kuten alokas-ajalla armeijassa, taistelu-lajeissa toistoilla ja katoilla etc., nämä systeemit ovat huonoja, koska ne saa kiusatun vihaamaan kiusaajaa, auktoriteeti-uskollisuus ei siis ole pitkä-kestoista.
Sen sijaan "rakkaus pommituksella" kuten uskonnoissa tapahtuu, tuo auktoriteetti-uskollisuuden-kesto saadaan pidemmäksi, kun liitetään ovelasti rakkaus mukaan kuvioon.
"Jumala rakastaa sinua", "hän siunaa sinua", saat sitä ja tätä ja kun uhri on lopulta kiikissä, alkaa uhkailu,kiristys ja painostus mm. jumalan vihalla,helvetillä,seurakunnasta erottamisella ainoasta oikeasta totuudesta ja seurakunnasta.
Näin aivo-pestävän mieli hajoaa ja aivo-pesu on saanut tuloksensa, mielen joka uskoo mitä tahansa kunhan saa rauhan ja onnensa juuri heiltä jotka sen rikkoivat.
kirjoituksille on oma palsta - sinne vain aivopiereskelemään suomen kielen nerot!!!
Raamattu kyllä kertoo totuuden. Ja kuka väittää, että tuomio ei ole oikeudenmukainen? Sinäkö? vai minäkö? Emme kukaan ole tuomitsemaan vaan jokainen päättäköön itse mitä tekee.
11. Sillä Jumala ei katso henkilöön.
12. Sillä kaikki, jotka ilman lakia ovat syntiä tehneet, ne myös ilman lakia hukkuvat, ja kaikki, jotka lain alaisina ovat syntiä tehneet, ne lain mukaan tuomitaan;
13. sillä eivät lain kuulijat ole vanhurskaita Jumalan edessä, vaan lain noudattajat vanhurskautetaan.
14. Sillä kun pakanat, joilla ei lakia ole, luonnostansa tekevät, mitä laki vaatii, niin he, vaikka heillä ei lakia ole, ovat itse itsellensä laki
15. ja osoittavat, että lain teot ovat kirjoitetut heidän sydämiinsä, kun heidän omatuntonsa myötä-todistaa ja heidän ajatuksensa keskenään syyttävät tai myös puolustavat heitä -
16. sinä päivänä, jona Jumala on tuomitseva ihmisten salaisuudet Kristuksen Jeesuksen kautta, minun evankeliumini mukaan.
Siinä totuus. Eivät ne, jotka tietävät vaan ne jotka noudattavat!!
Ja mikä olikaan laki ja profeetat? No..tällä palstalla kaikki ovat lukeneet raamatun ja tietävät tämän.
>> ideologiat eivät merkitse mitään > Raamattu kyllä kertoo totuuden.> Ja kuka väittää, että tuomio ei ole oikeudenmukainen? Sinäkö? vai minäkö? Emme kukaan ole tuomitsemaan vaan jokainen päättäköön itse mitä tekee.
Elitismi on selvä piirre näissä kaikissa.
Teokratiassa kirkko ja pappisviranhaltijat nostetaan muiden yläpuolelle vertauskuvaksi täydellisyydestä johon olisi pyrittävä.
Kaikki valta on keskitetty heille.
Natsismissa rotuominaisuuksiin perustuva elitismi ajoi samaa päämäärää kuin teokratoissakin, valta ja vaikutusvalta keskitettynä tietylle valioryhmälle, tässä tapauksessa rodullisin perustein.
Neuvostoliitossa kommonistisen puolueen valitsema eliitti harjoitti politiikkaa josta he eivät olleet vastuussa kenellekkään muulle kuin Staalinille.
Ritualismi on piirre joka näistä kaikista löytyy ja tarkoituskin on kaikissa sama.
Kristinuskon ritualimista ei tarvitse varmaankaan puhua, se on varmasti varsin selkeää.
Neuvostoliitssa ritualismi näkyi sotilasparaatien muodossa, voiman näyttönä, erillaisten suuri eleisten rakennusprojektien toteuttamisessa sekä erilaisina juhlallisina seremoniatilaisuuksina.
Hitler puolestaan osasi manipuloida yleisöä mielin määrin. Koreokrafia oli Natsi-Saksan sotilaallisen esiitymisen pääteemana.
Hitlerin puheita voidaan verrata aivan hyvin kiihkomieliseen messuamiseen.
Kaikissa näissä ritualistisissa harjoitteissa lujitetaan kansan yhteenkuuluvuutta, näytetään voimavaroja ja luodaan ideologisesti yhtäläinen sosiaalinen verkosto = propagandaa.