Pyöräilyn vaikutukset

fillarilla duuniin

Kysymys miehille:
Oletteko huomanneet pyöräilyllä olevan vaikutusta mieskuntoon?

Ainakin itselläni olen huomannut että pyöräillessä eturauhanen tulee araksi ja tuntuu, että satula painaa siihen. Liekö sitten liian suuri eturauhanen, mutta pyöräilyn jälkeen paikat ovat aika hellänä seuraavan päivän.

Vehkeet kyllä toimivat edelleen, mutta haluaisin kuulla kokemuksia miehiltä, jotka paljon pyöräilevät, onko sillä ollut vaikutusta mieskuntoon?

15

2848

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja yhtä paljo seisoo

      finnejä(rasvapaukuja) tekköö vuan. eikai ku muistaa venytellä ettei mee verenkierto tukkoo. pientä liikettähä tuo polkemine o. onneks sängysä ei tartte reunajalkoja.

    • succis

      ... satulankin voi vaihtaa. Tuskin kannattaa hieroa hanuria huonoon satulaan ja miettiä sen vaikutusta terveydelle kun kaupasta saa satulaa vaikka minkä malliselle ahterille.

      Ota pyörä/satula mukaan ja painele kunnolliseen pyöräliikkeeseen ja kerro ongelma. Perineumin puutuminen on ihan tavallinen ongelma miehillä ja siitä pääsee satulan vaihdolla.

      • fillarilla töihin

        Täytyy kokeilla tuota konstia vielä. Minulla on satula, jossa on jonkinlainen ura "kepeksille", mutta silti paikat kipeytyy ja puutuu. Olenkin ihmetellyt, miten useilla miehillä on kapea ja suikula satula ja vielä todella korkealla. Luulisi, ettei sellaisen polkemisen jälkeen vehkeistä ole enää mihinkään....


      • kokeeksi

        myöskin panotelinettä.


    • n. 300km

      Eikä nouse kertaakaan satulasta ja satula liian korkealla ja vääränmallinen niin silloin olen huomannut että pitää 5min odottaa täyden seisokin saavuttamiseen.

      • Unohtui vielä

        Että kokeiltaessa oli n25kg:n reppu selässä.


      • kaveria ei saa kiusata
        Unohtui vielä kirjoitti:

        Että kokeiltaessa oli n25kg:n reppu selässä.

        Kyllä tuossa vaiheessa jo eturauhanen huutaa hoosiannaa, suoranaista kidutusta...kyllä kai se siittiöiden tuotanto ja verenkierto pikkuhiljaa jalkojen välissä lakkaa, jos sinne liian suurta ulkoista painetta pukkaa, niin ainakin minua fysioterapeutti joskus varoitteli.


    • pyöräilin

      kevään ja kesän aikana n.5000km silti sama jöpötys jatkuu kuin ennenkin

      • fillarilla töihin

        Näyttäisi siis olevan pyöräilijät viriiliä porukkaa eikä eturauhasta homma puristele, joten täytyy vaan jatkaa pyöräilyä ja toivoa, että kipu pikkuhiljaa muuttuu mielihyväksi :)


      • henk.koht.
        fillarilla töihin kirjoitti:

        Näyttäisi siis olevan pyöräilijät viriiliä porukkaa eikä eturauhasta homma puristele, joten täytyy vaan jatkaa pyöräilyä ja toivoa, että kipu pikkuhiljaa muuttuu mielihyväksi :)

        Minulle ainakin pyöräily tekee vain gutaa, ilmeisesti se istuin on säädetty täydellisesti.

        Muutamien vuosien jälkeen aloin pyöräilemään uudelleen ja vaimokin huomasi sen, ´Jaaha, pyöräilykunto on jälleen saavutettu kun taas tekee mieli.´


      • ja halut on vaan lisääntyneet
        henk.koht. kirjoitti:

        Minulle ainakin pyöräily tekee vain gutaa, ilmeisesti se istuin on säädetty täydellisesti.

        Muutamien vuosien jälkeen aloin pyöräilemään uudelleen ja vaimokin huomasi sen, ´Jaaha, pyöräilykunto on jälleen saavutettu kun taas tekee mieli.´

        vai johtuuko sit terveell elintavoista.


    • raksraks

      No jos jotain tuntemuksia on, niin kannattahan niihin reagoida. Itse ajan vuosittain 4000 km, mutta mitään oireita en oo havainnu.

      Ekaksi tarkistat satulan asennon. Kärjen ei tarvi olla yhtään ylöspäin, voit kokeilla kääntää napsu kerrallaan satulan kärkeä alas. Kiinnitä huomiota että istut tarpeeksi perällä, satulat tuntuu olevan muotoiltu niin että luut pitää asettaa hyvin takareunalle. Säädä tarvittaessa satulaa myös pituussuunnassa, tarvetta voi olla siirtää eteenpäin. Jos säätövara loppuu, pienen avun voi saada siitä että vaihtaa ohjainkannattimen sellaiseen joka tuo tankoa lähemmäksi.

      Jos ei nämä auta, etsi kaupasta satula joka ei ole kupera. Jostain syystä sellaisia tehdään, mulle ei sellanen ainakaan sovi.

    • tunnettu vaiva

      Väärän mallinen satula painaa paisuvaiskudosta ja vahingoittaa peniksen hermotusta ja tästä seuraa potenssiongelmia pitkässä juoksussa.

      http://www.impotence-guide.com/cycling-impotence.html

      'There are two kinds of cyclists: those who are
      impotent and those who will be'

      • Mitenköhän

        Palautuukohan tulleista vahingoista, jos vaihtaa istuinta, vai jääkö ne pysyväksi haitaksi?


    • ripa1144

      Itselläni on selle italia 105e keskellä halkio tosi hyvä.Ei puudu eikä hierrä vaikka ajan joskus ilman phousuja.Tietysti kaikki riippuu omasta anatomiasta pitäisi vain löytää itselle sopiva ja jos puutuu edes vähän tai muita oireita .Tiedät ainakin riskit.Siihen vaikka kokeiluihin pistäisi 400-500e ei se ole paljoa.Voithan yritää aina myydä ylimääräset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      109
      4236
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      78
      3476
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      80
      3292
    4. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      24
      3199
    5. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3142
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      72
      2896
    7. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2770
    8. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      61
      2721
    9. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2539
    10. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      33
      2384
    Aihe